Najlepszy blog o sprzątaniu

Organizacja domu – porady

Nie dla każdego organizowanie przestrzeni w domu jest łatwym zadaniem. Sprzątanie domu również nie wszystkim wychodzi tak samo – zwłaszcza, gdy przestrzeń wokół nie jest odpowiednio uporządkowana. Jak zaplanować jej zorganizowanie w zalewie kilku krokach? Otóż, warto sięgnąć wówczas po przydatne porady na temat czystości w domu. Możesz je znaleźć choćby w tym miejscu: https://aniaradzi.pl/porady/czystosc-w-domu-_c/.

Ważne, aby posegregować przedmioty i ułożyć je w ten sposób, by nie zakłócały one ani codziennego funkcjonowania, ani procesu sprzątania domu. Można też pozbyć się kilku rzeczy, które nie są już nikomu do niczego potrzebne. Oczywiście, nie należy podchodzić do tego zadania zbyt pochopnie – warto podpytać domowników o ich zdanie w temacie wyrzucania zbędnych przedmiotów z domu. Nie musisz wszystkiego wynosić też na śmietnik – bowiem, zawsze można coś komuś oddać albo sprzedać na serwisie ogłoszeniowym. Pamiętaj też o „nieśmiertelnej zasadzie” – mniej znaczy… więcej!

Jak zaplanować organizację przestrzeni domowej?

Organizacja domu wcale nie polega wyłącznie na pozbyciu się widocznych rzeczy. Warto również „dokopać” się do swojej garderoby, aby i z nią zrobić należyty porządek! Bardzo prawdopodobne, że wśród stosu ubrań znajdziesz te, których już nie nosisz albo te, które już się zwyczajnie nie podobają. Należy zostawić w garderobie jedynie te ciuchy, jakie faktycznie użytkujemy bądź z których można kompletować ciekawe stylizacje. Bo po co komu do niczego nie pasujący albo za mały ciuch? Przejdź później do zrobienia porządków w domowych tekstyliach, a także kosmetykach – może nie używasz już któryś z nich albo się przeterminowały? Warto zrobić też porządek w lekach czy akcesoriach do włosów i biżuterii.

Sprzątanie kuchni i wycieranie blatów, a także porady jak zaplanować sprzątanie w domu
Polecany blog o sprzątaniu oraz porady jak zaplanować sprzątanie domu

Jeżeli zaś chodzi o wnętrza, zadbaj o nie po kolei – sprzątanie domu może bowiem zostać podzielone na etapy, zwłaszcza gdy dom jest duży. Sprzątnij korytarz będący wizytówką każdego mieszkania, a następnie kuchnię (AGD i zapasy), łazienkę, salon i sypialnię. Warto będzie również osobno zająć się elektroniką.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Sprzątanie w domu – blog o sprzątaniu

Sprzątanie kuchni

Oczywiście, jednym z najważniejszych pomieszczeń, jakie należy w domu uprzątnąć, jest kuchnia i spiżarka. Powinnaś zacząć najpierw od posortowania przedmiotów, które znajdują się w kuchni. A więc, warto będzie znaleźć miejsce zarówno dla otwartych przypraw, jak i dla tych zamkniętych. Koniecznie posortuj też otwarte produkty sypkie – mąkę, ryż, płatki owsiane itd. Miejsce dla nich powinno znaleźć się w szklanych pojemniczkach albo słoikach. Zadbaj o to, by każda jedna rzecz miała swoje osobne miejsce w przestrzeni kuchennej. Inaczej nigdy się w kuchni nie odnajdziesz!

Osobno zajmij się również sprzętami AGD. Warto wyciągnąć wszystkie produkty z lodówki, a lodówkę rozmrozić oraz przeczyścić. Dodatkowo poświęć uwagę również kuchennej mikrofalówce, kuchence na gaz czy indukcji, okapowi oraz innym sprzętom, takim jak ekspres do kawy bądź czajnik – to urządzenie warto będzie także od razu odkamkienić. Więcej porad na temat tego, jak sprzątnąć kuchnię, zawiera popularny blog o sprzątaniu: https://aniaradzi.pl/porady/sprzatanie-kuchni-_t/.

Łazienka – sprzątanie w domu

Temu pomieszczeniu też trzeba poświęcić nieco więcej uwagi, zwłaszcza że w łazience gromadzi się bardzo duża ilość zarówno zanieczyszczeń, jak i wilgoci. Osobny dzień powinno się poświęcić na posegregowanie przedmiotów w łazience (o ile faktycznie jest ich tam dużo) – a więc, kosmetyków, ręczników, domowej apteczki, sprzętu do mycia podłóg bądź urządzeń do stylizacji włosów. Ważne będzie, by przedmioty te nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu i użytkowaniu łazienki.

Osobno należy też wyczyścić kafelki zarówno podłogowe, jak i te na ścianach łazienki. Wystarczy skorzystać z ciepłej wody zmieszanej z odrobiną mydła, by pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu i innych drobnoustrojów z płytek. Należy też wyczyścić lustro, które lubi przyciągać do siebie brud. Często lustro w łazience jest zamazane – dlatego, należy je wyczyścić w podobny sposób, jak myje się okna w domu.

Poświęć też czas na doczyszczenie armatury łazienkowej – a więc wanny, kabiny prysznicowej, toalety, zlewu czy pralki. Zazwyczaj są one białego koloru, więc prędko osiada na nich każdy osad. Wyczyść armaturę preparatami, jakie przeznaczone są wyłącznie do łazienkowych sanitariatów. Więcej na temat sprzątania łazienki będziesz mogła przeczytać w tym miejscu: https://aniaradzi.pl/porady/sprzatanie-lazienki-_t/.

ikona podziel się Przekaż dalej