Jak kupić odkurzacz dla alergika

Jakie cechy powinien mieć odkurzacz antyalergiczny

Odkurzacz dla alergika to urządzenie do zadań specjalnych. Pyłki, kurz i roztocza unoszące się w powietrzu, bytujące w dywanach i tapicerce, są utrapieniem dla osób z alergią. Powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości jak łzawienie oczu, katar, swędzenie skóry i wiele innych. Alergenów należy unikać. W mieszkaniu usuwamy najczęściej występujące alergeny, czyli kurz, odchody roztoczy i sierść zwierząt, poprzez częste sprzątanie. Tradycyjne odkurzacze nie są jednak na tyle szczelne, aby usunięte alergeny nie przedostawały się z powrotem na zewnątrz. W tradycyjnych odkurzaczach alergeny przedostają się przez nie dość szczelny filtr powietrza. Alergicy mają również problem z opróżnianiem worka pełnego alergenów.

Jakie ceny powinien spełniać odkurzacz dla alergika:

  • odpowiednio szczelny filtr, który nie przepuszcza alergenów z powietrzem, dla alergika zalecany jest filtr o podwyższonej klasie, co najmniej H13,
  • turboszczotki lub elektroszczotki, które skutecznie usuwają sierść zwierzęcą,
  • szczelna obudowa samego urządzenia.

Co do odkurzaczy workowych i bezworkowych, tu zdania są podzielone. Ważne jest, aby alergik miał jak najmniejszy kontakt z kurzem i odchodami roztoczy. W przypadku odkurzaczy workowych, worek jest po prostu wyrzucany. Natomiast odkurzacze bezworkowe wymagają czyszczenia pojemnika, w trakcie czego alergeny mogę wydostać się do mieszkania.

Wybierając odkurzacz dla alergika należy zwrócić uwagę na szczelność obudowy urządzenia. Niestety informacji tej nie znajdziemy w specyfikacji urządzenia. Dlatego też warto wybierać urządzenia znanych marek i obejrzeć wybrany model w sklepie stacjonarnym.

Czy warto kupić odkurzacz z filtrem hepa

Z myślą o alergikach producenci przygotowali odkurzacze z filtrem hepa. Jest to wysoko wydajny filtr wykonany z włókna szklanego, który pochłania kurz, odchody roztoczy, drobnoustroje, pyłki i pleśnie. Cząsteczki o wielkości powyżej 0,3 mikrona zostają zatrzymane przez filtr hepa wewnątrz odkurzacza i przestają zagrażać alergikom.

Filtry hepa w odkurzaczu nie wymagają czyszczenia po każdym odkurzaniu. Czyścimy je w razie potrzeby i wymieniamy co kilka lat. Wadą filtrów hepa są ich wysokie ceny. Nowy filtr hepa kosztuje około 200 zł. Jednak konieczność wymiany filtra zachodzi co kilka lat. Niektóre filtry hepa mają możliwość umycia i wykorzystania ponownie. Jednak ceny odkurzaczy z filtrem hepa również są wysokie. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat wyboru odkurzacza z filtrem HEPA.

Czy odkurzacz wodny będzie dobry dla alergików

Odkurzacz wodny to również odkurzacz bezworkowy. Posiada on filtr wodny, który wyłapuje zanieczyszczenia do zbiornika z wodą. Dzięki temu kurz i roztocza nie mają możliwości wydostać się z powrotem na zewnątrz. Odkurzacz bezworkowy to wybór wart rozważenia.

Odkurzacz wodny ma swoje wady, jak m.in. konieczność mycia filtra po każdym odkurzaniu. Dokładne mycie zbiornika wody po każdym sprzątaniu jest o tyle konieczne, że w brudnym pojemniku będą rozwijały się grzyby i pleśnie oraz wytworzy się mulisty osad, co nie jest korzystne dla alergika. Ponadto niedokładnie umyty zbiornik, w którym zostały resztki wody, będzie po jakimś czasie wydzielał brzydkie zapachy.

Ponadto odkurzacz wodny musi pracować we właściwej pozycji. Należy uważać, aby się nie przewrócił, gdyż woda ze zbiornika może się wylać. Kolejną wadą są wysokie ceny odkurzaczy wodnych.

Czy odkurzacz wodny to najlepszy wybór dla alergika? Zdania w tym względzie są podzielone. Według powszechnego przekonania jest to idealny odkurzacz na roztocza. Dlatego też wielu alergików nie odstraszają nawet wysokie ceny urządzenia tego rodzaju. Niestety obecność wody ma wpływ na rozwijanie się pleśni i grzybów. Należy więc zwrócić szczególną uwagę, czy wybrany sprzęt posiada odpowiedni filtr oczyszczający powietrze wyrzucane przez odkurzacz. Osoby cierpiące na alergie wziewne nie mogą w żadnym wypadku zajmować się czyszczeniem zbiornika odkurzacza wodnego.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Odkurzacze dla alergików - ranking

Jak kupić dobry odkurzacz na roztocza

Zastanawiając się jak kupić skuteczny odkurzacz antyalergiczny oglądamy opinie internetowe i pytamy znajomych. Pomocą może być ranking internetowy odkurzaczy. W rankingach na najlepszy odkurzacz antyalergiczny wygrywają odkurzacze Dyson i Zelmer.

Filtr hepa, czyli odkurzacz dla alergika z filtrem HEPA oraz polecane odkurzacze dla alergików i ich ranking
Jaki odkurzacz dla alergika wybrać? Oto 5 najlepszych modeli na rynku

Jeśli zastanawiamy się jak kupić dobry odkurzacz, nie tylko dla alergika, lecz także dla całej rodziny, należy zwrócić uwagę również na pewne cechy, które ułatwiają pracę odkurzacza, jak:

  • wskaźniki czystości filtra lub zapełnienia worka,
  • poziom hałasu,
  • długość przewodu do prądu,
  • prosty montaż poszczególnych elementów,
  • schowek na końcówki i szczotki wewnątrz odkurzacza,
  • dodatkowe wyposażenie.

Odkurzacze dla alergików Zelmer

W ofercie Zelmer jako odkurzacze na roztocza polecane są takie modele, jak: Zelmer Aquos 829.0 ST lub Zelmer Aquawelt.

Zelmer Aquos 829.0 ST, którego ceny kształtują się od 440 do 469 zł, wyposażony jest w zmywalny filtr Hepa H10, zatrzymujący 99,95% pyłków, bakterii, odchodów roztoczy itp. oraz filtr wodny. Model ten wyposażono w dwa tryby pracy: bezworkowy z filtrem wodnym i workowy. W wyposażeniu dodatkowym znajdziemy wydajną turboszczotkę, która skutecznie usuwa sierść zwierząt. 9-metrowy kabel pozwoli odkurzyć całe mieszkanie bez przełączania do innego gniazdka.

Szczególnie często wybierany jest odkurzacz znacznie droższy odkurzacz piorący Zelmer Aquawelt, w cenie około 800 zł. Posiada on tryb odkurzania na sucho do klasycznego worka oraz na mokro w systemie bezworkowym. Odkurzacz ten posiada podwójny system filtracji powietrza: filtr HEPA oraz filtr wodny, dzięki czemu powietrze w domu będzie czyste po odkurzaniu.

Odkurzacze dla alergików Dyson

Jako odkurzacz dla alergików firma Dyson poleca model Odkurzacz DYSON V10 Absolute, w cenie 2399,99 zł. Model ten wyposażony jest w elektroszczotkę, idealną do usuwania sierści zwierząt z dywanów i tapicerki. Elektroszczotka soft roller z łatwością wciąga drobny kurz i odchody roztoczy z podłóg. W wyposażeniu mam również mini elektroszczotkę, która ułatwia czyszczenie mebli tapicerowanych i trudno dostępnych miejsc.

Model ten to wygodny odkurzacz pionowy, który można z łatwością zmienić na odkurzacz ręczny. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla alergików jest sposób opróżniania pojemnika na kurz. Trzymając urządzenie nad koszem na śmieci i naciskamy przycisk. Odkurzacz Dyson zatrzymuje 99,97% kurzu o wielkości zaledwie 0,3 mikrona, zaś powietrze po sprzątaniu jest czystsze niż wcześniej.

Modele odkurzaczy dla alergika zwyciężające w rankingach

Dobre miejsca w rankingach odkurzaczy na roztocza zajmują odkurzacze Bosch, jak model BOSCH Odkurzacz BGC4U330, w cenie 850 zł. Odkurzacz ten wyposażony jest w wydajną elektroszczotkę, która dokładnie usuwa sierść zwierząt. W urządzeniu zastosowano wydajny filtr HEPA 13. Odkurzacz ten posiada klasę reemisji pyłu to A.

Spośród urządzeń tańszych, na uwagę zasługuje odkurzacz bezworkowy Blaupunkt vcc301 cyklon hepa, w cenie 163,99 zł. Odkurzacz ten nie tylko zbiera kurz i odchody roztoczy, lecz także zapewnia czystość powietrza, która wydostaje się z urządzenia. Klasa reemisji A oznacza wydalane powietrze pozbawione kurzu i pyłków. Model ten zaopatrzono w wydajny filtr HEPA H13, który zatrzymuje nawet 99,97% zanieczyszczeń.

Problem jak kupić dobry odkurzacz antyalergiczny nie jest łatwe. Najważniejszym zagadnieniem jest czystość powietrza wyrzucanego przez odkurzacz, aby czyszczone odchody roztoczy nie dostały się ponownie do powietrza. Niemniej ważny jest sposób czyszczenia odkurzacz i usuwania kurzu, gdyż w trakcie tej czynności alergik może zetknąć się z kurzem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny