Odstraszacz ptaków - jaki odstraszacz ptaków wybrać?

Jakie są rodzaje odstraszaczy ptaków?

Na rynku istnieje wiele skutecznych odstraszaczy na ptaki, jakie zyskały sobie różnorodne opinie użytkowników. Wśród nich, na odstraszanie ptaków najlepiej wpływają:

 • dźwiękowy odstraszacz,
 • ultradźwiękowy odstraszacz,
 • żele do odstraszania ptaków,
 • wizualne odstraszacze,
 • siatki przeciwko ptakom,
 • kolce / pręty na ptaki.

Możesz je znaleźć zarówno w popularnych marketach (np. w Biedronce, Leroy Merlin, Carrefourze czy w Obi), jak i w Internecie. Postaramy się przedstawić kilka popularnych urządzeń, jakie zyskały sobie przychylne oceny użytkowników.

Dźwiękowy odstraszacz ptaków

To współczesne urządzenie można zastosować chociażby na szpaki, kruki, wróble, gołębie, jaskółki, kawki czy też sroki. Elektroniczny sprzęt posiada stroboskop i detektor ruchy, jaki działa na podczerwień (PIR – Passive Infra Red). Dzięki precyzyjnym pomiarom temperatury, można więc tym urządzeniem wykryć ruch ptaków. Jeżeli temperatura zmieni się nagle na wyższą, będzie to potraktowane jako ruch ptaków właśnie.

Popularnym urządzeniem, jakie działa na baterie, jest np. Bird-Away Model 2019 – zyskał on sobie bardzo pozytywne opinie użytkowników. Jego obszar działania to łuk o kącie 70 stopni i promieniu aż 12 metrów. Zatem, odstraszacz ptaków może objąć aż 85 metrów kwadratowych – i to bez napotkania po drodze… zupełnie żadnej przeszkody! Kiedy zostanie wykryty ptak, stroboskop się uruchomi i wyśle ultradźwiękowy sygnał – posiada on zmienną częstotliwość między 17 000 a 24 000 Hz, jaki odstraszy dosłownie wszystkie ptaki z okolicy.

Warto też dodać, że tego typu sprzęt może pozostać w stanie czuwania na długi czas i nie będzie zużywał energii do momentu, aż pojawi się w jego zasięgu ciepłokrwisty obiekt – jak ptak właśnie. Spokojnie, urządzenie nie reaguje na spadające liście, więc nie będzie działaś non- stop!

Cena Bird-Away Model 2019 to ok. 140 zł / sztukę.

Ultradźwiękowy odstraszacz ptaków

Odstraszanie ptaków z jego pomocą jest bardzo skuteczne. W dodatku, ceny ultradźwiękowych sprzętów wcale już nie są tak wysokie, jak kiedyś! Pod lupę postanowiliśmy wziąć jeden z popularniejszych odstraszaczy tego typu, Kemo M094N. Elektroniczny odstraszacz jest gwarancją ochrony przed ptakami – a więc, możesz dzięki niemu pozbyć się np. obecności wróbli czy też szpaków! To sprawdzone rozwiązanie, jakie nie jest szkodliwe dla innych zwierząt (domowych) bądź ludzi. Odstraszacz na baterie można dowolnie konfigurować – a to dlatego, że w zestawie producenta Kemo znajdują się aż… 4 głośniki! Posiadają one aluminiową membranę kopułkową, jaka zapewnia swobodę w rozkładaniu dźwięków, pozwalając je rozłożyć aż do… 50 metrów!

Wielozadaniowość odstraszacza to coś, co stanowi największą zaletę urządzenia. Możesz zabezpieczyć wiele miejsc z jego pomocą – sytuując go np. w okolicy samochodu, w ogrodzie czy wystawiając go na balkon. Oprócz ochrony otwartej przestrzeni, możesz więc chronić przed ptakami również mniejsze i zamknięte tereny. Dodatkowo, urządzenie pobiera naprawdę niewiele energii! Dzięki temu, że sprzęt wykazuje częstotliwość między 10 a 40 kHz, możesz z jego pomocą skutecznie pozbyć się dokuczliwych „gości”.

Cena Kemo M094N to 64 zł / sztukę.

Nie tylko odstraszacz ptaków... Żele do odstraszania ptaków

To kolejna, niezwykle skuteczna metoda na pozbycie się niechcianych lokatorów z ogrodu czy balkonu. Żele do odstraszania ptaków są trwałe, ale też nietoksyczne i lepkie. Zatem, możesz z powodzeniem stosować je np. na:

 • krokwiach,
 • gzymsach,
 • parapetach,
 • kalenicach,
 • pod dachem i na krawędzi dachów,
 • rynnach,
 • kominach,
 • balkonach,
 • zwieńczeniach kolumn,
 • rzeźbach.

Jednym z najchętniej i najczęściej kupowanych żeli na ptaki jest Birds Proof – dzięki niemu, możesz pozbyć się gołębi czy wróbli, a także niechęcić je do nocowania bądź siadania np. na parapecie okna. Dzięki temu, że konsystencja żelu jest bezpieczna i przezroczysta, nie będzie ona widoczna gołym okiem. Nie zaszkodzi też ona ptakom – oczywiście, jeżeli będziesz z niej korzystał zgodnie ze wskazówkami. Żel będzie działał przez większość roku – niezależnie od tego, jakie panują warunki za oknem. Ptaki nie przepadają za żelem, więc będą od niego uciekać i szukać sobie nowych miejsc noclegowych. Możesz takim żelem śmiało potraktować również… zabytkowe obiekty!

Jak dokładnie działa taki odstraszacz ptaków? Otóż, wystarczy wyłożyć żel w miejscu, gdzie siadają ptaki. Ich łapki będą przyklejać się do żelu, a ptak momentalnie… spanikuje! Odleci więc i prawdopodobnie więcej nie pojawi się już w tym miejscu.

Cena Birds-Proof to 109 zł / sztukę.

Jaki skuteczny sposób na odstraszanie ptaków wybrać?

Odstraszacze wizualne przeciw ptakom

Tego typu odstraszacze możesz kupić w wielu popularnych sklepach – jak w Obi, w Biedronce, w Castoramie czy w Tesco. Z powodzeniem możesz przymocować wybrany odstraszacz wizualny na balkonie. Świetnym sposobem jest np. mocowanie ptaków imitujących… duże ptaki. Większe np. od wróbli, skrzydlate stworzenia stwarzają bowiem dla nich realne zagrożenie – a więc mniejsze będą zwyczajnie omijać takie miejsce, gdzie pojawił się „większy od nich jegomość”. Do popularnych odstraszaczy wizualnych można zaliczyć:

 • plastikowe kruki
 • plastikowe sowy
 • plastikowe sokoły

Odstraszacze wizualne można zakupić już od 20 zł / sztukę. Im bardziej realistyczny i większy będzie odstraszacz w formie ptaka, tym więcej będzie on kosztował.

Siatki na ptaki

Ceny siatek na ptaki nie należą do najniższych, jednak jest to bardzo skuteczne rozwiązanie na tych nieproszonych gości. Siatka będzie idealna do zastosowania we wnęce, na balkonie czy oknie. Dodatkowo, możesz jej również użyć jako ochrony zwierząt domowych przed wypadnięciem (np. kotów). Skupmy się na zestawie producenta Ecopic, który cieszy się dobrymi opiniami na rynku. Co zawiera w sobie jeden taki zestaw?

 • zaczepy mocujące (80 sztuk)
 • siatkę polietylenową (6 m x 3 m)
 • klej silikonowy (80 ml)

Jak założyć siatkę, służącą jako odstraszacz ptaków?

 1. Przyklej zaczepy do wewnętrznej krawędzi balkonu. Najlepiej, żeby odległość między zaczepami wynosiła po 20 cm. Siatka musi być zaczepiona co 4-te oczko.
 2. Oczyść z zabrudzeń miejsca, do jakich przyklejać będziesz zaczepy.
 3. Zamontuj dolną krawędź do balkonowych poręczy bądź do balkonowej posadzki.
 4. Odczekaj jedną, pełną dobę już po naklejeniu zaczepów.
 5. Zaczep siatkę tak, żeby była ona w pełni napięta. Następnie poodcinaj jej resztki.

Cena zestawu Ecopic to ok. 250 zł / komplet.

Kolce / pręty na ptaki

To jeden z najchętniej stosowanych sposobów na odstraszanie ptaków w naszym kraju. Użytkownicy korzystają z kolców bądź prętów zwłaszcza tego powodu, że ptaki często przesiadują na parapetach domów, gzymsach czy też dachach – oczywiście, mocno je zabrudzając swoimi odchodami. Zatem, gołębie, wróble, mewy czy inne ptaki stają się utrapieniem dla wielu mieszkańców. Dzięki zamocowanym odpowiednio kolcom bądź prętom, można im skutecznie uniemożliwić przesiadywanie na parapetach bądź dachach. Listwę z kolcami wystarczy zamontować za pomocą kleju dedykowanego do listew. Jeżeli chcesz jednak zamieścić kolce na wąskiej poręczy np. balkonowej, wykorzystaj w tym celu opaski zaciskowe (tzw. trytytki).

Warto wspomnieć też o tym, że wiele kolców, jakie są produkowane na rynku, jest w pełni humanitarnych i bezpiecznych dla zwierząt. Dlaczego? Otóż, pręty są zazwyczaj poliwęglanowe i nie ranią ptaków. Pełnią jedynie rolę odstraszacza właśnie – zniechęcając je do ponownego siadania, poprzez wywołanie dyskomfortu.

Ceny kolców bądź prętów na ptaki zaczynają się już od 4 zł / jedną listwę.

ikona podziel się Przekaż dalej