Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego wybrać?
Gospodarstwa domowe w dzisiejszych czasach często muszą mierzyć się z problemem, jakim jest wysoki stopień zmineralizowania wody z kranu. Jako że znajduje się w niej sporo związków mineralnych, wpływa to na zwiększanie się twardości wody. Niestety, psując jednocześnie smak potraw i przyrządzanych z niej napojów. Woda w kranie dodatkowo wysusza skórę, a także niszczy większość domowych urządzeń AGD. Jakie są zalety zmiękczonej wody? Z którym sprzętem można wpłynąć na lepszą jej jakość? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!
Dlaczego zmiękczanie wody jest takie ważne? Sprawdź to!
Zmiękczacz wody – z nim woda w domu będzie lepsza!
Zmiękczacz wody to urządzenie, dzięki któremu można zredukować składniki odpowiedzialne za tworzenie się kamienia w wodzie – takie jak np. wapń i magnez. Woda, przepływając przez zmiękczacz, oczyszczana jest z kationów wapnia i magnezu – minerały te po prostu są w urządzeniu zatrzymywane. Właśnie w ten sposób z kranu wypływać może później woda pozbawiona zarówno magnezu, jak i wapnia. Mało tego, wzbogacona będzie dodatkowo o jony sodu. Wykorzystuje się do tego specjalne filtry ze złożami kationowymi. Gdy twarda (zmineralizowana) woda przedostanie się przez filtr, jony magnezu i wapnia zmienią się w jony sodu. Pierwiastek ten nie wytrąca się z wody, wobec czego zmiękczoną wodę będzie można bez przeszkód wypić.
Większość zmiękczaczy na rynku działa na zasadzie wymiany jonowej z wykorzystaniem jonowymiennego złoża, a dokładnie odpowiedniej żywicy nasyconej neutralnym sodem. To dzięki niej uzyskać można miękką wodę. Aby urządzenie mogło skutecznie pełnić swoją funkcję, należy jednak systematycznie przeprowadzać regenerację złoża. Nasycić żywicę jonami sodu można dzięki solance, a więc roztworowi dedykowanej do zmiękczacza soli z wodą. Zakupić można ją zarówno w granulacie, jak i np. w tabletkach. Przy okazji warto dodać, że istnieje jeszcze jedna grupa urządzeń oczyszczających wodę – specjalne filtry poprawiające jakość wody użytkowej.
Jakie są najważniejsze zalety zmiękczonej wody?
Po co tak właściwie stosuje się zmiękczacze wody? Otóż w celu eliminacji jonów magnezu i wapnia, które odpowiedzialne są za jej twardość. Dzięki zmiękczaczom w wodzie nie tworzy się kamień, wobec czego urządzenia domowe nie ulegają szybkiemu zniszczeniu. To tylko jeden przykład, dlaczego warto stosować profesjonalne zmiękczacze. Przejdźmy wobec tego do najważniejszych zalet zmiękczonej wody, o których warto pamiętać:
- Zmiękczona woda ochrania urządzenia AGD przed ich szybkim zniszczeniem.
- Miękka woda to również ochrona przed kamieniem dla baterii, wanien i kabin prysznicowych.
- Dzięki zmiękczonej wodzie skóra będzie znacznie gładsza i zdrowsza.
- Naczynia umyte miękką wodą będą bez zacieków oraz zaczną się błyszczeć.
- Wyprane w zmiękczonej wodzie ciuchy będą pachnące, świeże i miękkie w dotyku.
- Gotowane w miękkiej wodzie potrawy nabiorą niesamowitego smaku.
- Mniej kamienia w łazience oznacza mniejsze zużycie detergentów do jego usuwania.
Warto przy okazji pamiętać, że zmiękczona woda bardziej się pieni, więc korzystając z jej, należy stosować mniejszą ilość detergentów, które wymagają połączenia się z wodą. Całkowicie nie można używać jej np. w miedzianych instalacjach wody użytkowej, a także w urządzeniach, które nie mogą działać ze zmiękczoną wodą. Właśnie dlatego wielu producentów oferuje zmiękczacze z regulacją twardości wody, dzięki której dostosować można ją do poszczególnych urządzeń albo wymogów instalacji hydraulicznej. Doskonałej jakości urządzenia oferuje sklep internetowy Hydrotermo.pl, w którym na pewno znajdziesz idealny zmiękczacz wody do swojego mieszkania.
Zmiękczanie wody, krok po kroku – ważne informacje!
Filtry z wkładem zmiękczającym – czy mają sens?
Przed zmiękczaczem warto zamontować jeszcze filtr narurowy z wkładem mechanicznym. Montowany jest on bezpośrednio na rurze przyłączeniowej, wobec czego możesz zastosować taki np. za zmywarką, baterią umywalkową lub pralką. To niedrogie i proste rozwiązanie, które pozwoli uzyskać zmiękczoną wodę. Wkład zmiękczający wypełnia żywica jonowymienna – dokładnie taka sama jak w profesjonalnym zmiękczaczu. Również wymienia magnez i wapń na jony sodu, dzięki czemu woda traci na twardości. W przypadku filtrów z wkładem pojemność złoża jest jednak tak mała, że trzeba bardzo często je wymieniać. Czy wobec tego filtry zmiękczające mają sens? Owszem, ale tylko pod warunkiem, że będziesz wymieniać je co… 1-2 tygodnie. Filtr narurowy pracujący przez dłuższy czas stanie się bowiem nieefektywny, a co za tym idzie, woda znów będzie twarda. Mimo wszystko zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest kupno zmiękczacza wody.
Doskonałym wyborem jest zakup kompaktowego centralnego zmiękczacza wody. Dzięki niemu można naprawdę skutecznie pozbyć się twardości wody. Urządzenie ma bardzo pojemne złoże, dlatego bez przeszkód zmiękczy wodę, ochraniając jednocześnie urządzenia gospodarstwa domowego. To bardzo opłacalna inwestycja na lata, wymagająca jedynie podstawowych czynności obsługowych i konserwacyjnych. Warto dodać, że złoże w zmiękczaczu jest stale regenerowane, wobec tego normalne użytkowanie urządzenia nie wymaga wymiany nawet przez ok. 10 lat. Zmiękczacz jest również bardzo komfortowy w obsłudze, ponieważ brak jest konieczności częstej wymiany w nim wkładów. Jeśli zależy ci na przedłużeniu trwałości domowych sprzętów, urządzenie to będzie jedną z najlepszych domowych inwestycji, jakich możesz się podjąć.
Zanim kupisz zmiękczacz, zrób test twardości wody!
Chcesz zainwestować w zmiękczacz wody, jednak nie do końca wiesz, jakie urządzenie kupić? Warto wobec tego przeprowadzić w domu test twardości wody. Jak wiadomo, woda o wysokim stopniu twardości może zapoczątkować wiele problemów. Kamień na dnie czajnika czy wokół baterii umywalkowej doprowadzić może z kolei do prawdziwej frustracji. Aby go usunąć, trzeba stosować silne środki chemiczne. W przeciwnym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprzęty domowe bardzo szybko się popsują. Właśnie dlatego trzeba walczyć z twardą wodą, np. poprzez kupienie centralnego zmiękczacza wody. Na jakiej podstawie określić, z jakim problemem mamy do czynienia? Przede wszystkim trzeba zmierzyć twardość wody w domu. Oto trzy skuteczne sposób, jak można to samodzielnie zrobić:
- Informację o stopniu twardości wody sprawdzić możesz np. na stronie lokalnego dostawcy wody wodociągowej.
- Jeśli masz własne ujęcie, możesz przeprowadzić analizę wody, a następnie oddać próbkę do sanepidu lub laboratorium realizującego takie badania.
- Ostatnia metoda to paskowy albo kropelkowy tester twardości wody.
Jeśli nadal nie wiesz, jak określić twardość wody, zawsze możesz zlecić przeprowadzenie takiego badania wyspecjalizowanej firmie. Wówczas z pomocą profesjonalistów najprościej będzie określić, jakiego zmiękczacza do wody potrzebujesz do swojego mieszkania.
artykuł sponsorowany