Jaka suszarka dla prania sprawdzi się w Twoim domu?
Jeszcze kilka lat temu suszarki do prania pojawiały się w domach jako technologiczna nowinka, na którą decydowali się w zasadzie nieliczni. Obecnie taki sprzęt coraz częściej znajduje swoje miejsce w naszych łazienkach i pralniach. Ten fakt nie powinien dziwić, gdyż to ważne udogodnienie. Najlepsze suszarki pracują wydajnie, są ekonomiczne w eksploatacji, nie niszczą tkanin, a do tego oszczędzają czas i miejsce, pozwalając na rezygnację z rozwieszania w mieszkaniu wilgotnej odzieży. Musimy natomiast mieć na względzie fakt, że producenci sprzętu AGD prześcigają się w opcjach, dlatego odpowiedź na pytanie, jaka suszarka dla prania będzie najlepsza, wcale nie jest łatwa.
1. Suszarki do prania: wolnostojące czy do zabudowy?
2. Typy suszarek do prania
3. Jakie parametry suszarki do prania mają znaczenie?
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jaka będzie najlepsza suszarka do użytku domowego, dobrze prześledzić automatyczny ranking suszarek, na przykład na stronie https://www.mediaexpert.pl/poradniki/agd/ranking-suszarek-do-prania. W tego typu zestawieniach uwzględnia się zarówno sprawdzone w ostatnim czasie sprzęty, jak i najnowsze propozycje na rynku.
Suszarki do prania: wolnostojące czy do zabudowy?
Suszarki do prania można podzielić na kilka typów. W pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy powinien to być sprzęt wolnostojący czy jednak przeznaczony do zabudowy. Pierwszy wariant daje zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych, gdyż można ulokować je w zasadzie w dowolnym miejscu w domu. Z kolei suszarki do zabudowy mogą znaleźć się wyłącznie we wnęce, w ciągu mebli lub w specjalnie dostosowanej szafce w łazience, kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym.
Ostateczny wybór w tym aspekcie powinien więc być wynikać z możliwości konkretnego gospodarstwa domowego. Jeśli chcemy wprowadzić urządzenie do przygotowanych już wnętrz, suszarka wolnostojąca będzie zdecydowanie wygodniejsza.
Typy suszarek do prania
Suszarki można sklasyfikować także ze względu na sposób usuwania wody.
- Suszarki wywiewowe
Taki typ suszarek odprowadza parę wodną do kanału wentylacyjnego. Dzisiaj tego rodzaju modele w zasadzie zniknęły z rynku, wyparte przez bardziej nowoczesne technologie. Powodem był fakt, że - choć tańsze - były dość trudne w instalacji.
- Suszarki kondensacyjne
Kondensacyjna suszarka skrapla parę wodną w kondensatorze, a następnie gromadzi wodę w specjalnym pojemniku. Usuwanie cieczy może następować ręcznie lub automatycznie, bezpośrednio do kanalizacji. Na rynku znajdziemy suszarki, w których proces suszenia oparty jest o grzałkę elektryczną lub pompę ciepła.
Jakie parametry suszarki do prania mają znaczenie?
Niezależnie od tego, jaki model suszarki do prania i jakiego producenta wybierzesz, warto weryfikować konkretne parametry sprzętu.
W pierwszej kolejności sprawdź wymiary urządzenia oraz pojemność suszarki. Standardowe modele mają wysokość ok. 85 cm, szerokość 60 cm i głębokość w granicach 60 - 65 cm, natomiast bez problemu znajdziesz w sklepach także warianty slim. Węższe suszarki bębnowe będą dobrym pomysłem w mniejszych pomieszczeniach, dla singli oraz par.
Kolejnym ważnym punktem są koszty eksploatacji, zwłaszcza szacowane roczne zużycie energii. Obecnie zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku to suszarki z pompą ciepła, dzięki czemu koszty nie są wysokie, a sprzęt nadaje się do tkanin delikatnych. Przy około 160 cyklach suszenia koszty wynoszą około 180 złotych w klasie A+++ i około 300 zł w klasie A+. Taki rachunek to właśnie zasługa pompy ciepła.
Duże znaczenie ma także głośność i czas suszenia. Oczywiście, im ciszej i krócej, tym lepiej. Musimy mieć natomiast świadomość, że większość suszarek pracuje z głośnością powyżej 60 dB. Ma to znaczenie, jeśli urządzenie ma znaleźć się blisko sypialni.
Kupując suszarkę do prania, sprawdź także dodatkowe udogodnienia, na przykład dostępne programy, dostosowane między innymi do delikatnych tkanin czy odzieży sportowej oraz opcje takie jak funkcja automatycznego czyszczenia. Wszystkie mają duże znaczenie w kontekście wygody użytkowania.