Jakie rodzaje tkanin są najpopularniejsze w przypadku zasłon?

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów tkanin, z których tworzone są zasłony. Każdy z nich odznacza się swoimi unikalnymi właściwościami. Różnią się one m.in. gęstością, gramaturą i grubością, co ma wpływ na przepuszczanie promieni słonecznych. Przed wybraniem się na zakupy warto zapoznać się z najbardziej popularnymi typami materiałów.

Bardzo dużo osób chętnie sięga po zasłony lniane. Jest to bardzo wytrzymała tkanina o dosyć surowym charakterze. Warto po niego sięgnąć, jeżeli zależy nam na tym, aby nadać pomieszczeniu naturalny klimat. Tego typu zasłony są lekkie i delikatne jednocześnie. W przypadku sympatyków przewiewnych tkanin doskonale sprawdzi się bawełna. Zwykle wykonane są z niej codzienne zasłony. Jej ogromną zaletą jest łatwość w praniu oraz duże zróżnicowanie wzorów.

Godnym uwagi materiałem jest także poliester. Jego cechami charakterystycznymi jest duża odporność na gniecenie się, blaknięcie oraz uszkodzenia mechaniczne. Oprócz solidności wykonania oferuje on także dużą różnorodność tekstur i wykończeń. Jeżeli jednak zależy Ci na skutecznym zaciemnieniu pokoju, powinieneś zwrócić uwagę na tkaninę blackout. Może się ona pochwalić nieprzepuszczalnością światła na poziomie nawet 95%.

Wiele osób decyduje się także na różne mieszkanki tkanin. Dzięki połączeniom różnych materiałów można stworzyć zasłonę, która będzie posiadała wyjątkowe cechy. W ten sposób da się utworzyć kompozycję, która połączy w sobie wytrzymałość z konkretnym poziomem zaciemnienia. To jeden z najważniejszych czynników, którym powinniśmy kierować się podczas wyboru zasłon. Materiał na zasłony kupimy na przykład tutaj: https://darymex.pl/zaslony-na-metry

Jaki materiał na zasłony jest najlepszy?
Jaki materiał na zasłony jest najlepszy?

Zasłony gładkie czy wzorzyste – na które postawić?

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. W tym przypadku warto kierować się stylem pomieszczenia oraz własnymi upodobaniami. Trzeba jednak wiedzieć, że duże znaczenie w tej kwestii ma rodzaj pomieszczenia. Na najwięcej wariantów można sobie pozwolić w kuchni, ponieważ sprawdzą się w niej zarówno modele gładkie, jak i ze wzorami. Nieco bardziej skomplikowany jest wybór zasłon do salonu.

W tym przypadku najważniejsze znaczenie ma styl, w jakim urządzone jest wnętrze. Jeżeli postawimy na boho, wtedy dobrze jest wybrać kolorowe zasłony w bogate wzory. Sprawdzą się tutaj zarówno kwiaty, jak i motywy geometryczne. Jeżeli jednak mamy do czynienia z minimalistycznym salonem, najlepiej sprawdzą się tutaj gładkie zasłony. Przygotowując kompozycję, nie można także zapominać o uwzględnieniu stylu firanek.

Jaki materiał na zasłony jest najlepszy?
Jaki materiał na zasłony jest najlepszy?

Jak dobrać zasłony do koloru ścian?

Bardzo ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze zasłon, jest kolor ścian. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli posiadamy ściany w neutralnych kolorach, to stwarza nam to spore możliwości aranżacyjne. W przypadku bieli szarości i beżu można użyć właściwie każdego koloru zasłon. To dobra okazja, aby przetestować zarówno harmonijne rozwiązania, jak i silny kontrast.

Dla osób, które chciałyby stworzyć w salonie spokojny i harmonijny klimat, a posiadają białe lub szare ściany, świetnym wyborem będą zasłony w odcieniach różu lub brązu. Nieco inaczej należy podejść do tematu w momencie, kiedy chcemy ożywić pomieszczenie. Wtedy warto zdecydować się na tkaniny strukturalne z delikatnym połyskiem. Pomieszczenie można urozmaicać nie tylko za pomocą koloru, ale także struktury materiału.

Jednym z kryteriów, które można przyjąć, wybierając materiał na zasłony, jest uzyskanie efektu kontrastu. W takim przypadku warto postawić na wyrazisty kolor, taki jak np. turkusowy. Zasłony o mocniejszych kolorach można zakładać także w przypadku, jak ściany są pomalowane na wyraziste barwy. Aby zmniejszyć wyrazistość koloru ścian, można postawić na nieco bardziej stonowane zasłony. Dobrze sprawdzą się tutaj neutralne barwy jak np. beżowy lub szary.

ikona podziel się Przekaż dalej