Materac do łóżka, na podłogę czy do ćwiczeń?

Jak dobrać materac zgodnie z przeznaczeniem

Podczas wyprawy do sklepu z meblami lub przeglądając ofertę sklepów internetowych możemy czuć się nieco zagubieni. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów materacy, a każdy rodzaj ma kilka wariacji, wymiarów i przeznaczeń. Jak wybrać materac, który będzie nie tylko wygodny, ale posłuży nam długie lata?

Pierwszym kryterium powinno być określenie jego przeznaczenia. Na przykład potrzebujemy materaca do sypialni, ale nie mamy łóżka ze stelażem. W takim wypadku przyda się materac, który będzie nieco grubszy, z dobrą izolacją od podłogi. Jeżeli natomiast potrzebujemy materaca do łóżka, to musi mieć przede wszystkim odpowiednie wymiary. Zwykle materace do łóżek podwójnych mają wymiary 160x200 cm, ale do nieco mniejszego łóżka 140x200 cm.

Materac można też dobrać ze względu na materiał, z którego został zrobiony. Jeżeli ktoś ma uczulenie na pewne materiały, to będzie pilnował z czego jest zrobiony jego materac. Może też interesują was opinie na temat najtrwalszych materiałów lub takich, które łatwo się czyści. Kiedy już mniej więcej wiecie czego się spodziewacie to, że dostępne są liczne rodzaje materacy okaże się bardzo pomocne.

Najlepszy materac do sypialni

Powiedzmy teraz chwilę o konkretnym przypadku, czyli o materacu do sypialni. Najwygodniejsze materace do spania nie dla każdego oznaczają to samo. Twardsze są odpowiedzią na potrzeby osób z chorobami kręgosłupa. Dla ludzi, którzy lubią zapadać się w miękkie posłanie twardy materac będzie torturą. Jaki materac wybrać, żeby przede wszystkim się wyspać?

Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Nasze potrzeby zdrowotne (choroby kręgosłupa, uczulenia itp.)
  • Miejsce, w którym materac ma się znaleźć
  • Trwałość materaca
  • Dopasowanie do wystroju wnętrza.

Punkt pierwszy jest oczywisty. Jeżeli masz specyficzne schorzenia i do tej pory nie spałeś za dobrze, to skonsultuj z lekarzem lub fizjoterapeutą, żeby dowiedzieć się co może ci pomóc. Nie każda choroba kręgosłupa wymaga twardego materaca, ale lepiej wiedzieć zanim zdecydujemy się taki wydatek.

Wybór miejsca na materac będzie miał wpływ na to jaki rozmiar wybierzemy. Zakładając, że jest to materac do spania na podłodze. Będzie się liczyć nie tylko szerokość i wysokość, ale konstrukcja. Materac sprężynowy jest chyba optymalny, jeżeli potrzebujecie go położyć na podłodze. Niektóre materace kieszeniowe powinny dobrze spełniać rolę izolatora od podłoża. Materac kieszeniowy jest odmianą materaca sprężynowego, w której sprężyny są schowane w specjalnych kieszeniach. Natomiast materace piankowe nadają się lepiej do łóżka, ewentualnie do położenia na paletach (jeśli preferujemy meble DIY).

Najwygodniejsze materace

Materac sprężynowy – zalety i wady

Kiedy pytamy jaki materac wybrać, to warto znać zalety i wady różnych rodzajów. Oto zalety i wady materaca sprężynowego.

Wady i zalety materaca sprężynowego

Zalety

Wady

Zalecany dla osób z chorym kręgosłupem (zwłaszcza materac kieszeniowy)

Nie wszystkie modele polecane są dla alergików

Trwały i wytrzymały

Jest ciężki, zwłaszcza jeżeli sprężyny są umocowane na stelażu z drewna.

Zwykle tańszy niż piankowy (zależy od modelu)

Starsze modele mogą być niewygodne, gorzej się dostosowywać do ciała.

Jak widać głównym kryterium wad i zalet materaca sprężynowego jest technika wykonania. Do najwygodniejszych należy materac kieszeniowy. Rzeczą, która może od niego odstraszać jest cena.

Nie trzeba się przejmować opiniami, że materace sprężynowe to przeżytek. Nowoczesne techniki produkcji i mocowania sprężyn sprawiają, że tych rodzajów materacy nadal używamy chętnie. Ostateczna decyzja powinna należeć do tego, kto będzie spał na materacu, nie zależeć od cudzych opinii.

Czy warto kupić materace piankowe?

Materace piankowe są lubiane i chwalone przez użytkowników. Technologia wykonania sprawia, że doskonale dopasowują się do ciała. Obok solidnego materaca kieszeniowego, to właśnie piankowy będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób z chorym kręgosłupem.

Materac piankowy i kobieta sprawdzająca jego sprężystość, a także rodzaje, właściwości, opinie oraz jakość materacy
Jaki materac wybrać krok po kroku, czyli rodzaje, właściwości, ceny, opinie, najlepsze materace

Materacy piankowych używa się raczej jako wypełnienia do łóżka. Samodzielnie materace z cienkiej pianki mogą służyć jako podkładka podczas ćwiczeń. Są lekkie, łatwe do transportu, dlatego mogą być doskonałą alternatywą dla materaca kieszeniowego.

Na pytanie czy warto kupić takie materace krótka odpowiedź brzmi „tak”. Ale dużo zależy od przeznaczenia materaca. Do spania na podłodze raczej lepiej sprawdzi się materac sprężynowy.

Niewątpliwą wadą materacy piankowych jest ich cena. Zdecydowanie wyższa niż w przypadku zwykłych sprężynowych. Mimo wszystko warto wydać więcej i sypiać wygodnie. Jaki materac wybrać? Wybór najwygodniejszego materaca piankowego to już kwestia indywidualna. Tak samo jak indywidualnie decydujemy czy chcemy mieć łóżko wyższe i szersze. Czasami jedna osoba potrzebuje szerokości 160x200cm, a czasem dwie bez problemu pomieszczą się na szerokości 140x200 cm. Tak samo jednemu będzie lepiej na materacu z cieńszej pianki, drugi wybierze grubszy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki materac wybrać.

Jaki materac wybrać - podsumowanie

Na pytanie jaki materac wybrać będzie tyle odpowiedzi ilu pytających. Jednak wiedząc czego szukamy i co mamy do wyboru będziemy mogli o wiele łatwiej dobrać coś dla siebie.

Jeżeli wiemy czy wymiary materaca mają być 160x200 cm czy 140x200 albo 100x200, to odpowiedzieliśmy już przynajmniej na jedno pytanie.

Na drugie odpowiemy próbując różnych materacy. Dlatego warto przed dokonaniem zakupu udać się do sklepu i popróbować różnych rodzajów. Kupując wyłącznie przez internet możemy się narazić na kupienie zbyt twardego lub po prostu niewygodnego.

Najwygodniejsze materace do spania to te, na których my czujemy się najlepiej. Nie ma reguły. Można tylko w przybliżeniu powiedzieć jakie są cechy poszczególnych rodzajów. Zachęcamy do lepszego zapoznania się też z poszczególnymi modelami, które będą odpowiadały waszym oczekiwaniom.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny