Okrągły stół kuchenny z krzesłami dla czterech osób – wymiary

Okrągły stół kuchenny z krzesłami dla czterech osób, przy którym będziecie jeść rodzinne obiady, powinien mieć minimum 80 cm średnicy – im większy, tym oczywiście więcej miejsca dla domowników i gości. Okrągły stół i krzesła do kuchni to rozwiązanie bardzo demokratyczne, ponieważ każdy domownik siedzi na równoprawnym miejscu. Stoły kuchenne na planie koła sprawdzą się doskonale w większych kuchniach i aneksach połączonych z salonem. Najbardziej praktyczne są te na jednej nodze – solidna metalowa podstawa przytrzymuje blat i jednocześnie daje swobodę w ustawieniu krzeseł.

O tym pamiętaj! Stół z krzesłami powinien stać w odległości 80 cm od ściany (60 cm to absolutne minimum, aby zachować swobodę przy wstawaniu).

Kwadratowy stół z krzesłami dla czterech osób – wymiary

Kwadratowy stolik do kuchni, przy którym mogą jeść posiłki cztery osoby, powinien natomiast mieć wymiary co najmniej 80 x 80 cm. Krzesła ustawisz przy każdym boku, zyskując symetryczny i proporcjonalny mebel. Możesz też ustawić stół przy jednej ze ścian, jeśli dysponujesz mniejszą przestrzenią – choć w takim przypadku lepiej wybrać stół prostokątny.

O tym pamiętaj: stół powinien być dopasowany do wielkości wnętrza i liczby siedzących przy nim każdego dnia osób. Mieszkasz w małym mieszkaniu i potrzebujesz większego stołu tylko wtedy, gdy przyjmujesz gości? Rozważ zakup rozkładanego modelu – gdy nie jest potrzebny, nie zajmuje wolnej przestrzeni.

Prostokątny stół i krzesła do kuchni – wymiary

Ile powinien mierzyć prostokątny stół kuchenny z krzesłami od Marus dla czterech osób? Idealny wymiar to 110 x 70 cm. Przy takim blacie każdy z biesiadników będzie miał wystarczająco dużo miejsca. Zmieści się jeszcze dodatkowy stołek lub wysokie krzesełko dla dziecka, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nowoczesne stoły z krzesłami mogą stać na czterech nogach lub jednej postawie z metalu – meble w stylu kawiarnianym możesz śmiało wybierać do wnętrz inspirowanych loftami.

O tym pamiętaj: stół musi tworzyć razem z krzesłami komplementarny zestaw. Jak łączyć elementy? Powinny mieć chociaż jeden wspólny element. Kombinacji jest całe mnóstwo. Wspólnym mianownikiem może być:

  • kolor blatu i siedzisk,

  • kształt nóg krzeseł i nóg stołu,

  • materiał nóg krzeseł i blatu itd.

Gdzie postawić prostokątny stół z krzesłami w kuchni?

Stół o wymiarach 110 x 70 cm można ustawić w pomieszczeniu na kilka sposobów. W dużej kuchni możesz postawić go bliżej środka kuchni, a w mniejszej jednym bokiem do ściany:

  • gdy stół jest ustawiony krótszym bokiem do ściany, postaw po dwa krzesła przy dłuższych bokach;

  • gdy jest ustawiony dłuższym bokiem do ściany, też zmieszczą się przy nim cztery krzesła – dwa po dwóch krótszych stronach blatu i dwa przy jednym dłuższym.

Nowoczesny stół z krzesłami 110 x 70 cm można też ustawić w rogu pomieszczenia, ale wtedy pomieści maksymalnie trzy osoby. Inny pomysł to stół jako przedłużenie blatu mebli kuchennych. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w zabudowie kuchennej w kształcie litery U, C lub L – zwłaszcza w kuchniach otwartych lub półotwartych na salon.

Nowoczesne stoły z krzesłami – jaki styl wybrać?

Stół w kuchni to nie tylko serce domu, ale też ostoja stylu całego pomieszczenia. Warto wybrać model w uniwersalnym stylu, który będzie opierał się szybko mijającym trendom.

  1. Od wielu lat na topie są na przykład białe stoły z krzesłami w stylistyce skandynawskiej. Siedziska na pajęczych nóżkach i skrzyżowanych wzmocnieniach to ukłon w stronę wzornictwa z ubiegłych dekad.

  2. Inny bezpieczny i stylowy wybór to stół kuchenny w kolorze jasnego drewna dębowego. Wygląda szlachetnie i dopasuje się do dowolnej koncepcji aranżacyjnej wnętrz – boho, nowoczesnej, klasycznej, skandynawskiej, japandi czy retro.

  3. Możesz też zdecydować się na mebel inspirowany stylem industrialnym. Wyróżnia go czarna metalowa podstawa, na której opiera się blat w kolorze surowego drewna. Do takiego stołu można dobrać krzesła skandynawskie, fotele muszelki, drewniane taborety – panuje duża dowolność.

  4. Do mody wracają stoły na srebrnych nogach. Błysk metalu wyróżnia nowoczesne stoły na nogach o okrągłym profilu. Będą doskonale współgrać ze srebrną armaturą kuchenną.

Wskazówka: Wybierz stół z trwałego materiału, który łatwo utrzymać w czystości. Drewno, laminat, szkło hartowane lub metal są popularnymi wyborami. Upewnij się, że materiał jest odporny na zadrapania, plamy i inne uszkodzenia typowe dla mebli użytkowanych w kuchni.

Podsumowanie – wygodny stół kuchenny z krzesłami dla rodziny 2+2

Dla czteroosobowej rodziny zazwyczaj odpowiedni będzie stół z krzesłami do kuchni o długości około 110–120 cm i szerokości 70–80 cm. Takie wymiary zapewnią wystarczającą przestrzeń do komfortowego siedzenia i jedzenia dla dorosłych i dzieci. Wysokość stołu powinna mierzyć około 75–80 cm.

Zaaranżuj wolną przestrzeń wokół stołu, aby domownicy mogli swobodnie poruszać się wokół mebla, zasiadać przy nim i wstawać z krzeseł bez przeszkód. Sprawdź, czy materiały, z których wykonany jest stół, są łatwe do czyszczenia i utrzymania w czystości. To ważne, aby zachować higienę w kuchni. Stół i krzesła muszą być też stabilne i bezpieczne dla użytkowników, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci.

ikona podziel się Przekaż dalej