Jaka trutka na myszy? Rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze
Masz problem z myszami w domu, magazynie lub w piwnicy? Najskuteczniejszym środkiem jest trucizna. Trutka na myszy powinna być dobrana do pomieszczenia, w którym chcemy złapać i zlikwidować gryzonie. Trzeba brać pod uwagę ilość szkodników, obecność zwierząt domowych oraz skuteczność samego środka. Oto kilka porad, dzięki którym dowiesz się, jaka jest skuteczna trucizna na myszy i inne gryzonie oraz jakie są jej rodzaje i składniki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Rozpoznanie gryzoni i deratyzacja
Myszy w domu – rozpoznanie i cykl życiowy
Myszy są bardzo charakterystycznymi gryzoniami i trudno pomylić je z innymi szkodnikami np. szczurami. Nie wystarczy jednak wiedzieć jak złapać mysz, żeby móc się pozbyć całej ich kolonii.
Myszy na szczęście nie są tak niebezpieczne, jak szczury, ale czasem trudno się ich pozbyć bez użycia środków chemicznych. Zanim jednak powiemy, jaka jest skuteczna trutka na myszy, warto dowiedzieć się czegoś o ich zwyczajach i cyklu życiowym.
Myszy zakładają w pomieszczeniach gniazda. Najczęściej za ścianą, w zapuszczonych meblach (np. stary kredens na strychu) i pod podłogą. Typowa mysz domowa ma dość smukłe ciało, pokryte krótką szarą sierścią. Nieco ciemniejsze futerko ma na grzbiecie. Uszy są duże w stosunku do głowy, zaokrąglone na końcach. Dorosłe osobniki dorastają do 9 cm długości.
Młode rodzą się po 21 dniach ciąży (5-10 miotów w ciągu roku). Po miesiącu osiągają dojrzałość płciową. Dlatego kilka myszy w ciągu jednego roku może się rozmnożyć w całą kolonię. Ruja trwa od kwietnia do października, więc częściowo może przypadać na czas żerowania gryzoni na polach.
Obecność myszy w domu zwykle wykrywamy po odchodach, nieprzyjemnym zapachu i śladach zębów na wszystkim – od suchego chleba po kable na podłodze. Kiedy jest ich coraz więcej, spotykamy się oko w oko z małymi gryzoniami.
Jak wytępić szczury i myszy?
Jeżeli zauważyliśmy w domu nieproszone gryzonie, to konieczna będzie deratyzacja. Można ją przeprowadzić samemu lub zatrudnić firmę zajmującą się likwidowaniem szkodników. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na gryzonie są różnego rodzaju trucizny. Można też stosować domowe sposoby tj. pułapki na myszy czy regularne gruntowne sprzątanie. Zobaczmy na początek jak złapać mysz do domowej pułapki.
Istnieją tradycyjne pułapki o różnym stopniu skuteczności. Jeżeli chcemy oszczędzić życie myszy i po prostu przetransportować ją w inne miejsce, to można stosować tzw. żywołapkę. To odpowiedź dla tych, którzy chcieliby wiedzieć jak złapać mysz, ale jej nie zabić. Inne pułapki zabijają mysz w czasie gdy próbuje się ona dostać do przynęty.
Opinie na temat tego sposobu na gryzonie są różne. Jeżeli ktoś chce mieć pewność, że myszy i szczury opuszczą pomieszczenia, to lepiej zastosować trutkę. Tym bardziej że np. trutka na szczury powinna zadziałać również na myszy oraz niektóre gryzonie grasujące w ogrodzie. Natomiast klatka na myszy jest w przypadku szczurów zupełnie nieprzydatna.
Trutka na myszy
Jaka trucizna na myszy jest najlepsza?
Szukając trutki na szczury lub trucizny na myszy, musimy brać pod uwagę jej postać, moc i sposób rozprowadzania. Liczy się działanie i łatwość stosowania, ale dla niektórych ważną rolę odgrywa też cena. Zwłaszcza jeżeli trzeba przeprowadzić deratyzację w dużym pomieszczeniu.
Deratyzację w pomieszczeniach przemysłowych, piwnicach i innych miejscach niezamieszkałych można bez problemu przeprowadzać za pomocą każdej trutki na szczury i myszy. Dla ułatwienia może to być trutka mumifikująca, która opóźni rozkład ciała gryzoni i przyciąganie innych szkodników.
W przypadku deratyzacji pomieszczeń zamieszkałych, zwłaszcza tam, gdzie są małe dzieci i domowe zwierzęta trzeba zachować ostrożność. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest trutka umieszczona w tzw. karmniku deratyzacyjnym. Mogą się do niego dostać gryzonie, ale nie dotrze tam większość domowych zwierząt.
W najgorszych przypadkach firma deratyzacyjna może zaproponować użycie gazu w mieszkaniu. Wtedy domownicy muszą je opuścić na kilka godzin.
Uporządkujmy informacje o rodzajach trucizny na myszy:
- Granulat – ta trutka na myszy i szczury ma postać drobnych ziarenek, które przypominają ziarno i okruchy jedzenia. Najczęściej stężenie substancji chemicznej jest w niej niskie. Jest łatwa do aplikacji. Niestety może stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych.
- Pasta – jest atrakcyjna dla zwierząt, ze względu na silny zapach zboża. Gorzki smak odstrasza od niej zwierzęta domowe.
