Zanim rozpoczniemy leczenie hemoroidów

Jak wyglądają hemoroidy odbytu i ich objawy?

Hemoroid, zwany inaczej guzkiem krwawniczym, jest normalną częścią ciała. Guzki znajdują się w odbycie i pomagają w prawidłowym wypróżnianiu. Potocznie przyjęło się jednak, że schorzenie tej części ciała, czyli żylaki odbytu nazywa się hemoroidami.

Powszechnie uważa się, że hemoroidy to choroba kobieca, łączy się ją z powikłaniami po porodzie czy skłonnością do nadwagi i cellulitu w dolnej partii ciała. Jednak występuje ona równie często u mężczyzn. Zwłaszcza prowadzących siedzący tryb życia.

Hemoroidy można dość łatwo rozpoznać, gdyż powodują bardzo konkretne dolegliwości. Przede wszystkim zaczyna się od krwawienia podczas wypróżniania i swędzenia w okolicach odbytu. Tych wczesnych objawów, jak właśnie krwawienie z odbytu nie powinno się lekceważyć. Można sprawdzić samemu czy rzeczywiście pojawiły się guzki, jeżeli wie się jak wyglądają hemoroidy odbytu. Najlepiej jednak udać się do lekarza, żeby potwierdził nasze obawy.

W przypadku zaawansowanej choroby raczej nie ma wątpliwości. Hemoroidy w zaawansowanym stadium wychodzą na zewnątrz odbytu, pojawiają się trudności z wypróżnianiem i kłujący ból przy siadaniu. Jeżeli doprowadziliśmy do takiego stanu, to operacja może się okazać konieczna. Na szczęście przyczyny hemoroidów są dość proste i można po prostu nie dopuścić do ich powstania.

Jak nie dopuścić do choroby?

Hemoroidy są chorobą cywilizacyjną. Oznacza to, że nasz tryb życia, nawyki i dieta mają duży wpływ na ich powstawanie. W dzisiejszych czasach większość populacji mieszka w miastach. Coraz więcej jest zawodów, które nie wymagają poruszania się na nogach z miejsca na miejsce. Biuro, samochód, czy nawet krzesło na stanowisku w fabryce, sprzyjają powstawaniu żylaków odbytu.

Drugim poważnym problemem jest dieta. Jedzenie wysoko przetworzonych pokarmów, z małą zawartością błonnika, a także oparcie diety na fast foodach i dużej ilości węglowodanów, sprawia, że mamy problemy z wypróżnianiem. Nic dziwnego, że po pewnym czasie takiego życia pojawiają się objawy hemoroidów. Leczenie hemoroidów jest łatwe, ale wymaga poświęceń i cierpliwości. Zanim będziemy musieli się zastanowić jak leczyć hemoroidy, jest prosty sposób, żeby im zapobiec.

Przede wszystkim powinniśmy zejść z krzesła i zacząć ćwiczyć. Dobrym pomysłem są też spacery. Jeżeli nie mieszkasz daleko od pracy, to warto chodzić na piechotę, zamiast korzystać z samochodu czy autobusu. W czasie siedzenia za biurkiem, czy przy maszynie warto co jakiś czas wstać i zrobić kilka małych ćwiczeń. Nawet zwykłe napinanie i rozluźnianie mięśni podczas siedzenia będzie dobrą odmianą dla naszego ciała. Ruch pozwoli zachować prawidłowe krążenie. Natomiast dieta oszczędzi nam zaparć. Warto zwrócić uwagę na piramidę żywieniową, w której dużą część zalecanych pokarmów stanowią warzywa. Warto je łączyć z niskoprzetworzonymi tłuszczami roślinnymi (oleje, nie margaryny!). Dzięki temu nie tylko lepiej przyswajamy zawarte w nich witaminy, ale zachowujemy lepszą drożność jelit. Do diety zapobiegającej powstawaniu hemoroidów zaliczamy też pokarmy probiotyczne. Wszelkiego rodzaju jogurty i kefiry, a także kiszonki, wspomagają utrzymanie wystarczającej ilości bakterii jelitowych. Dzięki nim wypróżnianie jest dużo łatwiejsze. Mają też dobroczynny wpływ na odporność całego organizmu. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na hemoroidy.

Do jakiego lekarza się udać?

Lekarz pierwszego kontaktu

Leczenie hemoroidów należy rozpocząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Taka jest procedura. Lekarz w lokalnej przychodni wie jakie są objawy hemoroidów, dlatego w pierwszej kolejności możemy mu opowiedzieć co nas niepokoi. Na tej podstawie wypisuje skierowanie do specjalisty.

Zaleta wizyty u lekarza pierwszego kontaktu polega na tym, że hemoroidy odbytu można zacząć leczyć od razu. Szczególnie, jeżeli nie doprowadziło się do zaawansowanego stanu choroby. Lekarz poradzi nam jakie maści wybrać i czego unikać, żeby choroba się nie rozwinęła. Dzięki temu zaleczymy małe dolegliwości.

Wizyta u lekarza i badanie hemoroidów oraz opisane objawy hemoroidów, a także jak wygląda leczenie hemoroidów
Jakie są objawy hemoroidów i jak je leczyć? Wyjaśniamy krok po kroku

Jeżeli uzna, że choroba jest zaawansowana, albo objawy niepokojące, to może wypisać skierowanie na dalsze badania. Dodatkowym plusem takiej wizyty może być otrzymanie skierowania również na inne badania. W przypadku hemoroidów dobrze jest też przebadać np. drożność jelit i krzepliwość krwi.

