Rodzaje odkurzaczy dostępnych na rynku

Zasadniczo odkurzacze można podzielić na dwie kategorie – bezprzewodowe i standardowe, przewodowe. Te drugie są zdecydowanie bardziej popularne, przede wszystkim dlatego, że mają dużo większą siłę ssania, dlatego bardziej nadają się do użycia na dywanach i wykładzinach. Sprawdzają się w domach i większych mieszkaniach, ponieważ odkurzacze bezprzewodowe, z ładowanym akumulatorem, mają ograniczony czas działania.

Odkurzacze przewodowe można podzielić także na bezrowkowe i workowe. Te pierwsze mają pojemnik o ograniczonej objętości, który należy regularnie opróżniać i myć. Workowe wymagają kupienia papierowych wkładów jednorazowych, które należy wyrzucać, kiedy się przepełnią. Opinie są podzielone – oba rozwiązania mają wady i zalety. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odkurzaczach.

Osobno możemy także wyróżnić odkurzacz wodny. Może to być odkurzacz piorący lub wyposażony w filtr wodny, który jest zdecydowanie bardziej efektywny, jeśli chodzi o wyłapywanie zabrudzeń i alergenów. Filtr wodny to świetne rozwiązanie dla alergików.

Jaki odkurzacz wybrać? Funkcjonalny

Wybierając odkurzacz, koniecznie musisz zastanowić się nad tym, czego w zasadzie potrzebujesz. Jeśli masz duże mieszkanie i pokoje wyściełane miękkimi dywanami, raczej niej powinieneś zastanawiać się nad odkurzaczami akumulatorowymi. Z reguły mają mniejszą siłę działania, więc nie zawsze radzą sobie ze wszystkimi zabrudzeniami. Standardowe odkurzacze na prąd są ciężkie i mniej wygodne w użyciu, ale można nimi wygodnie odkurzyć nawet gęsty dywan o długim włosiu.

Odkurzacz powinien być maksymalnie funkcjonalny. Dlatego wybierz model 2w1 – wyposażony w ręczną, akumulatorową szczotkę do sprzątania mebli tapicerowanych czy samochodu. W małych mieszkaniach dobrze sprawdza się odkurzacz pionowy, ponieważ nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Można przytwierdzić go do ściany – zgrabnie schowa się za drzwiami lub za szafą.

Alergicy powinni zastanowić się nad kupieniem odkurzacza piorącego lub z filtrem wodnym. Nawilża powietrze i lepiej wyłapuje roztocza czy alergiczne patogeny, jak pierwotniaki, pleśń czy bakterie.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Wybór odkurzacza nie jest łatwy. Rodzaje odkurzaczy są bardzo licznie, niektóre mają bardzo wysokie ceny. Typ odkurzacza zależy od wielu czynników.
Jaki odkurzacz wybrać? Nasz ranking odkurzaczy - rodzaje, ceny, opinie

Jaki odkurzacz wybrać - parametry sprzętu

Kiedy już zdecydujesz się na jeden typ, trzeba zastanowić się nad tym, jaki odkurzacz wybrać. Modeli jest mnóstwo, a każdy z nich różni się od siebie parametrami. Kilka z nich należy bezwzględnie wziąć pod uwagę. We wszystkich odkurzaczach najważniejszym aspektem jest oczywiście moc silnika i moc ssania. Tutaj rozpiętość jest bardzo duża, ponieważ moc silnika waha się w granicach 1200-2700 W. Im mocniejszy silnik i większa moc ssania, tym efektowniej i lepiej poradzisz sobie z kurzem i pyłkami.

Znaczenie ma także waga odkurzacza. Te akumulatorowe są najlżejsze, dlatego lepiej nadają się dla starszej osoby lub jeśli musisz odkurzać schody. Standardowe potrafią niestety naprawdę dużo ważyć.

Kolejnym parametrem jest rodzaj filtra. Filtry tkaninowe są najmniej skuteczne, przepuszczają nawet całkiem duże cząsteczki, ale z drugiej strony są łatwe do wymiany i można je samodzielnie wyprać. Bardziej efektywne są filtry wodne lub filtry HEPA. Te ostatnie zatrzymują aż 99,% wszystkich zanieczyszczeń.

Jaki odkurzacz kupić – wybór ze względu na ceny

Nie bez znaczenia jest oczywiście cena sprzętu. Tutaj rozstrzał jest ogromny – od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Od czego to zależy?

Odkurzacze piorące i z filtrami wodnymi są najdroższe – ceny średnio osiągają zawrotne sumy 3-4 tysięcy złotych. Podobnie potrafią kosztować odkurzacze akumulatorowe, zwłaszcza te 2w1. Standardowe odkurzacze przewodowe są najtańsze, ale cena podnosi się trochę, jeśli wybierzesz filtr HEPA.

Na szczęście wszystkie rodzaje tych odkurzaczy możesz znaleźć także na niższych półkach cenowych. Na zwykłe potrzeby w domu lub mieszkaniu z pewnością wystarczy ci sprzęt w przedziale 400-800 zł. Alergicy muszą niestety liczyć się z nieco wyższym wydatkiem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny