Zapach do szafy – rodzaje odświeżaczy

Saszetki

Jest wiele sposobów na odświeżenie powietrza w szafie. Najpopularniejszy zapach do szafy można kupić w postaci papierowych saszetek. W drogeriach, sklepach internetowych i na stronach producentów znajdziemy saszetki o przeróżnym zapachu. Niektórzy preferują jednak torebki bezzapachowe, a po prostu neutralizujące przykre zapachy. Pochłaniacz zapachów może odpowiadać szczególnie tym, którzy mają nadwrażliwość na zbyt silną woń lub cierpią na uczulenia.

Najpopularniejszy ładny zapach, to lawenda. Dostaniemy też magnolię, jaśmin, trawę cytrynową. Istnieje nawet mieszanka o zapachu świeżego prania. Poza tym dostaniemy mieszanki o fantazyjnych nazwach np. „Zanzibar”, „Czas relaksu” czy „Moc ukojenia”.

Pachnące woreczki z papieru najlepiej mocować taśmą klejącą na bocznej ścianie szafy lub szuflady. Przyjemny zapach utrzymuje się nawet do kilku tygodni. Szczególnie w mniejszej przestrzeni (np. szuflady) będzie nam służył dość długo.

Torebki zapachowe

Zamiast papierowych saszetek można zawiesić lub położyć w szafie materiałowe torebki zapachowe. Są to woreczki, które zwykle mają zawieszki. Dzięki temu można je zawiesić również na wieszaku, między płaszczami. Zaletą torebek zapachowych jest to, że woń łatwiej przechodzi przez materiał. Zwykle też odznaczają się łagodniejszym, przyjemnym zapachem.

Do likwidacji nieprzyjemnego zapachu z szafy można również użyć zrobionych własnoręcznie woreczków czy torebek zapachowych. W internecie można kupić produkty do przygotowania takiej torebki. Woreczki są zwykle niewielkie, z przezroczystego materiału z zawieszkami. Do środka możemy wsypać np. suszone kwiaty lawendy i wzmocnić zapach kroplą olejku o tym samym aromacie.

Wybór między saszetkami, a woreczkami jest jednak głównie kwestią własnych upodobań estetycznych. Dla każdego odświeżacza do szafy można dobrać podobny zapach do odświeżenia mieszkania. Szczególnie jeśli zależy nam na jednolitej linii zapachowej w całym domu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć zapach stęchlizny.

Jaki odświeżacz do szafy wybrać

Przyjemny zapach

Większość osób, wybierając zapach do szafy kieruje się po prostu ładnym zapachem. Dla jednego będzie to lawenda, dla innego płatki róży. Pachnące woreczki możemy dostać w wielu wariantach, więc nie powinno być problemu z wyborem najlepszego.

Kupując zapach do szafy musisz też jednak pamiętać kto będzie z tej szafy korzystał. Jeżeli jest to np. szafka z ubraniami syna, to niekoniecznie będzie zadowolony z subtelnej nuty różanej. Dla kogoś z rodziny dany zapach może być nie do zniesienia. Nigdy nie powinno się więc kupować takich akcesoriów bez konsultacji z domownikami.

Do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu warto wypróbować najpierw delikatne nuty np. „Moc ukojenia” lub „Świeże pranie”. Mocniejsze zapachy stosujemy zwykle wtedy, kiedy chcemy się pozbyć również szkodników. Niektóre domowe owady nie znoszą zapachu lawendy, mięty czy tzw. bagna. Kupując odświeżacz do szafy warto wziąć to pod uwagę.

Pochłaniacz zapachów

Osoby, które nie lubią żadnych drażniących zapachów powinny wybrać coś neutralnego. Najlepszym rozwiązaniem będzie pochłaniacz zapachów. Jest on dostępny w papierowych saszetkach, tak jak większość odświeżaczy zapachowych.

Zapachy do szafy przy ubraniach
Jaki zapach do szafy wybrać, czyli najlepsze kompozycje zapachowe, rodzaje i opinie

Neutralizator zapachu jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza w szafie palacza. Po co od razu decydować o woni w szafie, jeżeli można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów za pomocą pochłaniacza?

Neutralne pochłaniacze doskonale sprawdzą się również we wszelkich pomieszczeniach dostępnych publicznie. Dziś mało jest budynków, w których można swobodnie palić papierosy. Jednak zapach potu, różne osobiste zapachy przyniesione przez odwiedzających dają się we znaki. Właśnie w takiej sytuacji doskonale sprawdzi się pochłaniacz. Można go umieścić w na korytarzu w przychodni, w banku, w poczekalni itp.

Pamiętajmy tylko, że pochłaniaczem zapachów ani żadnymi pachnącymi woreczkami nie zastąpimy regularnego wietrzenia pomieszczeń.

Inne sposoby na przyjemny zapach w szafie

Oprócz saszetek i zawieszek istnieje wiele innych sposobów na poprawienie zapachu w szafie. Oto niektóre z nich:

  • Świeczki zapachowe – podgrzewacze lub świeczki stołowe o przyjemnym zapachu mogą doskonale zastąpić saszetkę w szafie. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre mają bardzo silną woń. Dlatego warto najpierw sprawdzić czy zapach nie będzie za bardzo przeszkadzał, roznosząc się po mieszkaniu.
  • Susz aromatycznych roślin – szczególnie chodzi o kwiat lawendy, płatki róży czy tzw. bagno. To ostatnie jest pod ochroną, więc nie należy go samodzielnie zrywać ani kupować z niepewnych źródeł.
  • Kadzidła – to nietypowe zastosowanie kadzidełek, ale jeżeli nie mamy pod ręką nic innego, to można szafę okadzić lub zostawić w niej pachnący patyczek. Kadzidełka mają jeszcze intensywniejszy zapach od świeczek, więc trzeba ich używać z umiarem.
  • Olejki zapachowe – jeżeli szukamy unikalnego ładnego zapachu do własnoręcznie zrobionego odświeżacza, to najlepiej poszukać wśród olejków eterycznych. W sklepach internetowych znajdziemy setki syntetycznych i naturalnych olejków zapachowych. Nie należy ich stosować bezpośrednio do szafy. Można nasączyć gąbkę kilkoma kroplami i zawiesić w woreczku.
  • Zawieszki – w ofercie niektórych sklepów są również zawieszki zapachowe, tabliczki o różnych zapachach lub drzewka zapachowe. Chociaż używa się ich w samochodach, to świetnie nadają się również do szaf, szuflad i innych zamkniętych przestrzeni. Niektóre są bardzo dekoracyjne, dlatego nadają się doskonale również do odświeżania powietrza w pokojach, korytarzach czy sklepach.

Odświeżanie zapachu w szafie jest dziś łatwym zadaniem. Mamy do wyboru wiele różnych preparatów w przeróżnych formach. Jeżeli nie spodoba nam się zestaw gotowych saszetek, to możemy przygotować w domu własną. Najtrudniejszy jest tak naprawdę wybór właściwego zapachu do szafy. Mamy nadzieję, że powyższy tekst choć trochę pomógł wam dokonać dobrego wyboru.

ikona podziel się Przekaż dalej