Malowanie farbą lateksową

Zacznijmy od zapoznania się z charakterystyką farby lateksowej. Jest ona szczególną farbą akrylową, która dobrze kryje i ma właściwości ochronne. Tym co szczególnie sprawia, że cieszy się dużą popularnością jest jej odporność na mycie i ścieranie. Malowanie farbą lateksową jest tak samo proste jak każdą inną farbą akrylową, jednocześnie zyskujemy dużo trwalszy kolor na powierzchni ściany.

Lateksem można malować wnętrza pokojów, korytarze w szkołach, a nawet łazienki. Doskonale sprawdzi się tam, gdzie ściana narażona jest na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Firmy takie jak Dulux czy Beckers proponują bardzo szeroką paletę kolorów gotowych do użycia. Oznacza to, że po zakupie wiaderka farby trzeba ją tylko lekko wymieszać. W zasadzie nie rozcieńczamy jej wodą. Przed malowaniem farbą lateksową można natomiast zwilżyć i odwirować wałek. Będzie wtedy lepiej nakładał warstwy na ścianę. Porady jakie rodzaje wałków wybieramy do tej farby znajdują się poniżej.

Warto jeszcze dodać, że tą farbą akrylową możecie bez problemu malować powierzchnie wystawione na długie działanie światła. Nawet najbardziej żywy kolor nie wyblaknie, jeżeli ściana została pomalowana lateksem. I to wszystko po zastosowaniu najwyżej dwóch warstw farby.

Wałek z długim włosiem czy gładki?

Istnieje wiele rodzajów wałków do malowania. Ich wybór powinien być uzależniony od kilku czynników. Zasada ogólna mówi, że im gładsza ściana tym krótsze powinno być włosie na powierzchni wałka. Wałek z długim włosiem (14-16 mm) sprawdzi się więc w przypadku powierzchni strukturalnych. Najgładszy dobrze nanosi farbę na powierzchnie bardzo gładkie.

Zaletą wałka z długim włosiem jest to, że farba dociera bez problemu do wszystkich zakamarków. Jednak jeżeli użyjemy go na gładkiej powierzchni, to możemy się spodziewać smug po malowaniu. To przysporzy nam niepotrzebnej, dodatkowej pracy. Dlatego dobór wałka jest tak, ważny.

A co z wałkami malarskimi zrobionymi z gąbki? Te nie współgrają za dobrze z lateksową farbą akrylową. Są zbyt gładkie i gęsta farba może nie przylgnąć do wszystkich zakamarków ściany. Dlatego przy normalnym typie ściany do malowania farbą lateksową używamy wałków sznurkowych o średniej długości włosa. Jaki wałek do farby lateksowej będzie najlepszy?

Rodzaje wałków do malowania lateksem

Długość włosia wałka

zastosowanie

Wałek z krótkim runem (9-12 mm)

Powierzchnie bardzo gładkie, ścianki w suchej zabudowie

Wałek ze średnim włosiem (13-16 mm)

Większość ścian we wnętrzach

Wałek z długim włosiem (>16 mm)

Powierzchnie strukturalne, gołe ściany z cegieł i betonu

Jak pewnie zauważyliście w powyższym zestawieniu wałkiem z długim włosiem możemy malować też ściany, na które nie naniesiono tynku.  Jeżeli kupujecie farby Beckers, Dulux lub innej firmy, to warto spojrzeć na specyfikę konkretnej farby i przekonać się czy będzie się nadawać do malowania surowych ścian. Poszukajcie też porad na ten temat na stronie producenta lub sprzedawcy. Jest to doskonały sposób na indywidualizację wnętrz industrialnych. Wspaniale sprawdzi się w loftach, gdzie pozostawiono kawałek gołej ściany ceglanej, a także stylizowanych na industrialne nowoczesnych wnętrzach.

Wałek malarski na białym tle oraz wskazówki i porady, jaki wałek do farby lateksowej wybrać
Jak wykonać malowanie farbą lateksową, czyli porady, jaki wałek do farby lateksowej wybrać

Malowanie lateksem - porady

Mając wiedzę jakim wałkiem malować ściany za pomocą farby lateksowej, warto jeszcze poznać kilka porad o tym jak malować. Warto uniknąć smug po malowaniu, jednocześnie uzyskując równomierny kolor na całej powierzchni. Chodzi nie tylko o to, żeby używać odpowiednich rodzajów wałków, ale umieć się nimi właściwie posługiwać. Oprócz wałka o szerokości 25 cm koniecznie zaopatrzmy się też w pędzel kątowy, którym pomalujemy te miejsca na ścianie, które nie są dostępne dla wałka. Zakamarki i trudno dostępne miejsca na ścianie najlepiej pomalować najpierw pędzlem, a wałka użyć potem. Pomocny może się też okazać mniejszy wałek, którym lepiej pomalujemy przestrzenie między główną powierzchnią a mniej dostępnymi miejscami.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, farby lateksowej nie rozcieńczamy. Niezależnie od tego jakim wałkiem malujemy powierzchnię, o dłuższym czy krótszym runie, możemy go nawilżyć. Ale trzeba potem pozbyć się wszelkich kropli. Woda nie powinna zostać na wałkach malarskich. Wówczas farba nie będzie się równomiernie rozprowadzać.

Mieszajmy farbę przed nałożeniem, niezależnie od tego, jakich firm farby używamy, czy będzie to wspomniana wcześniej Dulux, Beckers czy jakakolwiek inna firma.

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi wiedzie już jaki wałek do farby lateksowej i do danego rodzaju ściany pasuje najlepiej. Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do farby lub konkretnej marki pędzla, zawsze możecie się poradzić sprzedawcy lub producenta. Życzymy udanego remontu.

ikona podziel się Przekaż dalej