Proktolog i profesjonalne leczenie hemoroidów

Proktologia zajmuje się badaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom układu wydalniczego, od jelita grubego po ostatni odcinek odbytu. Specjalista z tej dziedziny może więc nie tylko powiedzieć nam jak leczyć hemoroidy, ale wyjaśni ich przyczynę i zbada inne dolegliwości towarzyszące. Wywiad z pacjentem pozwoli lepiej ustalić przyczyny hemoroidów w konkretnym przypadku. Mogą być inne u kobiet po porodzie, a inne np. u mężczyzn pracujących jako kierowcy.

Badając objawy hemoroidów lekarz stwierdzi jaki jest stopień ich zaawansowania. Jednak do dokładnego określenia stanu pacjenta potrzebne jest też badanie wnętrza odbytu. Hemoroid, który pojawił się na zewnątrz może oznaczać, że mamy również hemoroidy wewnętrzne, które są trudniejsze do wykrycia.

Proktolog może też zadecydować o tym czy leczenie powinno obejmować operację. Żylaki odbytu w zaawansowanym stadium najczęściej wymagają wycięcia. Nie jest to trudny ani niebezpieczny zabieg, ale stwarza pewien dyskomfort. Może też prowadzić do różnych powikłań. Dlatego powinno się go stosować ostrożnie. W większości przypadków na szczęście da się uniknąć operacji.

Sposoby leczenia hemoroidów

Leczenie w stadium początkowym

Leczenie hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wyróżnia się cztery stopnie, ze względu na objawy hemoroidów:

  • Stopień I – małe guzki pojawiają się w kanale odbytniczym; objawy to głównie krwawienie podczas wypróżniania. Potwierdzenie hemoroidów jest możliwe dopiero po badaniu proktologicznym.
  • Stopień II – hemoroidy odbytu są widoczne na zewnątrz, po wypróżnieniu lub wysiłku. Wracają po zakończeniu parcia. Pojawia się świąd i uczucie niepełnego wypróżnienia.
  • Stopień III – hemoroidy wypadają i nie wracają samoistnie po zakończeniu parcia. Da się je wprowadzić z powrotem ręcznie. Wypróżnianiu towarzyszy ból i mocne krwawienia. Z odbytu sączy się wydzielina.
  • Stopień IV – oprócz objawów charakterystycznych dla stopnia III jest jeszcze silniejszy ból. Może się pojawić nietrzymanie stolca, a guzki nie dadzą się wprowadzić do odbytu.

Początkowe stadium choroby można zaleczyć w domu. Lekarz musi sprawdzić przyczyny hemoroidów i potwierdzić, że mamy do czynienia z tą dolegliwością. Po rutynowym badaniu zapisze nam leki i udzieli kilku porad jak leczyć hemoroidy.

Podstawą leczenia jest zmiana złych nawyków, zwiększenie ruchu, zachowanie higieny i zaleczenie dolegliwości. Dobrym sposobem są czopki lecznicze, dostępne również bez recepty. Można stosować maści i nasiadówki – czyli kąpiele w płytkiej wodzie z dodatkiem ziół. Jeżeli dokucza nam choćby jeden hemoroid to takie łagodne metody leczenia bardzo pomagają.

Jak leczyć hemoroidy w zaawansowanym stadium?

Przy zaawansowaniu II i III stopnia można zastosować tzw. gumkowanie. Polega ono na nałożeniu gumowej obrączki na hemoroid. Zasada działania jest taka, że gumka odcina dopływ krwi i żylak samoistnie obumiera. Na podobnej zasadzie działa skleroterapia, stosowana przy małych guzkach. Lekarz podaje specjalny zastrzyk, który tamuje dopływ krwi do żylaka. W efekcie hemoroid sam obumiera.

Leczenie hemoroidów o wyższym stopniu zaawansowania może wymagać interwencji lasera lub skalpela. Jeżeli lekarz stwierdzi, że objawy hemoroidów kwalifikują pacjenta do operacji, to może zaproponować refundację. Refundowana operacja polega na wycięciu i pozostawieniu otwartych ran. Alternatywnie wycina się i zaszywa rany. Ta metoda jest mniej bolesna i powoduje szybsze gojenie. Wadą jest ryzyko zwężenia odbytu.

Istnieją też inne metody usuwania żylaków odbytu. Naświetlania laserem, to jedna z prostszych i tańszych z nich. W wyniku naświetlania naczynia obkurczają się i guzek zanika. Inną, pewniejszą i szybszą metodą jest tzw. metoda Morinagi. To nieinwazyjna operacja, polegająca na założeniu szwów na naczynia hemoroidalne. Zaletą tej metody jest to, że od razu po zabiegu można wrócić do normalnego życia. Jest dość kosztowna, ale niektóre placówki proponują refundację w ramach NFZ.

Mimo wszystko stosowanie operacji i zabiegów powinno być ostatecznością. Najlepiej, jeżeli uda się zatrzymać chorobę we wcześniejszym stadium. Można wtedy łatwo i stosunkowo szybko pozbyć się dolegliwości, a przy okazji mieć motywację do zdrowszego trybu życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny