Jakie są pierwsze objawy ciąży? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę
Zauważyłaś u siebie pierwsze objawy ciąży? A może nie pojawia się okres i zachodzisz w głowę, jakie mogą być wczesne objawy ciąży? Niektóre symptomy oraz oznaki ciąży można rozpoznać dość wcześnie. Jakie są zatem początkowe objawy ciąży w pierwszych dniach po zapłodnieniu? Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ciąży.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Brak miesiączki i plamienie implantacyjne
Po zapłodnieniu, a już zwłaszcza w pierwszym tygodniu, ciężko jest zauważyć pierwsze objawy ciąży. Bardzo często w pierwszych dniach po zapłodnieniu mylimy stan ciąży z przeziębieniem, bólami jajników albo zatruciem pokarmowym. W rzeczywistości, okazać się może właśnie, że kobieta jest w ciąży! Jeszcze inaczej jest w przypadku kobiet, które starają się o zajście w ciążę – wówczas mogą podejrzewać one w niektórych sytuacjach, że doszło do zapłodnienia. Dlaczego? Otóż, kobiety starające się o dziecko wnikliwie obserwują swój organizm. Wczesne wykrycie ciąży może zajść już 10 dni po zapłodnieniu. Wówczas w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, upewniających ją o ciąży.
Jednym z głównych sygnałów jest brak miesiączki. Wczesne objawy ciąży to głównie brak okresu, choć taki stan nie zawsze będzie świadczył o zajściu w ciążę. Czasami bowiem kobieta nadal normalnie miesiączkuje, ale np. jest w ciąży. Tak więc, nie zawsze miesiączka będzie symptomem decydującym. Okres może być bowiem np. plamieniem implantacyjnym – a ono związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Wówczas łatwo je pomylić z miesiączką. Takie plamienie jest skąpe i krótkie, mogąc być początkowym symptomem ciąży. Kiedy widać objawy ciąży w postaci takiego plamienia? Otóż, niekiedy występują one ok. pierwszego tygodnia po zapłodnieniu. Najczęściej jednak jakiekolwiek objawy widać dopiero w 4 tygodniu ciąży.
Masz regularny cykl? A więc, brak miesiączki może oznaczać ciążę. Jednak, zagnieżdżające się jajeczko w macicy nie będzie miało nic wspólnego z okresem – więc łatwo się pomylić. Ważne więc, żeby posłużyć się domowym testem ciążowym. Jeżeli okresu nie będzie nadal, a testy nie wskażą na ciążę, warto będzie udać się do lekarza w celu rozpoznania problemu. Przyczyny braku miesiączki mogą czasem okazać się bowiem zupełnie inne! Jeśli dopatrujesz się u siebie objawów ciąży, powinnaś wykonać test.
Wymioty i biegunka jako oznaki ciąży
Jakie jeszcze mogą być pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu? Otóż, popularne symptomy początkowe to np. wymiotowanie i biegunka. Zazwyczaj wymioty pojawiają się około czwartego tygodnia ciąży. Przypadek jest dość częsty, choć organizmy są różne – u jednych kobiet wymioty mogą pojawiać się np. co kilka dni, a u drugich będą one trwały każdego ranka, przez miesiąc czasu. W tym czasie można zauważyć spadek wagi – wymioty potrafią wycieńczyć.
Należy pamiętać o tym, że jedna na 100 kobiet doświadczać może również niepowściągliwych wymiotów ciężarnych – a więc, wymioty będą wtedy znacznie częstsze i bardzo obfite. Wówczas kobieta nie może w żołądku utrzymać dłużej żadnych treści pokarmowych. Stan można, a nawet wypadałoby leczyć, ponieważ zbyt częste mdłości i biegunki mogą skomplikować ciążę.
W ciąży może pojawić się także problem w postaci bólu nerek. Sprawdź zatem ten artykuł z poradami na temat bólu nerek w ciąży.
Bóle podbrzusza w pierwszym tygodniu jako jeden z objawów ciąży
Jeżeli zaczyna boleć brzuch, to może być objaw ciąży. Ból taki wskazuje np. na rozrost macicy – rośnie ona bowiem dość szybko w organizmie kobiety, a macica równie błyskawicznie dostosowuje się do rosnącego „lokatora”. Nie można zlekceważyć bólu podbrzusza w pierwszych dniach po zapłodnieniu – może on nieraz sygnalizować bowiem, że kobiecie grozi nawet poronienie! Jeśli kobieta będzie jednak w późniejszej fazie (np. druga połowa ciąży), takie objawy mogą wskazywać na przedwczesny poród.
W pierwszym tygodniu, ból podbrzusza może również oznaczać infekcję układu moczowo-płciowego, co często występuje u ciężarnych kobiet. Należy wówczas taki problem wyleczyć, ponieważ niepozorna infekcja może zadecydować o małej masie niemowlaka albo przedwczesnego porodu! Ważny będzie też zdiagnozowany posiew moczu, badanie moczu i krwi oraz USG – zwłaszcza, gdy objawy będą powodem do niepokoju.
Kiedy widać objawy ciąży?
Zmęczenie organizmu
Zastanawiasz się, jakie jeszcze są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu? Otóż, do nich często zaliczyć można przewlekłe zmęczenie. Jeżeli jesteś zmęczona tym, co robisz na co dzień, to może wskazywać na pierwsze symptomy ciąży. Jest to stan zależy od progesteronu, jaki odpowiedzialny jest za obniżanie ciśnienia krwi czy też powolne trawienie. Kiedy kobieta jest zmęczona w ciąży, może czuć potrzebę ucinania sobie drzemek i mieć znacznie mniej energii w ciągu dnia, jak zawsze. Całe szczęście, w drugim trymestrze powinno być już więcej radości i chęci do życia.

Nie zapominaj, że ciągłe zmęczenie albo senność to bardzo naturalne w ciąży. Nic dziwnego – przecież przyszła mama musi podzielić energię i składniki odżywcze na dwa ciała! Ze zmęczeniem organizmu wiążą się również częste bóle głowy, omdlenia, rozdrażnienie, niepokój, labilność nastroju, apatia czy oszołomienie. Związane jest to głównie ze zmianami w gospodarce hormonalnej – choć nie zawsze mogą to być pierwsze objawy ciąży. Niskie ciśnienie krwi lub niski poziom cukru również mogą być bowiem odpowiedzialne za taki stan.
Brak apetytu oraz zgaga
Kiedy macica powiększa się i zaczyna „rozpychać”, to często zmienia ona położenie nie tylko jelit, ale też żołądka. Zmniejsza się wówczas czynność motoryczna żołądka, ale też zmniejsza kwasowość znajdującego się w nim soku. Osłabia się również perystaltyka jelit. Zgaga w ciąży to uczucie pieczenia za mostkiem, co jest efektem zmniejszenia się wydolności dolnego zwieracza przełyku. Bardzo często dolegliwość ta dotyczy aż 85 % kobiet w ciąży.
Wczesne objawy ciąży to również obniżenie się apetytu. Nie wszystkie ciężarne kobiety doświadczają tego stanu, ale u wielu brak apetytu się pojawia. Na brak chęci spożywania pokarmów wpływają również niektóre zapachy. W ciąży kobieta jest bowiem wrażliwa na wiele z nich, gdyż jej węch znacznie się wówczas wyostrza. Nadwrażliwość na zapachy pojawić się może już na samym początku ciąży. Może się np. okazać, że wcześniej ulubiony perfum nagle zacznie kobiecie śmierdzieć – podobnie z aromatem np. ukochanej przyprawy czy potrawy. Wyjątkowo źle kobiety reagują także na zapach benzyny, kawy, dymu papierosów czy też spalin – jest to swego rodzaju bariera ochronna dla rozwijającego się w organizmie kobiety dziecka.
Pierwsze objawy ciąży a śluz
Wraz ze zmianami hormonalnymi, zachodzą również zmiany w organizmie kobiety. Zatem, zmienia się np. wydzielina z pochwy. Oczywiście, śluz jest normalną rzeczą – chroni bowiem pochwę przed wniknięciem do niej drobnoustrojów. Najczęściej, na początku ciąży śluz ten jest żółtawy lub biały. Może się jednak zwiększyć jego ilość – co jest wynikiem większej produkcji estrogenów i zwiększonego przepływu krwi w okolicy macicy.
Śluz posiada inną konsystencję albo kolor bądź zapach? Warto będzie wybrać się do lekarza po to, by się zbadać. Może się bowiem okazać, że zmieniony śluz wskaże na infekcję dróg moczowych. Nieleczone zmiany mogą niestety zagrażać dziecku – zwłaszcza, gdy śluz będzie brunatny lub zawierać będzie krew. To wskazywać może np. na nieprawidłowe rozwijanie się dziecka lub zmiany w okolicy łożyska.
Ból piersi w ciąży
Wrażliwość i tkliwość piersi to często jeden z pierwszych objawów ciąży, zaraz po zapłodnieniu. Wówczas komórki gruczołowe powiększają się i wysyłają sygnały zmian dla organizmu. Zwiększa się wtedy widoczność naczynek krwionośnych, a piersi robią się większe i nieco bardziej jędrne. Mogą też pobolewać, a żyły zrobić się bardziej zauważalne. Często też, otoczki wokół sutków ciemnieją.
Bolące piersi u kobiety w ciąży często są też opuchnięte i ciężkie – co jest wynikiem wzrostu progesteronu. Przy samobadaniu będzie można wówczas wyczuć delikatne zgrubienia, związane ze zmianami hormonalnymi. Oprócz tego, do pozostałych objawów można zaliczyć m.in.:
- wahania nastroju – raz kobieta
może być szczęśliwa, a innym razem smutna czy rozdrażniona,
- skurcze – związane są z rozciąganiem się macicy,
- częste oddawanie moczu – bo macica się zwiększa i naciska na pęcherz.