Taki smartwatch warto mieć! Poznaj ważne parametry urządzenia

Wyświetlacz to podstawa

Wybierając smartwatch, skup się na jego wyświetlaczu. To jeden z najważniejszych parametrów, mający kluczowy wpływ na późniejsze użytkowanie inteligentnego zegarka. Wyświetlacz nadaje wygląd całemu urządzeniu, a także oddziałuje na komfort korzystania z wszelakich funkcji smartwatcha. Wyświetlacz wpływa również na czas pracy na jednym ładowaniu. Współczesne urządzenia tego typu mają już ekrany dotykowe.

Wśród najbardziej popularnych rodzajów wyświetlaczy wyróżniają się ekrany LCD, AMOLED i OLED. Użytkownicy najchętniej wybierają smartwatche z wyświetlaczami LCD. Właśnie one są bowiem podobne do tych stosowanych w smartfonach – są mianowicie ekranami wielokolorowymi. Takie zegarki świetnie wyglądają na ręce, stając się nie tylko elektronicznym gadżetem, ale jednocześnie też wspaniałym dodatkiem do stylizacji. Wyświetlacze LCD gwarantują szczegółowość obrazów na urządzeniu, a także głęboki kontrast i wysoką jakość wszystkich wyświetlanych barw. Warto pamiętać również o tym, że niektóre rodzaje wyświetlaczy są charakterystyczne jedynie dla konkretnych marek smartwatchów.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj wyświetlacza, mianowicie E-Ink. To specjalistyczny wyświetlacz, gdyż zrobiony jest on w technologii papieru elektronicznego. Właśnie takich używa się między innymi w czytnikach e-booków. Do największych zalet wyświetlacza zalicza się idealna widoczność wyświetlanych obrazów nawet w pełnym słońcu, a także energooszczędność. Urządzenie może pracować bez przerwy przez wiele godzin na jednym tylko ładowaniu. Niestety nie ma jednak możliwości korzystać przy nim z najbardziej znanych i zaawansowanych obecnie aplikacji na smartwatche.

Pamiętaj również o kształcie wyświetlaczy! Zwykle są okrągłe lub prostokątne, przy czym te pierwsze nawiązują do klasycznych zegarków na nadgarstek i czasem rzeczywiście ciężko je od nich odróżnić. Większość dostępnych w sklepach smartwatchów ma wielkość wyświetlacza od 1,2 do 1,5 cala. Trzeba jednak dopasować ją do swojego gustu i nadgarstka tak, aby urządzenie idealnie na nim leżało. Przy okazji zwróć też uwagę na pasek smartwatcha. Może być silikonowy (uniwersalny i dla osób aktywnych), skórzany (do każdej stylizacji) i w formie bransolety (elegancki). Warto mieć taki model, w którym paski można wymieniać.

Po drugie… system operacyjny

To bardzo ważne kryterium wyboru inteligentnego zegarka, o którym niektórzy zapominają. W smartwatchach stosowane są różne systemy operacyjne. Do najbardziej popularnych należy Wear OS, który został opatentowany przez Google. To specjalna wersja doskonale znanego ze smartfonów systemu Android, którego najważniejszą zaletą jest dostępny sklep z aplikacjami Google Play. Taki system sprawia zatem, że smartwatch jest wielofunkcyjny i można z niego korzystać na różnych płaszczyznach – podobnie jak w telefonie. Kolejnym znanym systemem operacyjnym jest szeroko funkcjonalny Watch OS, który stosuje się jednak wyłącznie w zegarkach firmy Apple. Smartwatche z takim systemem będą kompatybilne tylko ze smartfonami iPhone, jednak w połączeniu z nimi stanowić będą naprawdę doskonały duet.

Wśród popularnych systemów operacyjnych wyróżnić można też HarmonyOS, który znajdziemy w smartwatchach Huawei i Tizen oparty na Linuxie. Oba systemy są niezwykle funkcjonalne i świetnie współpracują ze smartfonami. Mamy też na rynku autorskie systemy, które najczęściej wgrywane są do urządzeń typowo sportowych. Wśród przykładów wymienić można inteligentne zegarki Xiaomi, które wykorzystują własne rozwiązania i są przy tym niezwykle użyteczne.

Wybieramy inteligentny zegarek, krok po kroku. Na co zwrócić uwagę?

Akumulator i ładowanie – czy to ważne?

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze smartwatcha jest jego czasy pracy. Powinieneś zwrócić uwagę na to, ile urządzenie może pracować na jednym ładowaniu baterii. Pojemność akumulatora ma ogromne znaczenie, jednak równie ważne są aktywne funkcje smartwatcha i ponownie typ wyświetlacza. Okazuje się bowiem, że tarcze OLED lub AMOLED mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż LCD. Zegarki z kolorowymi i dotykowymi wyświetlaczami ładuje się najczęściej co ok. 2 dni, zwłaszcza gdy cały czas sparują się przez Bluetooth ze smartfonem. Oczywiście na rynku są też modele, które ładuje się co tydzień, a nawet co kilkanaście dni. Jednak powiązane jest to zwykle z mniejszą ich funkcjonalnością.

Jakie są metody ładowania smartwatchów? Otóż większość zegarków wykorzystuje magnetyczne złącze, do którego wpina się dedykowany kabel. Można podłączyć go do ładowarki komputera lub smartfona, ponieważ druga końcówka przewodu jest uniwersalna i pasuje do większości urządzeń. Warto szukać takich zegarków, które mają w zestawie ładowarkę lub stację dokującą. Dostępne są też urządzenia z technologią ładowania indukcyjną, a więc bezprzewodową. Jeśli szukasz nowoczesnych, wygodnych i designerskich sposobów na ładowanie smartwatcha, poszukaj urządzenia z właśnie taką ładowarką! Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki prezent na Dzień Dziecka wybrać.

Funkcje smartwatcha, o których warto pamiętać

Smartwatche są godnymi następcami klasycznych zegarków. W przeciwieństwie do nich pokazują jednak nie tylko datę i godzinę. Te nowoczesne inteligentne gadżety potrafią bardzo wiele, przez co stały się nieodłącznym już elementem codzienności wielu ludzi na całym świecie. Sparowany przez Bluetooth z telefonem smartwatch pozwoli ci np. przeglądać powiadomienia z telefonu. Możesz więc dzięki niemu podejrzeć, kto dzwoni lub co napisał. Na zegarku zobaczyć można również informacje o otrzymaniu maila albo powiadomienia z innych ważnych aplikacji w zależności od tego, jakie ustawienia wprowadzisz w urządzenie. To genialne możliwości, zwłaszcza gdy nie możesz odebrać telefonu albo przeczytać wiadomości (bo jesteś na ważnym spotkaniu, pracujesz lub po prostu nie masz smartfona pod ręką). Urządzenie umożliwia także sprawdzanie prognozy pogody, korzystanie z kalendarza, a nawet sterowanie aparatem – zadziała wówczas jako samowyzwalacz.

Jeśli często uprawiasz sport albo po prostu chcesz lepiej monitorować swoje zdrowie i zadbać o lepszą kondycję fizyczną, warto wówczas kupić smartwatcha z funkcjami sportowymi. Najlepiej sprawdzi się zegarek rozbudowany o narzędzia fitness, dzięki którym można rejestrować swoją codzienną aktywność sportową. To małe urządzenie może m.in. liczyć kroki, zmierzyć pokonany dystans, a także monitorować spalanie kalorii. Jeśli w urządzenie wbudowana jest pamięć wewnętrzna, będziesz mógł również ściągać na nie różne aplikacje sportowe po to, aby lepiej rozplanować trening. Zaawansowane modele inteligentnych zegarków umożliwiają również mierzenie pulsu (z pulsoksymetrem), a nawet rejestrowanie parametrów snu.

Bardzo modne są także smartwatche, dzięki którym można płacić w sklepie zbliżeniowo – dokładnie tak samo, jak płaci się już smartfonem czy po prostu kartą bankomatową. Jeśli zależy ci na takiej możliwości, szukaj w sklepach zegarków ze wbudowanym modułem NFC i obsługą systemów płatności. Wśród najbardziej popularnych jest Google Pay i Apple Pay. Większość producentów smartwatchów dba o to, aby takie rozwiązania były dziś standardem. Niektórzy proponują również swoje własne rozwiązania, ułatwiające użytkownikom płacenie za zakupy w sklepach z terminalem płatniczym. Jak widzisz, wybór inteligentnego zegarka wcale nie jest tak oczywistą sprawą. Warto zatem dokładnie określić swoje potrzeby i pod nie szukać najbardziej odpowiedniego urządzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny