Stojak pod choinkę

Rodzaje stojaków pod choinkę

Święta Bożego Narodzenia wiążą się z wielkimi przygotowaniami – gotowaniem, szukaniem prezentów i zapraszaniem gości. Warto jednak skupić się również na całej otoczce, która będzie dopełniać świąteczny klimat – a więc, na dekoracjach bożonarodzeniowych. Oczywiście, nie ma mowy o dekorowaniu domu bez pięknej choinki! Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się przystrajać sztuczne, czy też żywe drzewko, z całą pewnością przyda się stabilny i dobrej jakości stojak choinkowy. Dziś znajdziesz je niemal w każdym sklepie – stojaki sprzedaje chociażby Biedronka i Lidl, ale też kupisz je w Castoramie. Zanim zdecydujesz się na konkretny, warto będzie przybliżyć sobie kilka rodzajów, które obecnie są popularne na rynku:

  • stojaki metalowe – będzie on pewny i stabilny. W dodatki, metalowe stojaki służą o wiele dłużej, jak np. plastikowe,
  • stojaki plastikowe– najmniej stabilne rozwiązanie, jednak też łatwiej choinkę będzie dzięki niemu przenieść (szczególnie tą niewielką),
  • stojaki kute (np. żeliwny stojak) – zapewni choince stabilność i podkreśli piękny wygląd. Żeliwny stojak będzie prezentował się najlepiej w klasycznych wnętrzach bądź inspirowanych stylem retro, loftowym lub barokowym.

Który z nich wart będzie uwagi? Czy istnieje jeden sprawdzony producent stojaków, któremu warto zaufać? A może nie chcesz kupować gotowego stojaka i zastanawiasz się, jak zrobić go własnoręcznie? Podpowiadamy!

Stojak na żywą choinkę – bezpieczeństwo i wybór jego rodzaju

Tak naprawdę nieważne jest, na jaką choinkę się zdecydujesz – a więc, czy będzie ona żywa czy sztuczna. Najważniejsze jest, żeby choinka była przede wszystkim stabilna! Musisz mieć pewność, że stojak jest na tyle mocny, iż nic nie będzie w stanie przewrócić choinki i zagrozić tym samym bezpieczeństwu domowników bądź czworonożnym pupilom. Pamiętaj, że stabilny stojak pozwoli uchronić najbliższych przed katastrofą (np. upadkiem drzewka na człowieka lub zwierzę) – dlatego należy go dobrać zarówno do wielkości, jak i do wagi choinki. Nie zapominaj również o tym, że na choince zawisną ozdoby choinkowe – a więc, tym bardziej trzeba będzie zadbać o jej stabilność!

Jak się okazuje, stojak pod choinkę jest bardzo ważnym elementem – nie tylko zabezpieczającym choinkę, ale i dopełniającym świąteczną aranżację pomieszczenia. Żeby jednak taki stojak prezentował się naprawdę dobrze, trzeba wybrać ten pasujący do wnętrza. Zdecydowałeś się na drzewko posadzone w doniczce? Tutaj stojak nie będzie potrzebny, ale warto będzie samemu zatroszczyć się o prezencję donicy. Jak zrobić dekorację doniczki? Otóż, można chociażby przystroić ją tkaniną dekoracyjną! Oczywiście, kupując sztuczną choinkę nie trzeba zachować stojaka, który zaproponował producent w zestawie. Przecież zawsze możesz wymienić go na taki, który będzie pasował do pomieszczenia, w jakim stać będzie bożonarodzeniowe drzewko. Jeśli już masz choinkę, sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na modną dekorację choinki.

Stojaki na choinkę

Stojak pod choinkę – co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Niezwykle istotnym elementem każdego stojaka jest również jego sposób montażu. Najlepiej jest zawsze wybierać te z nich, które można łatwo zamontować i z którym nie będzie większego problemu, by złożyć go w pojedynkę. Bardzo proste do złożenia stojaki proponuje chociażby market Lidl, choć w Castoramie lub Obi również znajdziesz łatwe w montażu stojaki. Dzięki temu, że łatwo będzie można złożyć stojak, to szybko postawisz na nim choinkę i zaczniesz zawieszać świąteczne ozdoby. Świetnie, jeżeli stojak będzie ze stali nierdzewnej lub wysokiej jakości plastiku – wówczas posłuży przez naprawdę wiele lat!

Plastikowy stojak pod choinkę oraz inne rodzaje, jak metalowy stojak choinkowy
Stojak pod choinkę, czyli polecany stojak na żywą choinkę

Jak już wspominaliśmy, warto wziąć pod uwagę stabilne i solidne stojaki, np. metalowe. Warto zwrócić również uwagę na to, by stojak odporny był na warunki atmosferyczne, zwłaszcza jeżeli masz zamiar usadowić choinkę np. na tarasie lub w ogrodzie czy też na balkonie. Może są nieco droższe od plastikowych, jednak zapewnią bezpieczeństwo i jakość wykonania.

Żywa choinka – co zrobić, by była stabilna?

Najlepiej, jeżeli żywa choinka zostanie umieszczona w donicy, którą możesz upiększyć według uznania. Masz naprawdę ogromne pole do popisu, jeżeli chodzi o dekorowanie jej! Możesz np. owinąć ją sznurem, ozdobić wyciętymi z papieru śnieżynkami albo owinąć kolorowym łańcuchem. Wszystko zależy od inwencji twórczej! Jeżeli planujesz żywe drzewko, warto będzie dodatkowo zainwestować dla niego w pojemniki na wodę – dzięki nim choinka będzie stała w domu trochę dłużej. Możesz również włożyć donicę do większej, która jest nieco ładniejsza od plastikowej – nie dość, że choinka będzie prezentować się ładniej, to w dodatku będzie stabilniej stała! Możesz wykorzystać w tym celu:

  • wiklinowy kosz,
  • drewnianą skrzynię,
  • uciętą do połowy beczkę,
  • ozdobną donicę (np. ceramiczną).

Pamiętaj o tym, że masywność i stabilność stojakowi nada również woda – wypełnić się nią powinno wnętrze doniczki lub pojemnika. Nie zapominaj również o tym, że u dołu pojemnika powinieneś zostawić dość dużo przestrzeni po to, by móc choinkę podlewać. Dzięki temu, drzewko na pewno przetrwa Boże Narodzenie!

Pamiętaj, że…

Waga choinki łącznie z ozdobami na niej zawieszonymi często jest naprawdę duża. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo najbliższych i dostosować stojak do ciężaru, jaki posiada choinka. Stabilność drzewka bożonarodzeniowego to jeden z najważniejszych jego aspektów – a więc, stojak pod choinkę powinien być zawsze wykonany solidnie. Dzięki temu będzie mógł zapewnić choince oparcie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 78,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny