Jakie robaki pojawiają się w domu od wilgoci i jak je zwalczać? Praktyczny poradnik
Domowe szkodniki pojawiają się w naszych mieszkaniach z różnych powodów. Niektóre przyciąga zostawione na zewnątrz jedzenie, inne - krew, którą się żywią. Są też takie, które szczególnie lubią wilgoć. Dlatego chętnie mieszkają w łazienkach i innych ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach. Oto poradnik, jakich robaków możemy się spodziewać w domu o dużej wilgotności oraz jak pozbyć się tych szkodników.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o robakach.
Robaki w domu od wilgoci
Wilgoć i ciepło w mieszkaniu
Wilgotne i ciepłe pomieszczenia zapewniają warunki podobne do klimatu tropikalnego. Istnieje wiele insektów, które lubią takie warunki. W temperaturze powyżej 25 stopni, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej duża wilgotność, przyspieszony zostaje też proces rozmnażania wielu szkodników.
Robaki w domu od wilgoci spotkamy przede wszystkim w łazienkach i toalecie. Niektóre kuchnie również mają mikroklimat, który sprzyja ich zalęganiu się i rozwojowi. Tu znajdziemy je zwłaszcza w okolicy zlewu. Pomieszczenia takie jak łazienka czy toaleta mają gorszą wentylację, zwłaszcza w blokach i kamienicach. Dlatego usunięcie wilgoci i obniżenie temperatury nie jest takie łatwe. Dodatkowo łazienka i ubikacja są tymi miejscami w domu, w których przez większość doby panuje ciemność. To również przyciąga różne robaczki, ukrywające się w ten sposób przed drapieżnikami (i człowiekiem). Wiecie pewnie, że najczęściej spotkamy je, zapalając światło znienacka w nocy. Kiedy robi się jasno, robaczki o długich tułowiach zaczynają się rozpierzchać i natychmiast szukają ciemnej kryjówki.
Jakie robaki przyciąga wilgoć
Środowisko wodne jest pierwotnym miejscem rozwoju dla wszystkich organizmów żywych. Nic dziwnego, że wilgoć przyciąga wiele małych żyjątek do naszego mieszkania. W ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach chętnie przebywają bardzo różne insekty. Najczęściej spotykanymi w łazience i toalecie są rybiki. Te małe robaczki przywędrowały do nas właśnie z tropików. W strefie umiarkowanej żyją tylko w domach i innych ocieplanych pomieszczeniach, szukając środowiska, które będzie podobne do tropikalnego.
Do insektów, które chętnie zalęgają się w domu o zwiększonym poziomie wilgoci, należą też karaluchy i prusaki. Chociaż głównym czynnikiem, który je przyciąga, jest nieschowane jedzenie i otwarte śmietniki, to lepiej rozmnażają się w ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach, niż tych regularnie wietrzonych i czyszczonych. Lubią wilgotność powietrza na poziomie 60% lub wyższym.
Poza robaczkami widocznymi gołym okiem wilgoć może przyciągnąć inne organizmy. Najbardziej dokuczliwymi dla alergików są roztocza. Jeżeli widzieliście kiedyś zdjęcia roztoczy, to łatwo zauważyć, że są krewniakami pająków. Te mikroskopijne insekty, żyjące w kurzu lepiej się rozwijają, jeżeli w pomieszczeniu wilgotność powietrza osiągnie poziom między 60 a 80%.
Jeżeli mieszkamy blisko lasu, to wilgoć i tropikalne warunki przyciągną też insekty z pobliskich zarośli. Możemy się spodziewać pająków, komarów, muszek i innych niechcianych gości.
Jak pozbyć się rybików i innych robaczków
Domowe sposoby na rybiki
Najczęściej robaki w domu od wilgoci to właśnie rybiki. Zwane inaczej wilgotniakami lub srebrzykami nie są bardzo szkodliwe. Mogą najwyżej niszczyć tapety, ponieważ klej i celuloza należą do ich menu. Srebrzyki w domu zwykle przez cały dzień są schowane w różnych zakamarkach. Można je spotkać w łazience, toalecie lub kuchni. Zwłaszcza w nocy możemy się natknąć ma małe, długie robaczki, przypominające rybki.
Można użyć kilku domowych sposobów, żeby pozbyć się rybików:
- Zlikwidować je w pułapce – jej najprostszą formą jest kartonik posmarowany miodem.
- Odstraszyć zapachem – najlepiej zastosować regularne mycie sanitariatów i zostawianie w nich substancji zapachowych nielubianych przez rybiki. Nadają się do tego m.in. olejek lawendowy, cytrynowy lub waniliowy.
- Odciąć od źródła pożywienia – po prostu dokładnie i regularnie sprzątać łazienkę i toaletę.
Rybików można pozbyć się też, używając mikstur domowej roboty. Niekoniecznie zadziała domowa mikstura na muszki owocówki, ponieważ zawarty w niej ocet odstrasza rybiki. Natomiast swoją rolę powinien spełnić boraks (kwas borowy) wymieszany z cukrem. Taką mieszankę można stosować w łazienkach, jeżeli w domu nie ma zwierząt i małych dzieci.
Preparaty na insekty lubiące wilgoć
Wiele insektów żyjących w wilgotnych zakamarkach naszego domu nie tak łatwo zlikwidować. Zamiast domowych sposobów można skorzystać z preparatów i pułapek dostępnych w sklepach.
Poważnym przeciwnikiem są dla nas karaluchy. Chociaż nie są typowo wodnymi insektami, to przyciąga je wilgoć, w której populacja lepiej się rozwija. Dlatego wysoka wilgotność powietrza może być powodem szybkiego namnażania tych owadów. Ponieważ żerują w nocy i szybko uciekają na swoich długich nóżkach, to zawsze zobaczenie jednego będzie oznaczało, że jest ich już cała masa.
Dezynsekcja karaluchów może trwać dłużej niż kilka dni. Konieczne jest wybicie większości i zniechęcenie reszty do zalęgania się w naszym domu. Pierwszym elementem dezynsekcji jest trutka. Na zdjęciach w sieci zobaczycie różne opakowania, ale zwykle każda sprowadza się do kompozycji atraktora i trucizny. Ponieważ większość działa z opóźnieniem w organizmie szkodników, to trzeba poczekać na efekty. Jednocześnie trzeba wyczyścić pomieszczenia, w których widzieliśmy karaluchy, postarać się o zamykany śmietnik (lub zawiązywać worek). Na koniec możemy rozmieścić w pomieszczeniu substancje zapachowe odstraszające owady.
Drobne owady latające, takie jak meszki czy komary pomoże zlikwidować lampa owadobójcza. Tego typu urządzenia montuje się zwykle w kuchniach lub w korytarzach. Dobrze nadają się też do użytku zewnętrznego. Jeżeli widzieliście lampę owadobójczą na zdjęciach lub na żywo, to pewnie wiecie, że ma charakterystyczne, fioletowe światło. To ono przyciąga owady. Kiedy dolecą do siatki, są rażone prądem. Lampa owadobójcza nie jest jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku rybików. Nadaje się do walki z latającymi insektami. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, skąd się biorą i jak zwalczać prusaki.
Nie tylko wilgoć – inne przyczyny robaków w mieszkaniu
Chociaż rybiki ciągną do wilgoci, a karaluchom i wielu innym insektom sprzyja ona w rozwoju, to podstawowym czynnikiem przyciągającym jest zaniedbanie pomieszczeń. Długie, rybkowate robaczki żyjące w łazienkach żywią się zwykle resztkami zostawionymi w kątach. Jeżeli nie odstrasza ich żaden zapach, to będą żerować w najlepsze w każdej łazience.
Żeby się ich pozbyć, trzeba posprzątać i wywietrzyć pomieszczenia. Dzięki temu środowisko wodne, które przyciągało szkodniki, zostanie osuszone i wychłodzone. Jeżeli nie chcemy, że znów zalęgły się robaki w domu od wilgoci, to najlepszą metodą będzie regularne sprzątanie i czyszczenie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dobrze jest też zostawić zapach lawendy (np. olejku lub suszu) albo nawet trochę soku z cytryny. Rybiki nie lubią też octu, o czym wspomnieliśmy wcześniej.
Pojawianie się robaków w domu od wilgoci jest normalnym zjawiskiem. Nie powinniśmy panikować, widząc kilka rybików. Jednak ich obecność może oznaczać, że powstało środowisko przyjazne i dla innych szkodników. Dlatego dobrze jest wiedzieć jak radzić sobie z różnymi insektami pojawiającymi się w wilgotnych pomieszczeniach.