Nawilżacz ultradźwiękowy oraz parowy

Nawilżacze działające na zasadzie ultradźwięków są jednymi z bardziej energooszczędnych. Ich działanie polega na rozbijaniu cząsteczek wody, która wydalana jest następnie z urządzenia. Kropelki są zauważalne gołym okiem. Na dodatek osadzają się na płaskich powierzchniach. Nawilżacz ultradźwiękowy jest bardzo cichym urządzeniem. Jednak takie nawilżacze nie są polecane dla tych, którzy posiadają zwierzęta domowe, ponieważ ultradźwięki działają na nie bardzo drażniąco.

Kolejny rodzaj nawilżacza nazywany jest parowym. W tym przypadku z urządzenia w efekcie finalnym wydostaje się ciepła para. Nawilżacze parowe to bardzo wydajne urządzenia, ponieważ prócz nawilżania potrafią także oczyszczać powietrze. Z tego względu często wykorzystuje się je do pokoju dziecięcego. Niestety wadą tego typu urządzeń jest zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Porównując nawilżacze parowe z ultradźwiękowymi, można stwierdzić, że zarówno jedne, jak i drugie znajdują częste zastosowanie. Pomimo iż służą do tego samego celu, różni je specyfika, przeznaczenie oraz rodzaj zainteresowanych konsumentów. Przed każdym zakupem warto najpierw przeanalizować właściwości urządzenia, aby móc podjąć właściwą decyzję. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o nawilżaczu ultradźwiękowym.

A może nawilżacz na kaloryfer lub ewaporacyjny?

Najprostszym i najstarszym nawilżaczem powietrza jest urządzenie zawieszane na kaloryfer. Zwykle w formie stalowego lub ceramicznego pojemnika, do którego nalewana jest woda. Różnorodność wzorów, kolorów i kształtów sprawia, że możemy bez problemu dopasować nawilżacz do stylu naszego wnętrza. Dzięki temu nie tylko nawilży on powietrze, lecz posłuży też jako dekoracja. Nawilżacze nagrzejnikowe dobrze sprawdzą się jednak tylko w niewielkich pomieszczeniach.

Nawilżacz powietrza, który najlepiej się sprawdza, powinien mieć bardzo wysokie parametry. Ceny nie są wysokie, niektóre produkty mają świetne opinie
Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Przegląd, opinie, ceny, porady

Pozostaje jeszcze jeden rodzaj nawilżaczy – ewaporacyjny. W tym przypadku zasada działania nawilżacza jest całkowicie naturalna, ponieważ odbywa się poprzez odparowywanie wody. Powietrze zostaje zasysane przez urządzenie, nawilżone w jego wnętrzu, po czym wypuszczone w obieg w formie chłodnej mgiełki. Mało tego, urządzenie oczyszcza też powietrze. To niezwykle wydajny nawilżacz, który zapewnia nam najzdrowszy sposób nawilżenia powietrza w pomieszczeniu.

Przed nami zatem trudne rozstrzygnięcie, jaki nawilżacz powietrza byłby lepszy? - grzejnikowy czy ewaporacyjny? Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Jednak jeśli zależy nam na dłuższym nawilżeniu powietrza, warto wybrać urządzenie ewaporacyjne. Z kolei, jeśli chcemy zaoszczędzić i myślimy o zakupie nawilżacza do małego pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem będzie tradycyjna wersja na kaloryfer.

Porównanie nawilżaczy – ceny i opinie

Każdy nawilżacz powietrza (prócz tradycyjnego), może być wyposażony w dodatkowe funkcje, jak np. aromaterapię, higrostat czy jonizację. To główny czynnik, obok pojemności i powierzchni nawilżania, który kształtuje cenę urządzenia. Najtańszy będzie tradycyjny nawilżacz, którego koszt wynosi ok. 5 zł – 40 zł. Ceny nawilżaczy ewaporacyjnych kształtują się z kolei w granicach ok. 80 zł – 800 zł. Za nawilżacz parowy zapłacimy natomiast ok. 100 zł – 300 zł, a za ultradźwiękowy ok. 50 zł – 500 zł.

Wszystkie nawilżacze posiadają sporo pozytywnych opinii. Każdy z nich zalecany jest do stosowania w różnych pomieszczeniach (małych, dużych, pokoju dziecka, salonie itd.). Najlepsze opinie posiada nawilżacz ultradźwiękowy (jednak niewskazany przy zwierzętach domowych) oraz ewaporacyjny. Polecane są także urządzenia wyposażone w regulację wilgotności i jonizator.

Niestety nie podamy konkretnej odpowiedzi na pytanie, jaki nawilżacz powietrza będzie najlepszy. To tak naprawdę kwestia indywidualna, którą dopasowujemy do warunków domowych. Trudno polecić komuś konkretny rodzaj nawilżacza, nie znając jego środowiska domowego. Jedno jest pewne – nieważne, jaki nawilżacz wybierzemy, każdy powinien poprawić jakość naszego życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny