Jaki ubiór na pogrzeb? Wyjaśniamy, co wypada, a czego nie wypada
Niezależnie od tego czy jesteś z rodziny zmarłego czy zaproszono cię jako gościa, warto wiedzieć jak się zachować na pogrzebie. Strój pogrzebowy jest ważnym wyrazem szacunku do osoby zmarłej i rodziny. W niniejszym poradniku powiemy jaki ubiór na pogrzebie będzie odpowiedni dla kobiety i mężczyzny.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Kolor pogrzebowy
Strój żałobny powinien być w kolorze czarnym. W przeciwieństwie do innych okazji, tu wypada założyć również czarne dodatki np. krawat czy apaszkę. Szczególnie ważne jest, żeby w ten sposób ubrani byli członkowie najbliższej rodziny osoby zmarłej.
Chociaż czarny jest w naszej kulturze dominującym kolorem żałobnym, to można do niego dobierać różne wariacje strojów t. j. biała koszula na pogrzebie czy grafitowa kamizelka będą dobrym dopełnieniem stroju. Ogólna zasada jest taka, żeby ubrania nie były krzyczące ani zbyt jasne.
Stroje żałobne można kupić dobierając odpowiednie elementy garderoby albo udając się do specjalnego sklepu z odzieżą na pogrzeb. W sklepach tego typu kupimy garnitury i sukienki pogrzebowe. Szczególnie dla najbliższej rodziny. Do tego dostaniemy różne akcesoria żałobne jak czarna woalka, czarna aksamitka czy apaszka. Sprzedawcy pomogą dobrać właściwą odzież dla każdego z żałobników. Jednak już wcześniej dobrze jest wiedzieć jakie są ogólne zasady komponowania stroju żałobnego.
Męski ubiór na pogrzebie
Najlepszą opcją dla mężczyzny jest garnitur pogrzebowy czarnego koloru. Jeżeli zwieńczymy go czarnym krawatem to pod spodem najlepiej założyć koszulę koloru białego. Dla osób z dalszej rodziny dobrą alternatywą będzie też ciemny strój z grafitową kamizelką i spodniami tego samego koloru.
Niektórzy zastanawiają się czy można nosić białą koszulę na pogrzebie. Jak wspomnieliśmy wcześniej jest to całkowicie dopuszczalne. Dobrze podkreśli galowy charakter garnituru pogrzebowego.
Ponieważ istotna część pogrzebów odbywa się na dworze, to trzeba pomyśleć również o stroju na zimne, deszczowe lub wietrzne dni. Wielu mężczyzn posiada czarne płaszcze wełniane, które mogą być doskonałymi okryciami żałobnymi. Warto też pamiętać o parasolu, jeżeli zapowiada się deszczowa pogoda. Tradycją jest bowiem uczestniczenie w obrzędach żałobnych przez mężczyzn bez nakrycia głowy, bez znaczenia czy jest to uroczystość świecka czy kościelna.
Jeszcze kilka słów o materiale stroju pogrzebowego. Optymalna jest gładka, niepołyskliwa tkanina. Dobrze sprawdza się naturalna wełna, również filc (płaszcz) i bawełna. Oczywiście barwy czarnej, grafitowej, ostatecznie granatowej lub szarej. Do garnituru pogrzebowego dobieramy koniecznie czarne buty. Jeżeli masz zamiar nosić zegarek, to dobrze, żeby był na ciemnym skórzanym pasku. Zamiast czarnego krawata możesz założyć jakiś w stonowanym kolorze (szary, grafitowy, granatowy – jeśli pasuje do reszty stroju). Wszystkie alternatywne materiały i kolory wybieramy tylko wtedy, kiedy nie mamy optymalnego stroju. Ubiór na pogrzebie powinien być możliwie nie wyróżniający się, niekrzykliwy, a jednocześnie elegancki. Oprócz białej koszuli na pogrzebie większość męskiego stroju żałobnego powinna być ciemna.
Damski ubiór pogrzebowy
Kobiety mają większy wybór, jeżeli chodzi o ubiór na pogrzebie. Przede wszystkim mogą używać nakrycia głowy. Osoby bliskie zmarłemu mogą założyć czarny kapelusz z woalką. Szczególnie jeżeli jest to wdowa, matka lub córka zmarłego. Domyślnie zadaniem woalki jest zapewnienie osobie pogrążonej w smutku intymności, kiedy będzie płakać podczas uroczystości.
Na nowoczesnych pogrzebach kobiety mogą występować w kostiumach ze spodniami. Mimo wszystko lepiej, jeżeli pojawią się w sukienkach pogrzebowych. Taka sukienka niezależnie od pogody powinna spełniać kilka warunków:
- niezbyt krótka,
- zakrywa ramiona,
- bez głębokiego dekoltu,
- w kolorze ciemnym, najlepiej czarnym.
Reguły dotyczące sukienek pogrzebowych trzeba też odnieść do kostiumów ze spódnicą. Jeżeli zakładasz czarną spódnicę i żakiet, to pod spodem możesz mieć białą bluzkę. Odpowiednia będzie też bluzka w kolorze jasno szarym. Całkowicie czarna tylko jeżeli należysz do najbliższej rodziny. Dalsi znajomi nie powinni podczas pogrzebu ubierać strojów zarezerwowanych dla najbliższych.
W przypadku pogrzebowego okrycia wierzchniego najlepszym wyjściem jest czarny płaszcz, jak u mężczyzn. Może to być też grafitowa kurtka z wełny lub czarnego aksamitu albo ponczo w stonowanych kolorach.
Do damskiego stroju na pogrzeb najlepiej jest założyć kapelusz. Jeżeli nie posiadasz takiego nakrycia głowy, to wybierz beret lub elegancką czapkę. Oczywiście w ciemnym kolorze i bez nadmiernych ozdób. Do sukienki żałobnej wystarczą półbuty w kolorze czarnym. W cieplejsze dni mogą to być buty na obcasie z zakrytymi palcami i piętą. Zimą czarne buty skórzane jakie założyłabyś zwykle do sukienki w zimny dzień.
Jeszcze podsumujmy w kilku słowach czego nie wypada nosić podczas pogrzebu. Z całą pewnością nie powinniśmy się wyróżniać. Nie wystarczy kolor czarny, trzeba pamiętać o skromności. Jeżeli nie mamy czarnych ubrań, to wybieramy gładkie w ciemnych tonacjach. Unikamy krzykliwych dodatków (również czarnej biżuterii, jeżeli jest ekstrawagancka i połyskliwa). Stosując się do powyższych zasad, godnie i z szacunkiem pożegnacie zmarłego.