- Płatki – są łatwe do umieszczania w różnych zakamarkach, chętnie odwiedzanych przez gryzonie. Dobrze stosuje się je w karmnikach deratyzacyjnych.
- Zatrute ziarna – są atrakcyjne dla gryzoni ze względu na wygląd i smak. Pojedyncza dawka jest bardzo mała, więc nie powinna zaszkodzić psu czy kotu.
- Kostki – pozwalają uniknąć pyłu i bałaganu. Dobre do wykładania w karmnikach deratyzacyjnych. Bardzo skuteczne.
- Płyny – dobra do samodzielnego zaprawiania pokarmu lub wody dla gryzoni. Zwykle stosuje się ją w profesjonalnych firmach deratyzacyjnych.
Niemal wszystkie współczesne trutki zawierają zarówno składniki naturalne (najczęściej zboża), truciznę, jak i substancję mumifikującą.
Działanie różnych rodzajów trutki
Na polskim rynku głównym dostarczycielem trutek pod różnymi postaciami jest firma Bros. Wszystkie produkty mają zwykle podobny skład i działanie mimo różnej postaci. Do najczęściej stosowanych składników należą: bromadiolon (kolor czerwony), difetianol (kolor zielony), brodifakum (kolor niebieski).
Na opakowaniach lub w opisie sklepu zwykle znajdziemy informację o składnikach pierwszej i drugiej generacji. Druga generacja to nic innego jak środki o podobnym działaniu, ale o większej mocy.
Każdy, kto zastanawiał się, jak wytępić szczury i myszy, powinien wiedzieć, że są to niezwykle inteligentne zwierzęta. Rozsypanie trucizny na myszy w pobliżu gniazda lub natychmiastowa śmierć osobnika po zjedzeniu trutki mogą wywołać ich podejrzliwość. Dlatego do skutecznej deratyzacji trzeba użyć podstępu. Działanie trutki polega najczęściej na zaburzeniu krzepliwości krwi. Po zjedzeniu zwierzę zaczyna doświadczać krwotoków wewnętrznych i umiera dopiero po jakimś czasie. Trutki Bros zwykle wszystkie działają na tej zasadzie. Dodatkowo zapewniając mumifikację ciała gryzonia.
Oprócz trutek Brosa można dostać substancje produkowane przez Strong, UPL, Soltex i inne. Mają postać past, granulatu, kostek, tak jak opisaliśmy powyżej. Większość zawiera również substancję mumifikującą. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach pułapek na myszy.
Ceny, opinie i środki ostrożności
Jaką trutkę na myszy wybrać?
Każdy wybiera taką trutkę, jaka mu najbardziej odpowiada. W pierwszej kolejności należy pamiętać, że trutki to ostateczność. Małą ilość gryzoni można przenieść w odpowiednie dla nich miejsce. Pułapki mechaniczne zapewniają natomiast większe bezpieczeństwo innych zwierząt. To dotyczy szczególnie myszy. Na pytanie, jak wytępić szczury odpowiedź jest bardziej skomplikowana. Mają one dużo lepiej rozbudowany system kryjówek i są inteligentniejsze. Prawdopodobnie też, kiedy widzimy jednego, jest ich w okolicy dużo więcej. Nawet wysypanie granulatu na gryzonie nie zawsze wystarcza. Dlatego same myszy możemy zlikwidować łagodniejszymi środkami i pozbyć się ich dużo szybciej.
Opinie na temat samych środków są oczywiście różne. Granulat czy zatrute ziarna są bardzo łatwe w aplikacji. Natomiast płyn zapewnia nam możliwość wyboru. Myszy chętnie jedzą to, do czego się przyzwyczaiły. Z tego powodu zatrucie kawałka chleba może być skuteczniejsze niż wyłożenie pasty lub kostek z trucizną. Poza tym pozwala zatruć wodę, którą gryzonie muszą wypić od czasu do czasu.
Wybór środków zależy też od ich ceny. Jeżeli po prostu chcemy trochę pomóc sobie w walce z gryzoniami, to warto kupić tańszy środek. W przypadku szczególnie uporczywych myszy chętniej zapłacimy więcej. Wbrew pozorom cena deratyzacji też nie jest wysoka. Jeżeli samodzielne działania nie pomogły, to warto zgłosić się do firmy. Będzie to jednorazowy wydatek rzędu 150-300 zł, a możemy się spodziewać skutecznej interwencji.
Zachowaj ostrożność!
Zadając pytanie, jak wytępić szczury i myszy musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Podczas wykładania trucizny należy zachować zasady BHP i stosować się do instrukcji na opakowaniu. Lepiej wybrać karmnik deratyzacyjny niż wysypywać trutkę bezpośrednio w pomieszczeniach. Zwracajmy też uwagę czy środek ma funkcję mumifikującą. W razie skutecznego uśmiercenia gryzonia jego rozkładające się zwłoki nie tylko wydają nieprzyjemną woń, są też nośnikiem chorób i przyciągają inne szkodniki.
Poza tym warto kierować się opiniami ekspertów dotyczącymi wyboru i sposobu stosowania środków deratyzacyjnych.
Zachowując wszystkie środki ostrożności, możemy bezpiecznie pozbyć się niepożądanych gryzoni w naszym domu, magazynie czy piwnicy. Wiele środków na myszy i szczury można też z powodzeniem stosować wobec nornicy i innych gryzoni brużdżących w ogrodzie.