Odkurzacz ręczny

Do najbardziej popularnych odkurzaczy zaliczyć można te ręczne, czyli obsługiwane manualnie. Można je podzielić na kilka kategorii i znaleźć na https://allegro.pl/kategoria/do-domu-odkurzacze-67466:

 • ręczne odkurzacze pionowe;
 • ręczne odkurzacze podłogowe;
 • ręczny odkurzacz bezprzewodowy.

Odkurzacz pionowy ma wiele zalet. Przede wszystkim korzystanie z niego, nie wymaga od nas schylania się i ciągnięcia nieporęcznego urządzenia. Taki odkurzacz bardzo dobrze sprawdzi się podczas szybkiego sprzątania niewielkich pomieszczeń, a także schodów. Urządzenie tego typu bez większych problemów można obsługiwać tylko jedną ręką, dzięki czemu nawet po codziennym sprzątaniu nie będziemy zmęczeni. Pionowe odkurzacze mogą być wyposażone w wiele dodatkowych akcesoriów, takich jak ssawka szczelinowa krótka, ułatwiająca odkurzanie trudno dostępnych miejsc, również tych w samochodzie.

Odkurzacz podłogowy jest najpopularniejszym rodzajem odkurzacza. Wyposażony jest w ruchome kółka, pozwalające na jego ciągnięcie po podłodze. Sprawdza się podczas sprzątania niemal wszystkich pomieszczeń, trzeba jednak pamiętać o tym, że im jest on większy, tym jego przenoszenie może sprawiać więcej problemów. Nasza wskazówka: dobrze wielkość odkurzacza do powierzchni lokalu, który będziesz nim sprzątać.

Odkurzacz bezprzewodowy bez kabla. Zaletą tych odkurzacza, które zwykle są modelami pionowymi, jest to, że do pracy nie wymagają podłączenia do gniazdka. Wbudowana w nie bateria pozwala nawet na kilkadziesiąt minut ciągłej pracy na jednym ładowaniu. Z tego też powodu jest to odkurzacz bardzo polecany do sprzątania nie tylko domów, ale i samochodów. Występująca w komplecie z nim szczotka szczelinowa pozwala nam odkurzać trudno dostępne miejsca, np. pomiędzy fotelami.

Robot sprzątający

W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się roboty sprzątające. Samodzielnie odkurzają one podłogi, a dodatkowo mogą je mopować. Urządzenia tego typu wyposażone są w laser skanujący otaczającą go powierzchnię oraz czujniki zderzeniowe. Dodatkowo dysponują specjalnymi czujnikami, które pozwalają wychwycić niebezpieczne miejsca, takie jak uskoki czy schody, zatrzymując robota w miejscu i chroniąc go przed upadkiem. Robot sprzątający to urządzenie, które bardzo ułatwia codzienne sprzątanie, a ich szeroki wybór znajdziecie na https://allegro.pl/kategoria/odkurzacze-roboty-sprzatajace-256019. Możliwość zaprogramowania jego pracy na określoną godzinę sprawia, że mieszkanie będzie odkurzane pod naszą nieobecność, kiedy jesteśmy w pracy. Duży wybór robotów sprzątających niesie za sobą różne ich możliwości. Niektóre z nich to:

 • opcja mopowania podłogi na mokro;
 • baza ze stacją opróżniania pojemnika na kurz;
 • skaner laserowy;
 • sterowanie z poziomu aplikacji.

Konstrukcja takich robotów sprzątających jest stosunkowo prosta. Do zbierania śmieci z podłogi służy system rolek i szczotek. Jedna lub dwie boczne szczotki kierunkowe zamiatają śmieci pod odkurzacz, a wirująca szczotka główna przenosi zanieczyszczenia na włosiu do zbiornika na kurz. Duża precyzja i dokładność pracy wynika z tego, że odkurzacze roboty sprzątające wyposażone są w mikrokomputery analizujące i przeliczające powierzchnię oraz wielkość pomieszczenia.

Mop parowy

Mop parowy Vileda jest uzupełnieniem każdego rodzaju odkurzacza. Nawet robot odkurzający z funkcją mopowania, nie jest w stanie domyć bardzo mokrej podłogi. Opcja mopowanie służy bardziej jej odświeżeniu i zebraniu pozostałości po kurzu. Kiedy jednak chcemy skutecznie domyć podłogę, z pomocą przyjdzie nam https://allegro.pl/listing?string=mop%20parowy%20vileda. Pozwala on usuwać najtrudniejsze zabrudzenia, rozpuszczając je gorącą parą wodną, a następnie zbierając mopem. Mop parowy szczególnie dobrze sprawuje się w nieruchomościach, w których na podłodze ułożone zostały płytki lub gres. Z pomocą odpowiednich akcesoriów, można go wykorzystać np. do prania tapicerki.

Co powinien posiadać każdy dobry odkurzacz?

 • Dysza szczotkowa — pomoże nam w odkurzaniu trudno dostępnych miejsc, bez ryzyka porysowania ich powierzchni;
 • Rura teleskopowa — niezbędna przy odkurzaczach podłogowych i pozwalającą odkurzać w wyprostowanej pozycji ciała;
 • Regulacja mocy ssania — odkurzacze ręczne i roboty sprzątające mogą mieć regulację siły ssania, pozwalające zmniejszać lub zwiększać moc, z którą wciągane są zanieczyszczenia;
 • Szczotka płaska — ułatwiajaca szybkie i dokładne odkurzanie dużych powierzchni, np. dywanów.

Odkurzacze workowe czy bezworkowe?

W sprzedaży można znaleźć odkurzacze ręczne, do których zakłada się jednorazowe worki na kurz oraz takie, które nie wymagają worków, a śmieci trafiają do plastikowego pojemnika, który należy ręcznie opróżniać. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, jednak pod względem higieny i wygody, odkurzacz workowy będzie lepszym wyborem.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej