Hemoroidy czy też żylaki odbytu – przyczyny i rozpoznanie

Zanim udamy się do lekarza, dobrze jest wiedzieć czym są żylaki odbytu i jak je rozpoznać. Popularnie zwane hemoroidami są tak naprawdę zaburzeniem funkcji guzków krwawniczych. Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, uboga w błonnik jest główną przyczyną żylaków odbytu. Podstawowym objawem jest uczucie kłucia lub szczypania podczas siedzenia oraz ból przy wypróżnianiu. Jednak nie wszystkie objawy hemoroidów są bolesne. Jeżeli wrzody odbytu powstały na guzkach wewnętrznych to można je rozpoznać po krwawieniu podczas wypróżniania.

Ponieważ te same objawy mogą być skutkiem różnych chorób nie należy leczyć ich samodzielnie. Objawy hemoroidów bywają częścią całego zestawu schorzeń. Powinien zbadać je lekarz od hemoroidów. Będzie wiedział, jak wyglądają hemoroidy odbytu i sprawdzi, czy przyczyna bólu i krwawienia nie jest też inna.

Warto też znać procedurę. Według obecnych przepisów zanim zobaczy nas lekarz specjalista musimy udać się do internisty, który na podstawie objawów wyśle nas do odpowiedniego doktora. Pierwszym krokiem w leczeniu choroby jest przełamanie się i wizyta w lokalnej przychodni.

Lekarz od żylaków odbytu

Lekarz pierwszego kontaktu powie nam jaki lekarz leczy hemoroidy. Specjalista taki nazywa się proktologiem i zajmuje się leczeniem całego odcinka od jelita grubego do odbytu. Leczenie hemoroidów to najczęstsza przyczyna wizyt u takiego specjalisty. Jednak potrafi on też wykluczyć albo potwierdzić istnienie innych schorzeń, które spowodowały objawy jak przy hemoroidach.

Potwierdzenie żylaków odbytu, jeżeli są zewnętrzne, nie stanowi żadnego problemu. Lekarz specjalista szybko je zidentyfikuje. Badanie nie jest przyjemne, bo wielu pacjentów się go wstydzi. Jednak szybkie rozpoznanie czy objawy hemoroidów są faktycznie spowodowane schorzeniem guzków jest bardzo ważne. Jeżeli nie są to wrzody odbytu, to może być na przykład nowotwór. Trzeba go koniecznie wykluczyć podczas wizyty u lekarza. Jeśli podejrzewasz, że masz u siebie do czynienia z wrzodami, sprawdź koniecznie ten artykuł o wrzodach odbytu i poznaj przydatne informacje.

Podstawowe badanie nie jest bolesne. Lekarz od hemoroidów ogląda odbyt, bada go palcem i za pomocą tzw. wziernika. Jeżeli nie dopatrzy się niczego dodatkowego, to musi ocenić, jaki jest stopień zaawansowania choroby. Dopiero po tym wszystkim można podjąć skuteczne leczenie hemoroidów.

Lekarz ze stetoskopem oraz informacje, jaki lekarz leczy hemoroidy, czyli lekarz od hemoroidów i leczenie hemoroidów
Jaki lekarz leczy hemoroidy? Zobacz, jak poradzić sobie z nieprzyjemnym problemem

Jeżeli chcemy nie tylko mieć dobrze przeprowadzone badanie, ale skuteczne leczenie, dobrze jest sprawdzić, jaki lekarz leczy hemoroidy w naszym mieście i jakie są o nim opinie. Nie każdy lekarz specjalista jest tak samo skuteczny. W przypadku żylaków odbytu delikatność i dyskrecja są szczególnie potrzebne. Dlatego pacjenci, którzy leczyli wrzody odbytu i inne podobne schorzenia często wymieniają się między sobą informacjami o lekarzach.

Jak wygląda leczenie hemoroidów?

Lekarz od hemoroidów decyduje o tym w jakim stadium zaawansowania jest choroba. W zależności od tego podejmuje decyzję o rodzaju leczenia.

Żylaki odbytu I stopnia leczymy metodami domowymi i lekami dostępnymi w aptece. Wystarczą ziołowe nasiadówki (siedzenie w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół), przemywanie ziołami – szczególnie naparem z kory dębu, rumianku lub aloesu. Pomagają też czopki i maści dostępne w aptekach (zwykle bez recepty).

Jeżeli choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium – na przykład żylaki wychodzą na zewnątrz podczas wypróżniania - może się okazać konieczna operacja. Usunięcie hemoroidów jest prostym zabiegiem. Chociaż powoduje pewien dyskomfort w pierwszych dniach po wycięciu, to rany szybko się leczą.

Niestety, operacja żylaków odbytu może prowadzić do powikłań. Zwłaszcza jeżeli po zakończeniu leczenia nie zachowamy higieny i nie zmienimy trybu życia. Dlatego w przypadku hemoroidów najważniejsze jest szybkie reagowanie na niepokojące objawy i zwrócenie uwagi na ruch oraz dietę. Jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia, to warto dla odmiany np. wracać z pracy do domu na piechotę, pilnować regularnych ćwiczeń i wstawać co jakiś czas z krzesła podczas pracy. Te czynności, połączone z dietą bogatą w błonnik i płyny, powinny rozwiązań problem z hemoroidami. Przy okazji pomogą poprawić kondycję i zachować zgrabną sylwetkę.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną.Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny