Preparat na muchy – przegląd środków

Tępienie much w domu a preparaty owadobójcze

Jeżeli nie chcesz próbować domowych sposobów, zawsze możesz od razu kupić taśmę czy lep na muchy (np. Bros, cena ok. 1 zł / szt.) – to skuteczna metoda, stosowana od wielu lat. W sklepach możesz znaleźć również przezroczyste wersje, będące dyskretne i nieszpecące drzwi bądź wybranego pomieszczenia. Możesz również zdecydować się na przeznaczony w tym celu spray – jednak licz się z tym, że takie środki mają swój specyficzny (chemiczny) zapach. Spray często występuje również jako preparat na pchły (np. Bolfo, cena ok. 100 zł / 250 ml). Jeżeli posiadasz psa, warto uchronić go przed natrętnymi pchłami – jednocześnie pozbywając się much, które nie znoszą tego typu środków. Jak widzisz, preparat na pchły może być równie skuteczny – a przy okazji pożyteczny dla wielu stron!

Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczenie w mieszkaniu… płytek owadobójczych (np. Vaco, cena ok. 18 zł). Płytki ochronią mieszkańców nie tylko przed natrętnymi muchami, ale również przed… meszkami. Pamiętaj jednak, aby takie środki ustawiać poza dostępem dzieci! Odstraszanie much okazuje się bezskuteczne? Cóż, zawsze pozostaje chyba najbardziej znana z wszystkich metoda – mianowicie łapka na muchy. Nie zapomnij, że takie zwalczanie much wymaga jednak dobrej… kondycji i cierpliwości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o latających mrówkach w domu?

Jeżeli preparat na muchy w postaci sprayu czy taśmy albo tradycyjna łapka na muchy nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, zawsze możesz zabezpieczyć się w urządzenia zasilane… elektrycznością. Skuteczny jest chociażby odstraszacz na muchy z ultradźwiękami (np. Pest Reject, cena ok. 60 zł). Innym rozwiązaniem będzie lampa owadobójcza (np. Bros, cena ok. 50 zł).  W sklepach dostępne są także packi elektryczne, będące nowoczesną wersją tradycyjnej łapki – wykorzystują one prąd, aby ogłuszyć muchę i ostatecznie ją… uśmiercić. Lep na muchy to nie jedyny sposób, jeśli chodzi o rozwiązanie, jaką jest pułapka na owady latające.

Plaga much w domu – moskitiery

Świetnym sposobem na pozbycie się much są moskitiery – to podstawowa metoda ochraniająca mieszkanie przed natrętnymi owadami. Moskitierę, czyli niezwykle gęstą siatkę montuje się zazwyczaj na oknie – szczelna siatka będzie dla much barierą nie do przekroczenia (np. Tesa, cena ok. 21 zł w Castoramie). Moskitiera jest idealna do pomieszczeń, w których przechowujesz bądź przygotowujesz jedzenie – mało tego, dobrej jakości moskitiera ochroni przed uciążliwymi… komarami! Ten domowy środek na muchy znany jest również od wielu lat, a moskitiery często stają się po prostu niezastąpione – zwłaszcza w jednorodzinnych domach. Bez niej ciężko będzie wieczorem otworzyć okno, a gdy już to zrobisz, owady wlecą „skuszone” przez światło. Odstraszanie much za pomocą moskitiery skutecznie zablokuje im drogę do domu!

Mucha na moskitierze oraz preparat na muchy i domowy środek na muchy do zwalczania much i najlepsze sposoby na muchy
Jaki preparat na muchy jest najskuteczniejszy? Sprawdzamy!

Moskitiera to jeden z najtańszych środków do walki z muchami. Pamiętaj jednak o tym, że siatki nie są trwałe – z czasem będą odklejać się bowiem od ramy okna. Moskitiera się pobrudziła? Umyjesz ją ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Pamiętaj jedynie o zdejmowaniu moskitiery na zimę – dzięki temu będziesz mógł korzystać z niej nie tylko przez jeden sezon! Sprawdź także ten artykuł o ugryzieniu pluskiew.

Skuteczne sposoby na muchy

Domowy środek na muchy – skuteczny sposób na muchy

Środki chemiczne nie są tym, czego szukasz? Skuteczna może okazać się domowa pułapka, zwana „muchozolem”. Czy domowe sposoby w ogóle są skuteczne? Okazuje się, że… bardzo! W jaki sposób przygotować ten naturalny środek? Potrzeba będzie:

 • 0,5 szklanki wody,
 • 0,5 szklanki mleka,
 • 25 g formaliny (np. Biomus, cena ok. 18 zł / 0,5 l).
 1. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i rozlej je do niewielkich spodków.
 2. Rozstaw spodki w całym domu, w miejscach niedostępnych dla dzieci.
 3. Naturalny środek zwabi muchy, które niemal od razu się w nim zanurzą. Wystarczy „wylać” owady razem z zawartością. Proste i… skuteczne!

Rośliny kontra tępienie much – domowe sposoby

Okazuje się, że również niektóre rośliny potrafią skutecznie odstraszyć muchy – wszystko dzięki swojemu zapachowi oraz specyficznym substancjom. To swego rodzaju domowy środek na muchy, będący jak najbardziej naturalnym. Czy domowa pułapka pod postacią rośliny może zadziałać? Okazuje się, że istnieje sporo gatunków roślin wykazujących właściwości owadobójcze. Wśród nich szczególnie wyróżnia się:

 • paproć,
 • świeży czosnek,
 • lawenda (zwłaszcza wąskolistna),
 • papryka,
 • pelargonia,
 • tymianek,
 • bazylia,
 • mirt,
 • mięta (np. pieprzowa),
 • liście orzecha włoskiego,
 • muchołówka – wabi swoje „ofiary” za pomocą słodkiego nektaru. Gdy mucha wleci do środka, pułapka w postaci blaszek rośliny się… zamyka, natomiast muchołówka zaczyna trawić nieszczęsnego owada!
ikona podziel się Przekaż dalej