Garnki do indukcji - informacje

Garczki do kuchenki indukcyjnej – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup kuchenki indukcyjnej należy mieć świadomość tego, że będą potrzebne do gotowania na niej… specjalne garnki. Niektóre z proponowanych na rynku naczyń nadają się nie tylko do płyt indukcyjnych, ale również ceramicznych, elektrycznych bądź gazowych. Warto zatem pomyśleć nad kupnem uniwersalnego zestawu, jeśli posiadasz jedną z tych kuchenek – jednak chcesz wymienić ją w niedalekiej przyszłości na indukcyjną. Naczynia do indukcji powinny zostać odpowiednio wykonane, żeby można było postawić je na kuchence – gdy będą nieprzeznaczone do takiej płyty grzewczej, zwyczajnie kuchenka… nie będzie na nie reagować. Pamiętaj zatem, aby garnki do indukcji miały:

 • odpowiednią średnicę i grubość dna,
 • symbol indukcji,
 • odpowiedni materiał wykonania,
 • ferromagnetyczne dno (garnki ze stali ferromagnetycznej przeznaczone są właśnie do indukcji),
 • uchwyty i pokrywkę pasującą do kompletu garnków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o garnkach indukcyjnych?

Symbol indukcji – jak go znaleźć i poprawnie odczytać?

Garnki indukcyjne oznaczone są specjalnym znaczkiem, jaki informować ma o tym, czy dana patelnia albo rondel nadają się w ogóle do gotowania na kuchni indukcyjnej. Taki znaczek znaleźć można zazwyczaj albo na opakowaniu, albo bezpośrednio na danym naczyniu (najczęściej pod spodem). Symbolika garnków przeznaczonych na indukcję to podstawa. Producent powinien zaznaczać taką informację dość wyraźnie – tylko wtedy będziesz bowiem mieć pewność, że zakupione garnki emaliowane czy innego typu naczynia do indukcji będą się w ogóle na nią… nadawać.

Znaczek, jaki symbolizuje indukcję, to zwojnia (cewka). Przypomina on nieco… pętelkę, zakręconą w sprężynę. Jeżeli naczynia do indukcji będą oznakowane w ten właśnie sposób to świadczy, że nadają się one do gotowania na płycie indukcyjnej! Niestety, nie zawsze taki znaczek na garnku… będzie widoczny. Wówczas warto zwrócić uwagę na dno naczynia! Najlepiej kupić gotowy zestaw garnków indukcyjnych.

Komplet garnków indukcyjnych - garczki ze stali ferromagnetycznej

Chcesz sprawdzić, czy zakupiony zestaw garnków nadaje się do indukcji? Przyłóż więc do ich dna zwykły magnes – zobaczysz, jak będzie reagował. Jeżeli dno garnków będzie nadawało się do indukcji, wówczas przyciągnie magnes. Jeżeli nie – no cóż, komplet garnków na indukcję na pewno się… nie przyda. To świetny sposób na przetestowanie garnków, jaki zyskał sobie pochlebne opinie. Warto, wybierając się na zakupy, zabrać niewielki magnez (nawet z lodówki) ze sobą!

Pamiętaj o tym, że dobre garnki do indukcji powinny mieć dno wykonane z ferromagnetycznego materiału. Dzięki tego rodzaju materiałowi kuchenka prawidłowo zareaguje bowiem na garnki i będzie pozwalała na ich ogrzanie! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o garnkach.

Garnki indukcyjne – jak wybrać?

Naczynia do indukcji – średnica i grubość… dna

Dobierając garnki do indukcji warto zwrócić uwagę na to, jakie posiadają one dno. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o materiał, o którym już wspominaliśmy. Warto pamiętać także o… średnicy naczyń. Jeżeli posiadasz płytę indukcyjną z sensorami – nie ma problemu, możesz zakupić dowolną wielkość naczynia. Taka kuchenka powinna bez problemu je wykryć. Jeśli jednak posiadasz wydzielone pola grzewcze, to będziesz musiał rozegrać zakup… inaczej. Średnica dna naczyń do płyty indukcyjnej powinna być wówczas identycznej wielkości, co pole grzewcze – a nawet nieco mniejszej. Niestety, ale większy garnek może w ogóle nie zostać wykryty przez płytę grzewczą!

Kobieta wybierająca garnki do indukcji, czyli polecane garnki indukcyjne do kuchenki indukcyjnej oraz opinie o producentach
Jakie garnki do indukcji wybrać? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę

Pamiętaj również o tym, że naczynia do indukcji powinny mieć grube dno – opinie użytkowników wyraźnie wskazują na to, że grube dno pozwala bowiem uniknąć… odkształceń. Dno naczyń na indukcję musi być płaskie, a także doskonale przylegać do powierzchni kuchenki. Tylko w ten sposób płyta może bowiem równo rozprowadzać ciepło po dnie! Zestaw garnków na indukcję to wybór wart rozważenia.

Z jakich warstw powinny składać się garnki do indukcji?

Przede wszystkim, garczki do indukcji powinny składać się z minimum trzech warstw. Oczywiście, każda z nich będzie pełniła zupełnie inną funkcję. Najważniejsze, żeby dno posiadało:

 • warstwę zewnętrzną – wykonana musi być z materiału ferromagnetycznego,
 • warstwę środkową – najlepiej stworzoną ze stali nierdzewnej albo aluminium,
 • warstwę wewnętrzną – może być pokryta powłoką nieprzywierającą.

Należy pamiętać również o tym, że dobre garnki będą posiadały dno grube na około 5-10 mm. Nie każdy komplet pokryty jest też nieprzywierającą powłoką – zwróć na to uwagę!

Co z pokrywką i uchwytami?

Niestety, ale uchwyty w garnkach bardzo często się nagrzewają i uniemożliwiają podniesienie naczynia… bez poparzenia. Warto rozejrzeć się za garnkami, które będą posiadały uchwyty wykonane z tworzywa nienagrzewającego się pod wpływem ciepła. Można też pokusić się o odczepiane uchwyty. Jakie są plusy tego typu rączek do garnków?

 • uchwyt nie nagrzewa się podczas gotowania
 • możesz przyczepiać uchwyty w dowolnym momencie
 • łatwiej można przechowywać garnki bez rączek – zajmują mniej miejsca

Garnki powinny posiadać również pokrywki, jakie będą do nich odpowiednio dopasowane. Najczęściej można spotkać się ze szklanymi pokrywkami, jakie są odporne na wysokie temperatury. Warto zwrócić uwagę na to, żeby pokrywki posiadały otwór umożliwiający odprowadzanie pary wodnej. Transparentne pokrywki będą najlepszym rozwiązaniem!

Garnki do indukcji – z czego powinny być wykonane?

Oczywiście, garnki indukcyjne mogą zostać wykonane z wielu różnych materiałów. Warto jednak pamiętać przy tym, aby posiadały one ferromagnetyczne dno – to główny wyznacznik kupowania indukcyjnych naczyń! Materiał całości może być już z kolei bardzo… dowolny. Wśród dostępnych na rynku garnków wyróżnić możemy:

 • garnki do indukcji ze stali indukcyjnej – są odporne na uszkodzenia, odkształcenia bądź zarysowania. Właśnie przez to wybiera się je najchętniej ze wszystkich rodzajów.
 • garnki do indukcji aluminiowe – przewodzą ciepło lepiej od stalowych, jednak są mniej odporne na odkształcenia i zarysowania.
 • garnki do indukcji emaliowane – doskonały materiał dla alergików. Uważać trzeba jednak na… odpryskiwanie emalii!
 • garnki do indukcji z powłoką ceramiczną – bezpieczna dla zdrowia, jednak narażona na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.
 • garnki do indukcji żeliwne – są wykonane z materiału długowiecznego, jaki jest odporny na uszkodzenia. Są również odporne na wysokie temperatury (np. patelnia).
 • garnki do indukcji miedziane – uwielbiane przez szefów kuchni, ponieważ dobre przewodzą ciepło (lepiej, jak aluminiowe).

Które z nich wybrać najlepiej? No cóż, wszystko zależy od osobistych preferencji i tego, jak będziesz użytkować garnki. Pamiętaj, że w kwestii wizualnego doboru naczyń do indukcji będziesz musiał zadecydować już… samodzielnie! Wygląd garnków jest bowiem kwestią bardzo indywidualną. Komplet garnków indukcyjnych to wybór, który warto rozważyć.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny