Jaka powinna być temperatura w lodówce? Wyjaśniamy, ile stopni i dlaczego
Odpowiednia temperatura w lodówce to gwarancja, że wszystkie produkty o wiele dłużej będą świeże. To także sposób na przedłużenie życia lodówki i utrzymanie jej w dobrej formie. Dowiedz się, ile stopni powinno być w lodówce i jaka jest optymalna temperatura w zamrażalniku.
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lodówkach.
Ile stopni powinno być w lodówce
Temperatura w lodówce powinna się utrzymywać na poziomie około 2-4 stopni Celsjusza. Dlaczego? Jest to temperatura optymalna dla większości produktów spożywczych. Pozwala im zachować świeżość i w dużym stopniu zmniejsza procesy gnilne, więc pleśń rozwija się wolniej.
Prawidłowa temperatura jest ważna także dla samej lodówki. W niższej produkty zaczną się zamrażać, a nadmiar lodu nie wpływa korzystnie na trwałość tego AGD. Jeśli temperatura jest wyższa, w lodówce może pojawić się woda. Jeśli zauważysz, że ścieka po ściankach lub zbiera się na dolnej półce czy w szufladach do przechowywania warzyw i owoców, może okazać się, że temperatura w lodówce jest po prostu za wysoka. Pamiętaj także o tym, że kiedy półki są wypełnione, w chłodziarce trudno jest utrzymać stałą temperaturę – każdy produkt oddaje swoje ciepło. Dlatego przy pełnej lodówce trzeba trochę podkręcić ustawienia, a kiedy ją opróżnisz, wrócić do wcześniejszych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lodówkach Smeg?
Prawidłowa temperatura w lodówce a rozkład produktów
W chłodziarce występuje stratyfikacja termiczna. Pod tym fizycznym terminem ukrywa się to, że temperatura nie jest jednakowa w całym urządzeniu, a układa się warstwami. Aby to dobrze wykorzystać i aby temperatura niepotrzebnie nie wzrastała, trzeba w odpowiedni sposób ustawiać wszystkie produkty. Wzrost temperatury wiąże się także z dużym poborem prądu – lodówka potrzebuje więcej energii elektrycznej, by znów wszystko schłodzić do ustalonej temperatury.
Dolne pojemniki to najcieplejsze miejsce w całej lodówce. Temperatura w nich, przy ustawieniu na 4 stopnie Celsjusza, może wynosić nawet 7. To świetne miejsce do przechowywania warzyw i owoców, które nie potrzebują niższej temperatury, by zachować świeżość. Najchłodniejszym miejscem w lodówce jest natomiast najniższa półka. To tutaj układa się świeże mięso i ryby, by zmniejszyć ryzyko gnicia.
Na środkowych półkach, na których panuje temperatura, którą ustawiłeś, kładzie się ser, wędliny i jajka. Niektóre sery dojrzewające muszą mieć trochę cieplej, dlatego umieszcza się je w szufladach razem z owocami i warzywami. Na środkowej wysokości ustawia się zupy i pojemniki z resztkami. Dżemy, sosy w słoikach (jak musztarda czy ketchup) powinny znajdować się na najwyższej półce. Nie wszystkie lodówki jednak mają taką dodatkową półkę, na której panuje najwyższa temperatura. Dlatego ustawia się na drzwiczkach. Takie rozłożenie produktów spożywczych pomoże utrzymać idealną temperaturę w lodówce przez długi czas. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lodówkach Polar?
Optymalna temperatura w zamrażarce
Temperatura w zamrażalniku może być ustawiana na kilku poziomach – od -6 do -24 stopni Celsjusza. Przyjmuje się, że optymalną jest temperatura -18 stopni, przede wszystkim dlatego, że nie zamraża ona głęboko, a jedynie hamuje rozwój bakterii na stałe i pozwala na przechowywanie wszystkich rodzajów produktów do 4 miesięcy. Zamrożenie w temperaturze -24 stopni Celsjusza pozwala na przechowywanie produktów do jednego roku.
Jednakże, jeśli nie chcesz trzymać zapasów w zamrażarce tak długo, możesz ustawić niższą temperaturę. W temperaturze -6 stopni z powodzeniem przechowasz wszystko przez tydzień. Dłuższe trzymanie jedzenia w lodówce może sprawić, że zacznie się ono psuć w tej temperaturze. Dla -12 stopi ten czas jest wydłużony aż do miesiąca. Jeśli więc nie lubisz robić zapasów, temperatura w zamrażarce nie musi być wcale ekstremalnie niska.
Zwiększenie temperatury w zamrażalniku to świetny sposób na oszczędność. Im niższa temperatura w chłodziarce lub zamrażalniku, tym więcej energii elektrycznej musi pobrać lodówka, by ją utrzymać na stałe.