Trutka na szczury i na myszy – rodzaje i działanie

Jak wytępić szczury?

Deratyzacja nie jest łatwym zadaniem. Szczury to inteligentne zwierzęta, które dobrze przystosowują się do różnych warunków. Może to niektórych zaskoczyć, ale potrafią być podejrzliwe. Poza tym doskonale się chowają i niewiele potrzebują do przetrwania.

Kiedy szukamy najlepszych środków na myszy, czasem wystarczą domowe sposoby. Ze szczurami jest o wiele trudniej. Do ich zlikwidowania potrzebna jest zarówno silna trucizna, jak i spryt. Dlatego nowoczesna trucizna na szczury i trutka na myszy nie wywołuje natychmiastowej śmierci gryzonia. Inaczej inne osobniki byłyby podejrzliwe w stosunku do preparatu.

Czasami w przypadku szczurów nie wystarczy nawet działanie trutki. W skrajnych przypadkach używa się gazu. Oczywiście w takiej sytuacji nikt nie może przebywać w pomieszczeniu, a deratyzację przeprowadza ekipa fachowców.

Działanie i skład trutki

Skład trutki to najczęściej tzw. antykoagulanty drugiej generacji. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Jakiś czas temu wymyślono truciznę na szczury, która działa przez zablokowanie krzepnięcia krwi. Po jakimś czasie od jej zjedzenia gryzoń doznaje krwotoków wewnętrznych i umiera. Dzieje się to poza obszarem, w którym znajdowała się trutka na szczury. Dlatego inne osobniki nie kojarzą śmierci z wyłożonym preparatem.

Niestety składniki pierwszej generacji nie były tak skuteczne. Poza tym miały niekorzystne działanie na człowieka – wpływały np. na zaburzenie rozrodczości. Z tego powodu wprowadzono antykoagulanty drugiej generacji. Jest to silna trucizna, która zwykle działa za pierwszym razem. Poza tym jest bezpieczniejsza dla ludzi i zwierząt domowych. Dodatkowo firmy takie jak Bros czy Strong produkują truciznę na szczury, której postać jest nieatrakcyjna dla psów i kotów.

Do najpowszechniej stosowanych antykoagulantów II generacji należą: brodifakum, bromadiolon, difenakum, chlorofacynon. Można je znaleźć również w składzie trutki na myszy i inne gryzonie. Poza tym w składzie trutki znajduje się substancja mumifikująca i bitrex – środek nadający gorzki smak. Ten ostatni ma zniechęcać do spożycia trucizny małe dzieci i zwierzęta domowe. Niestety nie zawsze wystarczy.

Ludzie nie muszą się obawiać śmiertelnych skutków działania trutki. Jednak jej spożycie będzie się wiązać z poważnymi problemami zdrowotnymi. Poza tym trzeba uważać na małe psy i koty oraz inne małe zwierzęta domowe. Dlatego przy deratyzacji powinno się zachować wszystkie niezbędne środki ostrożności.

Znane marki, ceny i opinie

Trutki w płynie i w innych postaciach

Jak wytępić szczury używając optymalnej postaci trutki? Trutka na szczury i na myszy jest produkowana w różnych postaciach. Najczęściej używane to pasta, granulat i pastylki. Jednak niektórzy wolą zakupić trutkę w płynie. Dzięki temu mogą użyć różnorodnych pokarmów, które należy nasączyć płynem. Trutkę w płynie dodaje się też do wody, przez co zwiększa się jej skuteczność. Działanie silnej trucizny jest takie samo jak w przypadku gotowych produktów. Trzeba tylko zachować proporcje, zgodnie z załączoną instrukcją oraz przestrzegać przepisów BHP podczas używania trutki.

Poza tym dostępne są żele, płatki czy gotowe zatrute ziarna.

Dzięki połączeniu ziaren i trucizny w składzie trutka na myszy i szczury jest bardziej skuteczna. Zapach produktów zbożowych silnie przyciąga gryzonie, które chętniej zjadają truciznę.

W składzie trutki zwykle znajduje się też substancja mumifikująca. Po śmierci taki osobnik nie ulega szybkiemu rozkładowi, co chroni przed nieprzyjemnym zapachem i rozprzestrzenianiem bakterii gnilnych. Zmumifikowane ciało gryzonia nie przyciąga też innych niepożądanych szkodników.

Cena a skuteczność – opinie

Opinie na temat trutek są różne. W przypadku środków na myszy uważa się je za ostateczność. Jeżeli chodzi o to, jak wytępić szczury, to trutka wydaje się optymalnym rozwiązaniem.

Cena każdego produktu jest inna. Dużo zależy od ilości i rodzaju preparatu. Jednak jakiekolwiek środki, czy to w płynie, czy w granulacie, nie przekraczają cenowo możliwości przeciętnego obywatela. W sklepach znajdziemy trutkę za 8-9 zł i za 30-40 zł. Większość preparatów dostaniemy jednak w cenie pomiędzy tymi kwotami. Dużo więcej kosztuje profesjonalna deratyzacja. Jednak w tym ostatnim przypadku wzrasta pewność co do skuteczności. Za zatrudnienie firmy deratyzacyjnej zapłacimy mniej więcej od 100 do 300 zł.

Szczur na stercie worków na śmieci, czy trutka na szczury jest szkodliwa dla ludzi, jak bezpiecznie rozkładać trutkę na szczury
Jak i gdzie rozłożyć trutkę na szczury, praktyczne porady jak radzić sobie ze szkodnikami, na czym polega deratyzacja

To nie znaczy, że trucizna na szczury jest nieskuteczna. Trutki takie jak Bros, Strong, Toxan i inne mają bardzo wysoką skuteczność. Potrafią wytępić od 80% nawet do 90% osobników. Oczywiście pod warunkiem, że będą właściwie stosowane. Na przykład można się spotkać z opiniami, że trutka w płynie nie jest skuteczna. Wynika to z faktu, że zwierzęta mniej chętnie jedzą pokarm nasączony trucizną. Dlatego najlepiej ten rodzaj trutki dodawać do wody.

Wątpliwości mogą też dotyczyć działania trutki na ludzi i domowe zwierzęta. Okazuje się jednak, że i tutaj najlepszym rozwiązaniem jest trutka w postaci płynnej. Dodana do wody nadaje jej gorzki smak, który zniechęca koty i psy do picia. Szczury natomiast nie są tak wybredne.

Powyższy przykład pokazuje, że stosowanie trutki zgodnie z przeznaczeniem nie tylko zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale skuteczność środka. Dlatego najlepiej stosować się do zaleceń zamieszczanych na opakowaniach poszczególnych preparatów. Można też zasięgnąć opinii na forum tematycznym lub poradzić się specjalisty. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wytępić szczury.

Deratyzacja – alternatywne sposoby

Największa niechęć do używania trutki nie jest związana z ceną. Ostatecznie nawet 30 zł to nieduży wydatek. Coraz więcej słyszymy jednak opinii, że trutka jest nieekologiczna, niehumanitarna, a w składzie trutki znajdują się substancje niebezpieczne dla człowieka. Czy w takim razie da się jakoś inaczej pozbyć niebezpiecznych gryzoni?

Niektórzy są zwolennikami tzw. żywołapek. Są to klatki, które pozwalają gryzoniowi wejść do środka, ale nie może się z nich wydostać. Pułapki tego typu nie zmniejszają problemu szczurów, po prostu pozwalają kontrolować ich obecność bezpośrednio w pomieszczeniu. Wypuszczone na wolność szczury nadal będą się rozmnażać i powodować straty w instalacjach oraz zanieczyszczać żywność.

Można zastosować pułapki z chwytaczem, gilotynką i innymi urządzeniami, które unieruchomią szczura lub zabiją go na miejscu. Skuteczność i etyczność takich wynalazków zależy od ich konstrukcji. Niektórzy uważają, że skoro szczur musi zginąć, to lepiej to zrobić szybko i w miarę bezboleśnie.

Zdecydowanie nieszybką i nieprzyjemną śmierć przyniesie gryzoniom lep na szczury. Jest to lepiąca substancja na specjalnej podstawce. Trzeba jednak uważać, żeby nie złapały się w taką pułapkę domowe i dzikie zwierzęta (zwłaszcza te pod ochroną!).

Alternatywnym, dość skutecznym sposobem jest odstraszanie gryzoni. Zapewnia spokój nie tylko od niebezpiecznych i szkodzących szczurów, ale innych zwierząt powodujących szkody w ogrodzie. Najczęściej urządzenia odstraszające działają, emitując ultradźwięki, które są nie do zniesienia dla myszy i szczurów.

Urządzenia do mechanicznego pozbywania się gryzoni są produkowane również przez producentów trutek, takich jak Bros i Strong.

Deratyzacja do trudna i niewdzięczna praca. Szczury potrafią być bardzo szkodliwe, ale są też fascynującymi i bardzo inteligentnymi ssakami. Dlatego zabijając je, niektórzy czują się niezręcznie. Alternatywą dla niezwykle skutecznych trutek są odstraszacze i żywołapki. Jednak te ostatnie nie rozwiązują problemu rozmnażania się i grasowania szczurów w okolicy naszego domu.

Oprócz zabiegów deratyzacyjnych zawsze trzeba pamiętać o zachowywaniu porządku i niezostawianiu nigdzie resztek jedzenia. Miejsce, w którym łatwo się ukryć i można zdobyć pożywienie, jest rajem dla gryzoni. Dlatego pierwszym krokiem do pozbycia się problemu szczurów i myszy jest schludność.

ikona podziel się Przekaż dalej