Okna

Wybierając drzwi i okna, bardzo często skupiamy się przede wszystkim na dwóch czynnikach: ich wyglądzie oraz cenie. Znacznie mniej uwagi poświęcamy parametrom, mylnie zakładając, że przecież „okno to okno, drzwi to drzwi”, a drobne różnice we współczynnikach nie przełożą się w dużym stopniu na funkcjonalność produktu. Tymczasem wybór okien i drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych oraz zadbanie o poprawny montaż, mogą ograniczyć straty ciepła. Zwiększa to komfort domowników, pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, a przy okazji – jest także rozwiązaniem ekologicznym (ponieważ budynek ma lepszy bilans energetyczny).

Drzwi i okna a energooszczędność budynku

Kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę, przy wyborze i montażu drzwi i okien, by zapewniały maksymalną energooszczędność , to:

1. Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien oznaczany jest najczęściej symbolem Uw, w przypadku drzwi natomiast – U lub Ud. To jeden z najważniejszych parametrów użytkowych zarówno  w przypadku okien, jak i drzwi. Opisuje on, ile ciepła przedostanie się przez metr kwadratowy okna/drzwi w ciągu godziny, przy jednostopniowej różnicy temperatury pomiędzy powietrzem na zewnątrz, a w pomieszczeniu. Tym samym im niższa jego wartość, tym lepszą termoizolację zapewniają okna i drzwi.

Unijne regulacje dopuszczają do użytku w budownictwie przeznaczonym na stały pobyt ludzi okna ze współczynnikiem przenikania ciepła nie wyższym niż 1,1 W/m2K, i drzwi z współczynnikiem nie przekraczającym 1,5 W/m2K. Wymiana starych okien na nowe, charakteryzujące się współczynnikami o takich wartościach, na pewno wpłynie pozytywnie na bilans energetyczny budynku. By jednak bardziej zaoszczędzić na ogrzewaniu, warto wybrać okna i drzwi zapewniające lepszą termoizolację – o współczynniku U nie wyższym niż 0,9 dla okien i 1,3 dla drzwi.

Współczynnika przenikania ciepła dla całego okna, nie należy mylić z współczynnikiem przenikania ciepła określanym dla szyb (Ug) oraz ram (Uf). Wartości Ug i Uf wpływają na termoizolację całego okna, ale nie są z nią tożsame – stąd wartości współczynników tych rzadko są sobie równe. Na Ug warto zwrócić uwagę, wybierając pakiet szybowy – wartość równa lub niższa 0,5 W/m2K gwarantuje już dobrą termoizolację. Na rynku dostępne są również czteroszybowe, maksymalnie energooszczędne pakiety (Ug nie wyższe niż 0,3), ale w ich przypadku trzeba liczyć się z tym, że będą charakteryzowały się niższą przepuszczalnością światła oraz energii słonecznej.

Warto podkreślić, że okna i drzwi o dobrym współczynniku przenikania ciepła, nie tylko chronią dom przed nadmierną utratą ciepła, ale też dzięki nim latem pomieszczenia wolniej się nagrzewają.

Pakiety szybowe

 2. Współczynnik przenikania energii szyb

Współczynnik ten opisuje, ile energii słonecznej, padającej na szybę z zewnątrz, przedostanie się przez nią i tym samym w sposób naturalny dogrzeje pomieszczenie. W domach pasywnych często spotykanym rozwiązaniem są duże przeszklenia, umieszczane od strony południowej, z szybami o wysokim współczynniku przenikania energii. To rozwiązanie korzystne zimą: trzeba jednak liczyć się z tym, że latem również słońce będzie dogrzewać wnętrze (na ten problem można zaradzić odpowiednimi roletami albo posadzeniem w pobliżu okien drzew liściastych). Jeśli zależy nam na tym, by dom był maksymalnie energooszczędny, warto postarać się, by szyby południowe posiadały wysoki współczynnik przenikania energii.

 3. Właściwy montaż

Nawet najlepsze okna i drzwi nie będą szczelne, jeśli podczas ich montażu zostaną popełnione błędy – a to, niestety, zdarza się bardzo często. Niestaranne wymierzenie okna i drzwi, niewłaściwe zamocowanie, niewłaściwe oczyszczenie wnęki okiennej lub drzwiowej z brudu, nieprawidłowe uszczelnienie – tego typu potknięcia sprawiają, że produkt może ulec wypaczeniu, a co za tym idzie, do domu łatwo dostanie się zimne powietrze z zewnątrz. Więcej na temat błędów popełnianych podczas montażu okien – oraz sposobów na ich uniknięcie – można przeczytać w kompleksowym artykule „7 najczęściej popełnianych błędów podczas montażu okien” na stronie DAKO.

W przypadku okien, warto rozważyć tak zwany montaż warstwowy (zwany też niekiedy ciepłym). W ramach uszczelniania okna, podczas montażu warstwowego, nakłada się aż trzy warstwy izolacyjne: wewnętrzną, z taśm uszczelniających, środkową, z izolującej pianki oraz zewnętrzną, z taśm impregnowanych. W przypadku drzwi poza użyciem piany montażowej, można dodatkowo użyć taśm paroszczelnych (od strony wewnętrznej) i paroprzepuszczalnych (od zewnątrz). Tak kompleksowy montaż jest droższy, ale trwały i zapewniający szczelność drzwi i okien na długie lata.

Okna w kuchni

Czy rodzaj materiału, z jakiego wykonano drzwi i okna, wpływa na ich termoizolacyjność?

Jeśli zamawiamy drzwi i okna u dobrego producenta, materiał, z jakiego zostały wykonane, w żaden sposób nie wpływa na ich parametry. Zarówno produkt z PVC (popularnie określanego w Polsce jako PCW), jak i aluminium czy drewna, może zapewniać doskonałą termoizolację – z punktu widzenia energooszczędności mają więc znaczenie jedynie parametry drzwi/okna.

Prawdą jest, że różne rodzaje drewna posiadają naturalnie nieco inny poziom przenikalności cieplnej – ze względu na te właściwości, na przykład często do produkcji okien pasywnych wykorzystywana jest sosna. O tym jednak, na ile skutecznie będą chronić przed zimnem drewniane okna i drzwi ostatecznie decyduje nie typ drewna, a grubość użytego profilu, rodzaj pakietu szybowego i poprawny montaż. Natomiast stolarka drewniana, aby z czasem nie uległa uszkodzeniu – a więc i by nie powstały nieszczelność – musi być poddawana regularnej pielęgnacji i konserwacji.

Dom

Rolety zewnętrzne a energooszczędność

Jeżeli zależy nam na tym, by nasz dom był maksymalnie energooszczędny, warto już na etapie budowy zaplanować montaż okien z roletami zewnętrznymi. Rolety zewnętrzne nie tylko pozwalają w pełni zaciemnić pomieszczenia oraz utrudniają włamanie, ale także gwarantują dodatkową izolację –  termiczną i akustyczną.

Podsumowując, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie, najlepiej zainwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, z współczynnikiem przenikania energii szyb dostosowanym do ekspozycji okna, oraz dodatkowo zaopatrzyć się w rolety zewnętrzne. Drzwi powinny charakteryzować się możliwie niskim współczynnikiem przenikania energii. I stolarka okienna, i drzwiowa, musi zostać starannie zamontowana (najlepiej przez ekipę rekomendowaną przez producenta, zapewniającego gwarancję), warto również rozważyć wybór montażu „ciepłego”.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny