Taryfy dla domów jednorodzinnych – co trzeba o nich wiedzieć?

Jako odbiorca energii elektrycznej płacisz rachunki według danego planu cenowego. To taryfa energetyczna. Określa ona stawkę za kilowatogodzinę oraz dni i godziny, w których ta stawka obowiązuje. Jako klient indywidualny płacisz rachunki według taryfy G. Prawdopodobnie jest to taryfa jednostrefowa – traktowana jako podstawowa i wybierana najczęściej w Polsce. Aby upewnić się, z jakiej taryfy korzystasz, sprawdź oznaczenie na swojej fakturze na prąd.

Jak już wiesz, litera G informuje o taryfie dla gospodarstw domowych. Pierwsza cyfra w oznaczeniu wskazuje z kolei na moc przyłączeniową. „1” odnosi się do wartości poniżej 40 kW. Oznacza to, że jeśli w danym momencie chcesz zasilić energią wybrane sprzęty domowe, to w tym celu możesz wykorzystać maksymalnie 40 kW mocy. Kolejna cyfra równa się liczbie stref rozliczeniowych. Jeżeli stawka za kilowatogodzinę jest taka sama przez całą dobę, jest to cyfra „1”. Jeżeli ceny różnią się w zależności od pory dnia – mamy do czynienia z taryfą dwustrefową, oznaczoną cyfrą „2”.

W przypadku gospodarstw domowych wyróżniamy trzy podstawowe taryfy: G11, G12 i G12w. Czym się od siebie różnią?

  • G11 - jeżeli nigdy nie zastanawiałeś się, jaką masz taryfę energetyczną, najpewniej jest to taryfa jednostrefowa G11. To najpopularniejszy wariant dla domów jednorodzinnych. Obowiązuje tu jednolita, stała stawka za prąd. Koszty energii elektrycznej nie zmieniają się w ciągu doby.
  • G12 – to taryfa dwustrefowa, nazywana również taryfą nocną. Rozróżniamy tu dwie stawki za kilowatogodzinę. Mniej za prąd płacimy w nocy (od 22:00 do 6:00) oraz w czasie tzw. doliny dziennej (najczęściej do 13:00 do 15:00).
  • G12w – to taryfa nocna rozszerzona o weekendy. Niższe ceny energii elektrycznej obowiązują w nocy oraz od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. Szczegółowe informacje o taryfie G12w znajdziesz na stronie innogy Polska www.innogy.pl.
Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego?
Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego?

Kiedy warto zmienić taryfę energetyczną dla domu jednorodzinnego?

Zmiana taryfy energetycznej to dobry pomysł, jeżeli tylko zależy Ci na obniżeniu rachunków za prąd. Przeanalizuj, jaki masz harmonogram dnia, tygodnia oraz w jakich godzinach najwięcej korzystasz ze sprzętów RTV i AGD. Jeżeli pracujesz w stałych godzinach, np. od 9:00 do 17:00, a obowiązkami domowymi zajmujesz się późnym wieczorem, postaw na wariant G12. Jeśli zaś pranie, sprzątanie lub gotowanie planujesz na weekend, taryfa G12w pozwoli Ci prawdopodobnie wygenerować największe oszczędności. W zoptymalizowaniu wydatków na prąd na pewno pomogą Ci też nowoczesne sprzęty, których pracę można zaprogramować na konkretną godzinę. Obie opcje – taryfa G12 i G12w – to dobre rozwiązanie również w przypadku, gdy do ogrzewania domu oraz podgrzania wody użytkowej służy Ci system elektryczny.

Zastanów się, czy jesteś w stanie zmienić swoje nawyki tak, aby korzystać z prądu w strefie z niższą stawką. Może warto ustawić pracę zmywarki na noc? Albo uruchomić robota sprzątającego po 13:00? Aby podjąć przemyślaną decyzję, przeanalizuj również, kiedy zużywasz najwięcej prądu. Zapisuj wskazania licznika przez cały tydzień w konkretnych godzinach: o 6:00, 13:00, 15:00 i 22:00. Dzięki temu dowiesz się, czy taryfa dwustrefowa będzie dla Ciebie korzystna. Jeżeli ponad ¼ zużycia dotyczy godzin z niższą stawką, dzięki zmianie planu taryfowego na pewno zaoszczędzisz.

Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? To zależy od stylu życia domowników. Możliwe, że w Twoim, przypadku świetnie sprawdzi się zmiana taryfy na dwustrefową. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy będziesz w domu (np. przy pracy zmianowej), zostań przy G11. To elastyczna opcja, która zapewni Ci maksymalną wygodę w korzystaniu z domowych sprzętów.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej