Rozmiary żarówek i gwintów

Klasyczne rodzaje gwintów żarówek

Najpopularniejsze żarówki to te wkręcane. Są stosowane w mieszkaniach, sklepach, biurach i szkołach. To tzw. gwint Edisona, zaprojektowany przez ojca oświetlenia elektrycznego i chętnie stosowany do dziś. Niezależnie od tego jakie są rodzaje żarówek – energooszczędne czy zwykłe, mogą być produkowane z tym typem mocowań. Ogromną zaletą tego typu gwintu jest fakt, że ma dużą trwałość, odporność na odkształcenia i dobrze trzyma się w gnieździe.

Gwint Edisona nadaje się do klasycznych żarówek, ale doskonale się sprawdza w przypadku halogenowych czy diodowych. Dzięki uniwersalnemu kształtowi gwinty żarówek pozwalają na przechodzenie z jednego typu oświetlenia na inny, bez konieczności zmiany lamp.

Gwinty żarówek o zarysie kołowym, przypominającym gwint śruby, mogą mieć różne rozmiary. Najczęściej stosowane są E14 i E27. Liczba w kodzie oznacza średnicę zewnętrzną gwintu zewnętrznego w milimetrach. W tym przypadku E27 to żarówka o średnicy gwintu 27 mm. Jest to tzw. gwint normalny, najpopularniejszy w lampach bocznych i żyrandolach. Najczęściej stosowaną alternatywą jest tzw. gwint mały – E14. W latarkach standardowo stosuje się E10, a w oświetleniu ulicznym i latarniach ogrodowych E40.

Rozmiary gwintów mogą być również nietypowe. Najmniejszy stosowany gwint Edisona to E5. Istnieją też różne gwinty pomiędzy tymi rozmiarami. Mimo wszystko rzadko spotkamy je w sklepie z oświetleniem.

Rozmiary żarówek a typ lampy

Rodzaje gwintów żarówek nie zawsze decydują o rozmiarze samej żarówki. Używając płaskiej żarówki diodowej z klasycznym gwintem musimy mieć inną lampę niż ta przystosowana do małej, wrzecionowatej żarówki wolframowej. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na klosz, który może ograniczać wkręcenie zbyt szerokiej żarówki. Nawet jeżeli rozmiar gwintu jest właściwy.

Często żarówki LED mają mocowania E14, chociaż cała żarówka jest dość masywna. W takich przypadkach nie należy ich wkręcać do niewielkich lampek nocnych. Może to niepotrzebnie przeciążyć małą lampkę. Jeżeli lampka się przewróci, to dojdzie do zniszczenia żarówki. Dlatego dobrze jest wiedzieć nie tylko jakie są rodzaje żarówek, ale też jakie są rodzaje lamp.

Mimo wszystko znajomość rozmiarów gwintów i typów mocowań powinna wystarczyć w większości przypadków. Chyba, że zależy nam na designerskim wystroju. Wówczas liczy się nie tylko dobór żarówek energooszczędnych i o właściwym gwincie, ale o właściwym natężeniu i barwie światła (o czym napiszemy niżej). Warto wiedzieć, że istnieją także nietypowe rodzaje żarówek. Sprawdź również ten artykuł o żarówkach do lodówki.

Typy żarówek energooszczędnych

Jakie są rodzaje żarówek halogenowych?

Żarówki halogenowe to ogromna rodzina w branży oświetleniowej. Ogólna zasada ich działania polega na wypełnieniu żarówki gazem z dodatkiem halogenu. Poza tym przypominają zasadą działania i budową typowe żarówki żarnikowe. Dzięki obecności halogenu żarówki są dwa razy bardziej żywotne, potrafią być bardziej jasne (żarnik może osiągać wyższe temperatury) oraz obudowa nie ulega zaciemnieniu. W efekcie zaletą żarówek halogenowych jest oszczędność. Dodatkowo światło lepiej oddaje naturalne barwy.

Najczęściej stosowane rodzaje gwintów żarówek halogenowych to albo standardowe, edisonowskie, albo trzonki. Trzonki halogenowe są znakowane symbolem G i odpowiednią liczbą, oznaczającą wielkość.

Halogeny i inne typy żarówek, czyli jakie są rodzaje żarówek i rodzaje gwintów żarówek, w tym diodowych
Jakie są rodzaje żarówek? Objaśniamy rodzaje gwintów i typy żarówek

Żarówki halogenowe dzielimy ze względu na kształt:

  • tradycyjny – kulisty, doskonały jako zamiennik zwykłych żarówek, z gwintem Edisona.
  • dekoracyjny – nadający się do kinkietów, żyrandoli. Od naśladującego świecę do bardziej wymyślnych.
  • płaski – na trzonkach halogenowych, doskonale nadają się do oświetlenia podwieszanych sufitów, wgłębieniach ścian i mebli.

Inne typy żarówek

Oprócz tradycyjnych żarowych i halogenowych, dużą popularnością cieszą się żarówki LED. Zasada budowy żarówek diodowych jest oparta na zjawisku luminescencji. Nie wymaga nagrzewania do wysokiej temperatury i nie zużywa dużo prądu, żeby wytworzyć światło. Dlatego żarówki diodowe należą do najbardziej energooszczędnych.

Zaletą żarówek diodowych jest też to, że nie potrzebują filtrów, żeby emitować różnokolorowe światło. Wystarczy zastosować odpowiedni materiał półprzewodnika (kryształu). Uzyskiwanie różnych kolorów w żarówkach LED jest też możliwe dzięki mieszaniu podstawowych barw RGB (czerwona, zielona, niebieska).

Zamiennikiem dla żarówek, czyli źródeł światła opartych na żarniku, jest świetlówka kompaktowa. Gwinty żarówek kompaktowych są również edisonowskie, więc można je stosować w tradycyjnych lampach. Nie jest jednak zalecane stosowanie w zamkniętych kloszach. Główną wadą tego typu świetlówek jest domieszka rtęci, co zmusza użytkowników do korzystania ze specjalnych pojemników i punktów recyklingowych.

Jakie żarówki do jakiego pomieszczenia?

Wybór żarówki zależy nie tylko od jej ceny i energooszczędności. Ze względów praktycznych lub estetycznych możemy wybrać różne rozmiary, barwy i natężenie światła. Specjaliści od dekoracji wnętrz rozróżniają nawet kąt emisji światła. Nie bez znaczenia jest też wygoda mocowania. Oświetlenie LED jest pod tym względem najbardziej elastyczne – od tradycyjnych gwintów po taśmy ze świecącymi diodami.

Używając mocowań trzpieniowych i diod na taśmach samoprzylepnych można dowolnie udekorować nawet duże pomieszczenie. Jednak takie oświetlenie słabo nadaje się do pomieszczeń służących skupieniu i pracy np. nad książką czy prac manualnych. W gabinetach, bibliotekach i szkołach równie dobrze sprawdzają się żarówki tradycyjne jak i LEDowe białe, z tradycyjnym gwintem.

Kolorowe diody na taśmach doskonale nadają nastrój lokalom, takim jak kawiarnie czy pijalnie piwa, klubom, pomieszczeniom do relaksu, masażu czy kąpieli. Wszędzie tam, gdzie światło powinno być tłem.

Kupując żarówkę warto zwrócić uwagę nie tylko na gwint, jasność, barwę i cenę, ale też na to do jakiego napięcia są dostosowane. Przeciętna żarówka, tak jak większość urządzeń domowych działa pod napięciem sieciowym 230V. Jednak bywają oszczędne żarówki LED, które działają pod napięciem 12V. Wówczas konieczny jest transformator napięcia wbudowany w lampę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny