Jaką pralkę wybrać?

Miejsce na pralkę

Przede wszystkim pomyśl sobie, ile miejsca będziesz posiadać na pralkę. Możesz bowiem wybierać urządzenia, patrząc na ich sposób i pojemność… załadowania! Będzie to zależne od ilości miejsca, jakie możesz na pralkę przeznaczyć. Pralkę ładuje się zazwyczaj:

 • od frontu,
 • od góry.

W pierwszym przypadku są to pralki pełnogabarytowe. Ich wymiary zazwyczaj wynoszą 60 x 55 cm. Z kolei węższe pralki posiadają głębokość ok. 45 cm. Te zmieszczą się nawet w niewielkim mieszkaniu! Jedną z polecanych dziś mniejszych pralek jest chociażby Amica DAW6103LSB (cena ok. 1100 zł), jaka powinna wejść do każdej wnęki i nie zająć wiele miejsca w łazience.

W drugim przypadku (pralki ładowane od góry), urządzenia są nieco większe (ok. 60 cm). Jednak wielką zaletą jest to, że możesz je umieścić np. w niedużej kuchni, jeśli brakuje miejsca w łazience – tym samym, czyniąc z pralki roboczy… blat! To rozwiązanie ekonomiczne i bardzo przydatne, zwłaszcza w niewielkich przestrzeniach. Taką pralką automatyczną jest np. Electrolux EW8F229SP PerfectCare (ok. 2200 zł).

Jaką wybrać pralkę? Oceń jej… głośność pracy!

Niezwykle istotnym parametrem każdej pralki powinien być oczywiście jej poziom hałasu. Tutaj przewagę mają pełnogabarytowe urządzenia, jakie (przez frontowe ładowanie) nie wydzielają nieprzyjemnych dźwięków za sprawą swojej masy i stabilności. Jeśli nie chcesz, by pralka uruchomiona w nocy nie przeszkadzała sąsiadom, warto rozejrzeć się za wytwarzającą hałas w okolicy 50 do 60 dB. Cicho pracującą pralką jest np. Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect (cena ok. 1700 zł).

Warto również rozejrzeć się za modelami, jakie wyposażone są w system Direct Drive – jest to bezpośredni napęd w pralce (np. w modelu LG F0J6WY1W, cena ok. 1700 zł). Dzięki temu, że z silnikiem bezpośrednio połączony jest bęben, pralka nie będzie… wibrować! A to wielka zaleta podczas prania wieczorową porą! Aby pralka poprawnie pracowała w tym systemie przez kilka lat, warto będzie od razu dokupić do niej odkamieniacz do pralki i dedykowany środek do czyszczenia pralki. Jeśli wybrałeś już pralkę, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak podłączyć pralkę do odpływu.

Jaką wybrać pralkę?

Programy i funkcje w urządzeniu

Zastanawiasz się, jaką pralkę kupić? Opinie o urządzeniach na rynku są dziś mocno podzielone. Ułatwieniem w wyborze będzie świadomość tego, jakie funkcje może posiadać wymarzona pralka! Na pewno warto zwrócić uwagę na niektóre z nich. Mogą bowiem przydać się w zależności od sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujesz.

Wybór pralki w sklepie oraz porady, jaką pralkę kupić i jaką wybrać pralkę automatyczną, a także najlepsza pralka automatyczna
Jaką pralkę wybrać? Wybieramy najlepszą pralkę do domu i mieszkania

Niektóre modele pralek posiadają m.in. funkcje takie, jak:

 • Baby Care – znajdziesz tę funkcję w większości pralek firmy Beko. Dzięki programowi można z łatwością prać ubranka niemowlęce, a także ciuchy osób zmagających się z alergią. Warto dokupić do niej odpowiedni odkamieniacz do pralki i środek do czyszczenia pralki, żeby alergeny się nie namnażały,
 • Pupil – masz w domu „sierściucha”, który zostawia wszędzie kłaczki? A więc, doskonale sprawdzi się w tym przypadku funkcja Pupil. Spotkać się można z nią m.in. w różnych modelach pralek Bosch,
 • Woolmark Platinum Care– to funkcja, która znajduje się chyba w każdym modelu pralki Hotpoint Atiston. Dzięki niej wypierzesz odzież, jaką należy (wg. wskazówek producenta) prać… ręcznie,
 • Fuzzy Logic– tę funkcję posiada chyba większość pralek producentów światowej rangi (Samsung, Electrolux czy Bosch). Dzięki Fuzzy Logic można wybrać rodzaj materiału, a następnie urządzenie samo dopasuje do niego odpowiednią temperaturę czy też prędkość, z jaką pralka będzie wirować ubrania w danym cyklu.

Jaką pojemność powinna mieć pralka?

Tutaj wiele zależeć będzie od ilości… domowników w mieszkaniu. W ten sposób możesz przewidzieć bowiem „mniej więcej”, ile brudnego prania będziesz w stanie wyprać w jednym cyklu. Profesjonalnie na pojemność pralki mówi się „wsad”. Zatem, najbardziej standardowym wsad pralek to między 6 a 7 kilogramów. Jeżeli zdecydujesz się na taki wsad, na pewno pralka sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu lub kawalerce. Zdecydowanie warto zakupić ją do domu, w którym ilość osób jest mniejsza. Większym rodzinom przyda się również… większa pralka – o pojemności minimum 9 kg. Wśród nich warto wymienić modele, które zyskały sobie pozytywne opinie polskich rodzin:

 • Siemens WM14T561BY (cena ok. 2000 zł, wsad 9 kg)
 • Whirlpool MFWD 91283WCPL (cena ok. 1500 zł, wsad 9 zł)
 • Beko PWTV10744XWAD (cena ok. 2500 zł, wsad 10 kg)
 • Hoover Dwot T 611AHC3 (cena ok. 2200 zł, wsad 11 kg)
 • Whirlpool FRR12451 (cena ok. 3500 zł, wsad 12 kg) – pamiętaj, że taka pojemność jest dwa razy większa, niż mają standardowe pralki automatyczne. Większość pralek o większych pojemnościach wyposażonych jest dodatkowo w stalowe bębny, jakie wykazują odporność na korozję.

A więc, jaką pralkę kupić?

Jak widzisz, wybór idealnej pralki do mieszkania wcale nie jest tak oczywistą sprawą. Wszystko zależeć będzie od tego, czego tak naprawdę szukasz i jakie potrzeby ma rodzina. Przemyśl dobrze, które funkcje będą w urządzeniu potrzebne oraz czego tak właściwie oczekujesz od pralki. Masz ciasne mieszkanie? Lepiej wybrać pralkę ładowaną od góry. Masz dużą rodzinę? Wybierz więc pralkę z większym wsadem. Pamiętaj również o tym, by zwrócić uwagę na parametry pralki takie, jak:

 • klasa energetyczna – im więcej będzie „+” przy literce A, tym bardziej efektywna energetycznie będzie pralka
 • efektywność prania – pamiętając, że A+++ to stopień najwyższy, a G najniższy
 • pobór wody – może to być między 11, a nawet… 94 litry!
 • wirowanie – dzięki niemu ubrania nie będą ociekać wodą
 • programy prania – warto zwrócić uwagę nie tylko na standardowe programy w pralce, ale też specjalne (np. dostosowane do danych tkanin czy też temperatury prania)
 • zabezpieczenie - przed np. otwarciem drzwi. Dzięki temu uchronisz się od przypadkowego… zalania mieszkania!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny