Jaki filtr do opalania wybrać? Wyjaśniamy krok po kroku
Kąpiele słoneczne i opalanie są potrzebne, żeby organizm mógł zrobić zapas witaminy D na zimniejszą część roku. Poza tym wiele osób opala się, żeby wyglądać atrakcyjniej. Jednak podczas opalania konieczne są filtry UV. Poniżej radzimy jaki filtr do opalania wybrać, jakie są rodzaje filtrów i opinie o różnych kosmetykach przeciwsłonecznych.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Olejki dla dorosłych i dzieci
Najbardziej narażone na szkodliwe działanie promieni UV są małe dzieci i osoby starsze. Poza tym dużo zależy od karnacji. To jaki balsam lub krem do opalania wybierzemy będzie więc kwestią indywidualną. Oto ogólne wskazówki dotyczące tego jaki wybrać filtr:
- Wiek – jak wspomniano powyżej, małe dzieci i osoby starsze mają większą wrażliwość na promieniowanie UV.
- Karnacja – Osoby o bardzo jasnej karnacji mogą być bardziej narażone na choroby i dolegliwości spowodowane działaniem słońca. Najlepiej wybrać w takim przypadku olejek do opalania z filtrem 50.
- Indywidualne schorzenia – nawet jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka, to ktoś może mieć uczulenie na słońce lub tendencję do chorób skórnych. Wówczas również przyda się mocny filtr fizyczny.
- Rekonwalescencja po uszkodzeniu skóry, operacjach i niektórych zabiegach kosmetycznych – osoby, które przeszły zabiegi liftingu twarzy, osoby posiadające gojące się blizny po operacji, poparzeniu itp. muszą unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce.
- Przyjmowane leki – niektóre lekarstwa mogą wzmagać wrażliwość na promienie UV. Najczęściej są to suplementy na bazie dziurawca, większość popularnych antybiotyków, niektóre leki moczopędne. Nie sposób wymienić tu wszystkich, jeśli masz wątpliwości, to najlepiej skonsultuj się z lekarzem.
- Stopień ekspozycji na słońce – inny filtr będzie potrzebny na majowy spacer, a inny na plażę latem. W dalszej części poradnika powiemy w jakich miejscach najlepiej używać jakich filtrów UV.
To czy wybierzemy olejki, balsamy czy kremy przeciwsłoneczne jest już bardziej kwestią gustu. Jedne lepiej się rozprowadzają, inne są mniej tłuste i lepiej się wchłaniają. Głównym kryterium wyboru jest jednak działanie przeciwsłoneczne. Jeśli skóra jest wrażliwa na promienie słoneczne, to może się przydać nawet faktor do opalania z wysokim wskaźnikiem SPF. Przy nieco ciemniejszej karnacji stosowanie bardzo silnych filtrów (np. 50+) jest jednak niewskazane. Ograniczamy wtedy naszej skórze wytwarzanie witaminy D. Nie mówiąc o tym, że blokujemy możliwość złapania opalenizny.
Filtry UV – rodzaje
Jaki filtr do opalania przyda się w danym przypadku? Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów kosmetyków z filtrami UV o różnej mocy. Co dokładnie oznaczają liczby? Czym różni się filtr chemiczny od filtru fizycznego? Poniżej wyjaśniamy co kryje się za nazwami i numerami poszczególnych filtrów przeciwsłonecznych.
SPF to nic innego jak skrót od sun protection factor (czynnik ochrony przed słońcem). Faktor do opalania oznacza się liczbą od 2 do 50, czasami 50+. Liczby te oznaczają tak naprawdę czas, po jakim słońce zacznie wpływać szkodliwie na skórę. Jednak możliwość dłuższej ekspozycji sprawia, że większa jest moc konkretnego faktoru do opalania i może on być używany przy mocniejszym słońcu lub przez osoby z bardziej wrażliwą skórą.
Filtr fizyczny czy chemiczny – jaki wybrać? Różnica między filtrem fizycznym i chemicznym polega na składnikach i działaniu produktu. Używając kremu do opalania z filtrem fizycznym zapewniamy sobie ochronę na zewnątrz skóry. Minerały w postaci mikrodrobinek odbijają światło słoneczne niczym lustro. W przypadku olejków i kremów z filtrami chemicznymi następuje absorbowanie światła i zamiana w energię cieplną. Filtry chemiczne nie są polecane dla alergików, bo mogą wywoływać podrażnienia. Ich zaletą jest natomiast, że nie ścierają się podczas przebierania czy pływania.
Oto kilka wskazówek jaki filtr do opalania wybrać w danej sytuacji:
Osoby o ciemniejszej karnacji, zawsze mogą sobie pozwolić na nieco słabszy filtr niż osoby o karnacji jasnej lub szczególnie wrażliwej. Do codziennych czynności, takich jak lekka praca w ogródku, wyjście do sklepu w letni dzień czy wyjście do lasu można używać balsamu lub olejku do opalania z filtrem 15-20 (zależnie od karnacji). Filtry 30 wystarczą na szczególnie upalny dzień, dla przeciętnej cery (fototyp III), jeżeli nie zamierzamy wystawiać się specjalnie na słońce. Kremu do opalania z filtrem 50 używa się w upalny dzień na plaży. Można go też nakładać na skórę dzieciom, zwłaszcza jeżeli będą się bawić dłużej na dworze. Osoby o szczególnie wrażliwej cerze mogą używać kosmetyków przeciwsłonecznych 50+. Liczba ta nie oznacza wieku osób, które mają go używać, tylko długość i moc działania filtru.
Krem do opalania – opinie
Oprócz ogólnej wiedzy na temat kremów do opalania można poszukać opinii specjalistów. Jeżeli nie masz pewności czy twój typ skóry wymaga filtra 50+ czy wystarczy użyć olejku do opalania z filtrem 50, to może dermatolog powie ci jaki wybrać.
Niektórzy szukają też opinii społeczności internetowej na temat konkretnego produktu. Jedna sprawa to czy użyjemy kremu z filtrem 50, druga czy produkt kosmetyczny jest dobry i opłacalny. Dotyczy to szczególnie osób ze skórą wrażliwą. W olejkach do opalania zwykle nie ma szkodliwych składników, ale nie każdy krem nadaje się dla alergika.
Przeglądając wiele rodzajów kosmetyków przeciwsłonecznych, zasięgając opinii w aptece, u dermatologa i na forum powinniśmy dokonać właściwego wyboru. Używając dobrego balsamu lub kremu możemy nie tylko skorzystać z ochrony SPF, ale zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry.