Stojak pod choinkę

Rodzaje stojaków pod choinkę

Święta Bożego Narodzenia wiążą się z wielkimi przygotowaniami – gotowaniem, szukaniem prezentów i zapraszaniem gości. Warto jednak skupić się również na całej otoczce, która będzie dopełniać świąteczny klimat – a więc, na dekoracjach bożonarodzeniowych. Oczywiście, nie ma mowy o dekorowaniu domu bez pięknej choinki! Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się przystrajać sztuczne, czy też żywe drzewko, z całą pewnością przyda się stabilny i dobrej jakości stojak choinkowy. Dziś znajdziesz je niemal w każdym sklepie – stojaki sprzedaje chociażby Biedronka i Lidl, ale też kupisz je w Castoramie. Zanim zdecydujesz się na konkretny, warto będzie przybliżyć sobie kilka rodzajów, które obecnie są popularne na rynku:

  • stojaki metalowe – będzie on pewny i stabilny. W dodatki, metalowe stojaki służą o wiele dłużej, jak np. plastikowe,
  • stojaki plastikowe– najmniej stabilne rozwiązanie, jednak też łatwiej choinkę będzie dzięki niemu przenieść (szczególnie tą niewielką),
  • stojaki kute (np. żeliwny stojak) – zapewni choince stabilność i podkreśli piękny wygląd. Żeliwny stojak będzie prezentował się najlepiej w klasycznych wnętrzach bądź inspirowanych stylem retro, loftowym lub barokowym.

Który z nich wart będzie uwagi? Czy istnieje jeden sprawdzony producent stojaków, któremu warto zaufać? A może nie chcesz kupować gotowego stojaka i zastanawiasz się, jak zrobić go własnoręcznie? Podpowiadamy!

Stojak na żywą choinkę – bezpieczeństwo i wybór jego rodzaju

Tak naprawdę nieważne jest, na jaką choinkę się zdecydujesz – a więc, czy będzie ona żywa czy sztuczna. Najważniejsze jest, żeby choinka była przede wszystkim stabilna! Musisz mieć pewność, że stojak jest na tyle mocny, iż nic nie będzie w stanie przewrócić choinki i zagrozić tym samym bezpieczeństwu domowników bądź czworonożnym pupilom. Pamiętaj, że stabilny stojak pozwoli uchronić najbliższych przed katastrofą (np. upadkiem drzewka na człowieka lub zwierzę) – dlatego należy go dobrać zarówno do wielkości, jak i do wagi choinki. Nie zapominaj również o tym, że na choince zawisną ozdoby choinkowe – a więc, tym bardziej trzeba będzie zadbać o jej stabilność!

Jak się okazuje, stojak pod choinkę jest bardzo ważnym elementem – nie tylko zabezpieczającym choinkę, ale i dopełniającym świąteczną aranżację pomieszczenia. Żeby jednak taki stojak prezentował się naprawdę dobrze, trzeba wybrać ten pasujący do wnętrza. Zdecydowałeś się na drzewko posadzone w doniczce? Tutaj stojak nie będzie potrzebny, ale warto będzie samemu zatroszczyć się o prezencję donicy. Jak zrobić dekorację doniczki? Otóż, można chociażby przystroić ją tkaniną dekoracyjną! Oczywiście, kupując sztuczną choinkę nie trzeba zachować stojaka, który zaproponował producent w zestawie. Przecież zawsze możesz wymienić go na taki, który będzie pasował do pomieszczenia, w jakim stać będzie bożonarodzeniowe drzewko. Jeśli już masz choinkę, sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na modną dekorację choinki.

Polecane produkty w niskich cenach

Stojaki na choinkę

Stojak pod choinkę – co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Niezwykle istotnym elementem każdego stojaka jest również jego sposób montażu. Najlepiej jest zawsze wybierać te z nich, które można łatwo zamontować i z którym nie będzie większego problemu, by złożyć go w pojedynkę. Bardzo proste do złożenia stojaki proponuje chociażby market Lidl, choć w Castoramie lub Obi również znajdziesz łatwe w montażu stojaki. Dzięki temu, że łatwo będzie można złożyć stojak, to szybko postawisz na nim choinkę i zaczniesz zawieszać świąteczne ozdoby. Świetnie, jeżeli stojak będzie ze stali nierdzewnej lub wysokiej jakości plastiku – wówczas posłuży przez naprawdę wiele lat!

Plastikowy stojak pod choinkę oraz inne rodzaje, jak metalowy stojak choinkowy

Jak już wspominaliśmy, warto wziąć pod uwagę stabilne i solidne stojaki, np. metalowe. Warto zwrócić również uwagę na to, by stojak odporny był na warunki atmosferyczne, zwłaszcza jeżeli masz zamiar usadowić choinkę np. na tarasie lub w ogrodzie czy też na balkonie. Może są nieco droższe od plastikowych, jednak zapewnią bezpieczeństwo i jakość wykonania.

Żywa choinka – co zrobić, by była stabilna?

Najlepiej, jeżeli żywa choinka zostanie umieszczona w donicy, którą możesz upiększyć według uznania. Masz naprawdę ogromne pole do popisu, jeżeli chodzi o dekorowanie jej! Możesz np. owinąć ją sznurem, ozdobić wyciętymi z papieru śnieżynkami albo owinąć kolorowym łańcuchem. Wszystko zależy od inwencji twórczej! Jeżeli planujesz żywe drzewko, warto będzie dodatkowo zainwestować dla niego w pojemniki na wodę – dzięki nim choinka będzie stała w domu trochę dłużej. Możesz również włożyć donicę do większej, która jest nieco ładniejsza od plastikowej – nie dość, że choinka będzie prezentować się ładniej, to w dodatku będzie stabilniej stała! Możesz wykorzystać w tym celu:

  • wiklinowy kosz,
  • drewnianą skrzynię,
  • uciętą do połowy beczkę,
  • ozdobną donicę (np. ceramiczną).

Pamiętaj o tym, że masywność i stabilność stojakowi nada również woda – wypełnić się nią powinno wnętrze doniczki lub pojemnika. Nie zapominaj również o tym, że u dołu pojemnika powinieneś zostawić dość dużo przestrzeni po to, by móc choinkę podlewać. Dzięki temu, drzewko na pewno przetrwa Boże Narodzenie!

Pamiętaj, że…

Waga choinki łącznie z ozdobami na niej zawieszonymi często jest naprawdę duża. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo najbliższych i dostosować stojak do ciężaru, jaki posiada choinka. Stabilność drzewka bożonarodzeniowego to jeden z najważniejszych jego aspektów – a więc, stojak pod choinkę powinien być zawsze wykonany solidnie. Dzięki temu będzie mógł zapewnić choince oparcie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny