Sokowirówka czy wyciskarka

Nie da się polecić jednej sokowirówki wszystkim. Niektórym zależy bardziej na sprzęcie do twardych warzyw, innym na robieniu soku z jabłek. Nie wszyscy też mogą sobie pozwolić na droższy sprzęt. Przygotowując ranking trzeba więc wyraźnie zaznaczyć jakie zadanie ma spełniać dobra sokowirówka. Ostatnio coraz modniejsze są wyciskarki, jednak nie każdego na nie stać. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: sokowirówka czy wyciskarka?

Sokowirówka działa na zasadzie ścierania na drobno miąższu warzyw i owoców, a następnie odciskaniu z nich soku. Dzięki temu taki sok powstaje szybciej i jest bardziej klarowny. Niestety ma też mniej składników odżywczych i nie nadaje się do długotrwałego przechowywania. Sokowirówka nadaje się doskonale do marchwi, do buraków i jabłek. Wszystkich warzyw i owoców, które mają w miarę twardy miąższ. Nie poradzi sobie natomiast z ziarnami czy sałatą. Jeżeli zależy wam na szybkim przygotowaniu klarownego soku, w dodatku tanim kosztem, to możecie kupić sokowirówkę.

Wyciskarka zwykle jest dużo droższa, ale ma wiele zalet. Sok powstaje przez miażdżenie owoców i warzyw. Dlatego można go robić praktycznie ze wszystkiego. Poza tym ma o wiele wyższą wartość odżywczą. Nada się do twardych warzyw, ale też do bananów, sałat czy kiełków. Jeśli zależy wam na trwałych, zdrowych sokach, ze zróżnicowanych składników, to powinniście kupić wyciskarkę.

Kiedy współcześnie pada pytanie sokowirówka czy wyciskarka, to najczęściej polecacie wyciskarkę. Jednak warto brać pod uwagę również zalety dobrej sokowirówki. W dalszej części tekstu powiemy jaką sokowirówkę wybrać, żeby spełniła nasze oczekiwania.

Dobra sokowirówka – na co zwrócić uwagę

Kiedy polecacie sokowirówkę na forum czy w rozmowie ze znajomymi, to mówicie o cenie i wydajności. Podchodząc do tego bardziej profesjonalnie trzeba brać pod uwagę parametry i niezawodność sprzętu. Nie powinniście dawać się złapać na najlepszą cenę. Warto oczywiście oszczędzić, jeśli jest okazja, ale sprzęt musi działać. Jaka jest główna zaleta dobrej sokowirówki? Moc silnika i trwałość. Narzędzie do robienia soku można mieć już za 50 zł, ale wystarczy tylko 150 zł, żeby zyskać najlepszą sokowirówkę o mocy 1000 W. Jeżeli nie macie pod ręką takiej kwoty, to opłaca się nawet kupić na raty. Sokowirówka o dużej mocy doskonale nada się do twardych warzyw i będzie nam służyć przez długie lata.

Oprócz mocy warto wziąć pod uwagę ilość obrotów i możliwość ich regulacji. W zależności od tego czy używacie sprzętu do jabłka, do marchewki czy do buraków, możecie regulować prędkość obrotów. Nie wszystkie musicie ścierać na pełnej mocy silnika.

Kobieta wyciskająca soki sokowirówka, a także porady zakupowe, jaką sokowirówkę wybrać
Porady, jaką sokowirówkę wybrać, a także porównanie wyciskarka a sokowirówka

W niejednym rankingu bierze się też pod uwagę wielkość sokowirówki. Niezależnie czy będzie to sokowirówka czy wyciskarka, ważne jest, czy będzie ustawna w naszej kuchni. Osoby posiadające dużą kuchnię i dużą rodzinę lub placówkę wychowawczą mogą wybrać większy sprzęt. Dla większości z nas najlepsza jest mała sokowirówka. Zwykle używa jej się raz dziennie do marchwi i jabłka, czasami do buraków, gruszek czy selera. Nie musi zajmować połowy blatu kuchennego. Według opinii klientów małe sokowirówki z dużą mocą i zintegrowanym kubkiem na sok są najchętniej wybierane. Polecacie też takie, które łatwo się myje. Często ilość pracy przy czyszczeniu sokowirówki jest dla gospodyń domowych powodem unikania sprzętu. Warto sprawdzić opinie na forach i dowiedzieć się, która sokowirówka oszczędzi nam pracy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach do domu.

Jaka sokowirówka będzie najlepsza?

Kiedy zadajemy pytanie jaką sokowirówkę wybrać chcemy znać nie tylko jej cenę, moc i ilość obrotów, ale też producenta. Może to być firma, z którą mamy po prostu dobre doświadczenie lub jest znana z dobrego sprzętu. Ranking firm zmienia się co kilka lat. Jedni producenci spadają z pierwszych miejsc, na ich miejscu pojawiają się inni. Polacy jednak chętnie stawiają na rodzimy sprzęt. Zelmer ma duże doświadczenie w produkcji sprzętu kuchennego. Na rynku znajdziemy wiele odmian sokowirówek tej firmy. Jaka jeszcze firma jest godna polecenia? Wysokie miejsce w rankingach zdobywa Philips, Bosch, a także Esperanza. Jednak z niekrytą dumą możemy powiedzieć, że polski Zelmer często zajmuje pierwsze miejsce lub znajduje się w pierwszej trójce producentów. To nie znaczy jeszcze, że każdy sprzęt tej marki będzie najlepszy. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wcześniej wymienione parametry. Wybór tego rodzaju sprzętu jest wystarczająco duży, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Jaka sokowirówka będzie najlepsza do twojej kuchni? Czy wybierzesz Zelmer, Bosch czy inną markę? Mając wiedzę na temat niezbędnych parametrów ostatecznego wyboru dokonujesz już samodzielnie. Nikt nie wie czego potrzebujesz lepiej niż ty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny