Jak powstają wągry i tradycyjne metody walki z nimi

Wągry na nosie i nie tylko

Zaskórniki, zwane też wągrami to krostki powstające w wyniku zablokowania porów skóry. Szczególnie u osób, których skóra w nadmiarze wydziela sebum pojawia się ten problem. Są charakterystyczną zmorą wszystkich posiadaczy cery tłustej.

Łój skórny, produkowany przez gruczoły skóry, jest niezbędny do ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych. To nasza tarcza ochronna przed wiatrem, zimnem czy nadmiernym słońcem. Pory odpowiedzialne są za wydzielanie potu i regulację temperatury. Kiedy sebum jest za dużo, zaczyna ono zalegać w porach. Pod wpływem powietrza zaskórniki czernieją.

Wągry pojawiają się przede wszystkim w tzw. strefie T, czyli na nosie i czole. Jednak mogą się zjawić również w innych miejscach twarzy czy na plecach. Wynika to często z zaburzeń hormonalnych lub używania nieodpowiednich kosmetyków. Jednak sam problem wągrów może być dziedziczny. Po prostu jest charakterystyczny dla cery tłustej.

Maseczka na wągry, parówki, usuwanie mechaniczne

Na szczęście istnieją różne sposoby na usuwanie wągrów. Pierwsze zaskórniki pojawiają się, gdy jesteśmy nastolatkami. Często po prostu zaczynamy je wyciskać, nie stosując żadnego nawilżania czy dezynfekcji. Na szczęście dziś ogólnodostępna jest informacja o tym jak sobie radzić z problemem.

Podstawą jest pielęgnacja skóry. Wbrew intuicji nie należy używać kosmetyków wysuszających i zbyt złuszczających. Na przykład niewskazane jest zwykłe mydło, trzeba też unikać kosmetyków z alkoholem i mentolem. Po wysuszeniu skóra próbuje wrócić do równowagi i wytwarza jeszcze więcej sebum. Efekt? Jeszcze więcej zaskórników. Zamiast tego warto używać, z umiarem, kremów nawilżających oraz toników z kwasem salicylowym.

Kiedy pojawią się wągry można zastosować maseczkę. W domu przygotowuje się ją np. z sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie. Po kilku minutach od nałożenia maseczka zasycha. Do jej usunięcia można użyć płatki kosmetyczne. Innym sposobem jest rozpuszczenie aspiryny w wodzie i przemywanie nią naskórka. Natomiast parówki są dobre, jeżeli będziemy chcieli usuwać wągry mechanicznie. Po całym zabiegu pamiętajmy, żeby zdezynfekować skórę. Oczywiście nie preparatem alkoholowym. Wągry powstają na skutek zatykania porów.

Plastry na wągry – działanie i skuteczność

Plasterki na zaskórniki – jak to działa

Czasochłonne zabiegi, takie jak nakładanie maseczki czy parówka, można przeprowadzać co jakiś czas. Jeżeli mamy pojedyncze wągry na nosie, to lepiej zastosować plasterki. Ponieważ stają się coraz popularniejsze, coraz łatwiej dostać je w aptece czy drogerii. Firmy prześcigają się w tym, żeby ich plasterki były najlepsze. Tym lepiej oczywiście dla klienta.

Istnieje kilka rodzajów plastrów. Najpopularniejsze są te z aktywnym węglem i olejkiem z drzewa herbacianego. Kształtem przypominają płatki kosmetyczne, dobrze dostosowują się do kształtu nosa i usuwają zaskórniki w sposób mechaniczny i chemiczny zarazem. Aktywny węgiel nie tylko pomaga usunąć wągry i głęboko je oczyścić, ale zapobiega ich powrotowi. Alternatywny olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym środkiem na drobnoustroje, dzięki temu zapobiega zakażeniom bakteryjnym. Oprócz tego w skład plastrów często wchodzi alantoina, wyciąg z aloesu czy kwas salicylowy. Cena plasterków jest różna, w zależności od tego, ile sztuk dostajemy w opakowaniu.

Kobieta z plastrem na nosie i plastry na wągry, czyli plasterki na wągry na nosie, a także oczyszczanie twarzy z wągrów
Jakie plastry na wągry wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, skuteczność, porady
Plastry na wągry kilku znanych marek (ceny podane w przybliżeniu)

Marka

Rodzaje plastrów

Cena

Cettua

Plasterki cettua to jedne z najpopularniejszych kosmetyków na wągry. Firma oferuje kilka rodzajów plastrów – paski z węglem aktywnym, białe paski z polimerami i alkoholem oraz okrągłe plasterki z olejkiem herbacianym i kwasem salicylowym

Paski z węglem – 15 zł za opakowanie 6 szt.

Białe paski – 17 zł za 6 szt.

Plastry punktowe – 14 zł za 48 szt.

L'Biotica

Pod tą marką dostaniemy punktowe plastry z olejkiem z drzewa herbacianego oraz płatki na nos z węglem drzewnym

Plastry z węglem – 9 zł za 3 szt.

plasterki z olejkiem – 10 zł za 36 szt.

Marion

Ta marka obejmuje plasterki punktowe z kwasem salicylowym i olejkiem herbacianym oraz płatki głęboko oczyszczające z polimerami i alkoholem

Plasterki punktowe – 2,50 zł za 10 szt.

płatki oczyszczające – 2 zł za 1 szt.

Na rynku dostępne są też inne opcje. Warto popytać w aptekach i przetestować różne rodzaje plastrów. Cena jak widać nie jest bardzo wygórowana. Zwłaszcza, jeżeli chcemy kupić pojedyncze sztuki.

Czy plastry zastąpią inne kosmetyki?

Plastry na wągry są dodatkowym kosmetykiem. Nie powinny stanowić podstawy w usuwaniu wągrów. Tym bardziej, że usuwanie mechaniczne trzeba przeprowadzać z umiarem. Opinie o nich są zróżnicowane. Niektórzy nie zauważają efektów, inni są zadowoleni z działania.

Trzeba pamiętać, że każda skóra reaguje nieco inaczej. Nawet jeżeli jest zaklasyfikowana do tej samej kategorii (sucha, mieszana, tłusta). Warto popróbować różnych metod na swojej skórze i po prostu sprawdzić co działa najlepiej.

W porównaniu z plastrami, parówka z głębokim oczyszczaniem zawsze będzie lepszym wyjściem. Jednak takich zabiegów nie da się przeprowadzać zbyt często. Podstawą zachowania czystej i ładnej skóry jest dbanie o jej zdrowie.

Opinie o plastrach na wągry

Żeby korzystać z plasterków na zaskórniki trzeba postępować zgodnie z instrukcją. Jednak nawet osoby stosujące się do zaleceń na opakowaniu miewają podzielone opinie. Tutaj dużo zależy też od marki. Większość pozytywnych opinii dotyczy plastrów Cettua. Dzięki dużemu wyborowi wielkości i składu plasterków, można dobrać najlepiej pasujące do danej cery i do potrzeb.

Mniej pochlebnych opinii usłyszymy o plastrach Marion. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o głębokie oczyszczanie. Mimo wszystko w większości przypadków sprawdzają się jako środek doraźny.

Jeżeli wahamy się który plaster wybrać, najlepiej sprawdzić w internecie opinie o konkretnym produkcie. Niestety cudze opinie nie dają gwarancji, że faktycznie plaster będzie działał. Ostatecznie musimy to sprawdzić samodzielnie.

Jeżeli mamy wątpliwości co do kupnych plasterków, można zacząć od tych domowej roboty. Wystarczą płatki kosmetyczne lub chusteczka. Na twarz nakładamy roztrzepane białko z jajka, na to kładziemy kawałek płatka bawełnianego i po 15 minutach zdzieramy. To dobry sposób, żeby przekonać się czy w ogóle ten zabieg jest dla nas. Oczywiście plastry oczyszczające sprzedawane w aptekach i drogeriach mają dodatkowe substancje, które łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Dlatego warto czasem wydać na nie parę złotych.

ikona podziel się Przekaż dalej