Jakie są objawy wszawicy? Zobacz, kiedy musisz się niepokoić
Wszawica jest chorobą pasożytniczą, która wbrew pozorom wcale nie należy już do rzadko spotykanych. Wszy u dzieci czy dorosłych pojawiają się bowiem stosunkowo często – zatem, gnidy dotyczą dziś nie tylko wyłącznie zwierząt. Wszy występują bowiem również… u człowieka. Jakie są objawy wszawicy i jak wygląda ludzka wesz? Postaraj się rozpoznać objawy pierwszego dnia, gdy tylko wszy się pojawią! Dzięki temu będziesz mógł stosunkowo szybko rozpocząć leczenie.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o higienie osobistej.

Objawy wszawicy
Wszy na włosach – jak wygląda wsza?
Wesz to mały pasożyt, który nie ma skrzydeł. Dorosły osobnik może urosnąć nawet do ok. 3 mm i jest bardzo ruchliwy. Jaja wszy na włosach składa samica – wówczas bardzo mocno przyklejają się one do nasady włosów. Po około jednym tygodniu z jajek tych wykluwają się nimfy. Występują najczęściej w kolorze czarnym, choć zdarzają się również wszy zupełnie transparentne. Wszawica skóry bądź włosów może zostać wywołana przez stawonogi, które dzielą się na trzy najbardziej rozpoznawalne i najczęściej występujące u człowieka:
- wesz łonowa
- wesz odzieżowa
- wesz głowowa – wszy na głowie są najczęściej spotykane u człowieka
Każda jedna wesz żyje dokładnie w tym samym miejscu, co żyje człowiek – w każdym klimacie i na… całym globie. Kiedy jaja wszy na włosach zostaną złożone przez pasożyta, zaczyna mocno swędzieć skóra głowy. Może się także pokazać bąbel pokrzywkowy albo obrzękowe grudki – często też takie, które się… sączą. Właśnie taką reakcję może wywołać ukłucie wszy. W naszym kraju najczęściej wszy u dzieci czy dorosłych pojawiają się na głowie – bardzo rzadko kiedy jest to wesz łonowa czy odzieżowa. Największy problem z kolei dotyczy zawsze ludzi bezdomnych czy zaniedbanych, jeżeli chodzi o higienę osobistą. Gnidy uwielbiają zagnieżdżać się na ciele człowieka, który o siebie… nie dba. Dlatego higiena i zachowanie podstawowych zasad BHP jest tak ważna – zarówno w miejscach publicznych, jak i we… własnym mieszkaniu! Sprawdź także ten artykuł o wyglądzie wszy i gnid.
Wszawica skóry – jak rozpoznać, że mamy wszy?
Objawy wszawicy są praktycznie zawsze takie same. Jak już wspominaliśmy, na samym początku na pewno zacznie nas swędzieć głowa – pod warunkiem rzecz jasna, że wszy na włosach pojawią się na… głowie. Swędzenie będzie najbardziej uporczywe w miejscu, gdzie pasożyty będą żerowały. Może być to więc część głowy:
- skroniowa,
- ciemieniowa,
- potyliczna.

Oprócz swędzenia, łatwo będzie zauważyć zaczerwienienia w okolicy głowy – zazwyczaj za uszami oraz na linii włosów. Niekiedy objawem pojawienia się wszy na głowie jest sącząca się ranka lub małe zadrapanie. Oczywiście, będzie ono wywołane uporczywym swędzeniem oraz drapaniem owego miejsca. Wówczas możemy właśnie w ten sposób uszkodzić skórę głowy, a to prowadzi niekiedy do… stanów zapalnych! Niestety, drapaniem się możemy otworzyć przypadkiem drogę dla bakterii bądź grzybów. W takim przypadku niezbędne będzie leczenie pod okiem profesjonalisty. Zdecydowanie, ludzka wszawica to wcale… nie są żarty!
Wszy we włosach
Jak wykryć wszy u człowieka, zanim podejmiesz leczenie?
Zanim zabierzesz się za szukanie środków zwalczających wszy, koniecznie naucz się je rozpoznawać i wykrywać. Warto również zadbać o nasze dziecko i regularnie sprawdzać stan jego skóry głowy – zwłaszcza, gdy wróci np. z obozu letniego. Wytłumacz dziecku, że wszy we włosach nie zawsze świadczą o tym, że się zaniedbało – wszami można się bowiem… zarazić! Jeżeli chcesz wykryć wszy, zarzuć dziecku na ramiona biały ręcznik i wyczesz mokre włosy partiami – wówczas należy przyjrzeć się grzebieniowi i ręcznikowi.
Możesz również wyczesać suche włosy dziecku np. nad wanną – przekonasz się, czy czasem nic do niej… nie powpadało. Pamiętaj o tym, żeby pouczać dziecko, by nie używało nie swojej szczotki, grzebienia czy gumki do włosów. To bowiem najprostsza droga do zarażenia się wszami! Oczywiście, zaraz po zauważeniu u dziecka problemu i nabraniu pewności, że są to objawy wszawicy, podejmij odpowiednie leczenie! A może zainteresuje cię także ten artykuł o usuwania brodawki na stopie?
Wszawica – czy można jej zapobiec?
Oczywiście, że można! Wystarczy przestrzegać poniższych zasad:
- Systematycznie przeglądaj swoje włosy bądź włosy dziecka!
- Codziennie wyczesuj włosy!
- Zawsze spinaj włosy podczas treningów (związuj również włosy dziecku)!
- Przestrzegaj higieny osobistej!
- Nie pożyczaj rzeczy osobistych – szczotki, grzebienia albo czapki!
Pamiętaj również o tym, że stosowanie preparatów na wszy, jakie są przeznaczone dla zwierząt, mogą zadziałać na skórę… toksycznie! Tym sposobem można sobie wyłącznie zaszkodzić, a już na pewno nie pomóc. Nie wolno też karcić osoby, która się wszami zaraziła – bo to niekoniecznie zależy od samej higieny osobistej. Dziecko mogło zarazić się wszami np. na basenie, kiedy pożyczało koleżance czy koledze grzebień bądź czepek do włosów! A więc, każdy jest narażony na wszy – niezależnie od tego, jak bardzo przestrzegałby higieny osobistej. Zarazić można się poprzez bliski kontakt z chorą osobą bądź z jego rzeczami. A więc w takim przypadku róbmy tak, jak mówi stare przysłowie: „Dobry zwyczaj? Nie pożyczaj!”.