Jakie robaki żyją w jelitach?

Najczęstsze pasożyty człowieka

Pasożyt to każdy organizm, który do realizacji czynności życiowych potrzebuje innego organizmu. Ludzkie pasożyty towarzyszą nam od początku istnienia homo sapiens. Nawet nowoczesny tryb życia nie chroni nas przed zarażeniem. Wśród robaków znajdziemy przedstawicieli różnych tzw. królestw istot żywych. Najpowszechniejsze są jednak płazińce i nicienie. Do tych typów należą owsiki, glista ludzka i tasiemce. W dawnej terminologii profesjonalnie określano je mianem robaków.

  • Owsiki – nicienie niewielkich rozmiarów, żyjące w jelitach człowieka: jelicie grubym, cienkim i wyrostku robaczkowym. Samica mierzy do 1 cm długości, samiec do 3 mm. Rozmnażanie polega na składaniu jajeczek w odbytnicy. Żywiciel drapie się w swędzące miejsce, w ten sposób przenosząc je na zewnątrz.
  • Glista ludzka – również należy do nicieni, jest jednak dużo większa i bardziej niebezpieczna od owsika. Dorasta do 40 cm. Samice żyją w jelicie cienkim. Składają 200 jaj dziennie. Część z nich wydostaje się z kałem i zaraża dalszych żywicieli. Część larw wykluwa się w organizmie i przenika do układu krwionośnego, którym wędrują do płuc. Następnie do przełyku, gdzie połknięte przemieszczają się do żołądka i jelit.
  • Tasiemce – istnieje wiele odmian tasiemców, które mogą zainfekować człowieka. Najczęściej są to tasiemiec nieuzbrojony, uzbrojony i bąblowiec. Dwa ostatnie mogą poza jelitami infekować inne części organizmu, nawet mózg i układ nerwowy.

Robaki – objawy i zagrożenia

Nawet pobieżne przyjrzenie się cyklowi życia pasożytów ludzkich nie napawa optymizmem. Warto sprawdzić, czy zostaliśmy zarażeni i przejść do leczenia.

Owsiki najczęściej pojawiają się u dzieci, ponieważ te mają mniejszą świadomość zasad higieny. Jednak jeśli dziecko ma rozwiniętą owsicę, to prawdopodobnie zarażona będzie cała rodzina. Skąd możemy wiedzieć, jak wygląda zakażenie owsikami? Objawia się swędzeniem odbytu. W kale, a czasem również na pośladkach u dziecka można zauważyć małe, białe robaczki. Można je więc łatwo rozpoznać domowym sposobem. Dodatkowo zwykle występują bóle głowy, bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem – to wszystko powinno zwrócić naszą uwagę.

Glista ludzka nie daje specyficznych objawów, a jej namnażanie może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli jednak cierpimy na objawy alergiczne (pokrzywka, świąd skóry, obrzęk twarzy, suchy kaszel), zaburzenia pokarmowe, awitaminozę i niedokrwistość mimo prawidłowej diety to może być znak jej obecności. Do tego mogą dojść bóle głowy i migreny. Glista może też powodować stany zapalne wątroby i płuc. Jeżeli chcemy mieć pewność obecności pasożyta, to powinniśmy oddać do analizy próbkę kału.

Objawy związane z układem pokarmowym, wydalniczym i alergią może wywoływać również obecność tasiemca. Tak jak w przypadku glisty można potwierdzić jego obecność, przeprowadzając badanie kału.

Babcine sposoby na pasożyty w organizmie

Główne środki na odrobaczenie organizmu

Babcine sposoby na pasożyty w organizmie obejmują naturalne zioła i pokarmy oraz modyfikację diety. Czasami są zalecane dodatkowe domowe zabiegi, które mają pomóc w wydaleniu szkodnika. Najczęściej stosowane środki w przypadku domowego odrobaczania organizmu to:

  • Tymianek
  • Bylica piołun
  • Mięta pieprzowa
  • Korzeń omanu
  • Goździki

Z pokarmów stosuje się też świeży czosnek i świeży imbir, dodawany do jedzenia lub napoju. Można też pić na czczo sok z kiszonej kapusty lub ogórków. Innymi domowymi środkami na oczyszczanie z robaków są oleje rycynowy i kokosowy lub olejek oregano, tymiankowy i z rumianu rzymskiego. Ponieważ te ostatnie to bardzo ostre środki, trzeba je stosować bardzo ostrożnie. Robaki w jelitach można też próbować zwalczyć pestkami dyni lub olejem z tych pestek. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oczyścić organizm z toksyn.

Zioła przeciwko pasożytom
Jakie pasożyty najczęściej występują w ciele człowieka i jak się ich pozbyć za pomocą ziół

Naturalne metody odrobaczania

Odrobaczanie organizmu domowymi sposobami może się różnić w zależności od tego, czy chodzi o małe dziecko, czy o dorosłych. Babcine sposoby na pasożyty w organizmie są proste i łatwo dostępne, ale to nie znaczy, że nie mogą mieć skutków ubocznych. Oto kilka przepisów na kilka domowych środków przeciw robakom:

  1. Olejek oregano (tymiankowy, goździkowy) – Jest to jedna z bardziej znanych metod, żeby pozbyć się pasożytów. 2-3 krople olejku rozpuść w szklance wody. Możesz wycisnąć do tego sok z cytryny. Taką miksturę należy pić 1-3 razy dziennie, podczas posiłku. Zamiast szklanki wody możesz olejek rozpuścić w oliwie z oliwek (nie więcej niż 2 krople na łyżkę oliwy). Pamiętaj, że olejki eteryczne to bardzo silne substancje, trzeba uważać, żeby nie pić ich w postaci zbyt skoncentrowanej.
  2. Ocet czosnkowy – ta mikstura przyjechała do nas zza oceanu. Amerykańskie babcie stosowały ją w celu odrobaczania organizmu, nawet jeśli nie było nic innego pod ręką. Octem jabłkowym (ok. ½ litra) zalewamy cztery zmiażdżone ząbki czosnku, doprawiamy łyżeczką miodu. Tak przygotowaną mieszankę należy odłożyć na dwa tygodnie w ciemnym, suchym miejscu. Po przeniknięciu się składników odcedzić. Zażywać maksymalnie 3 łyżeczki dziennie. Można stosować u dorosłych i starszych dzieci. Nie podawać maluchom bez konsultacji z lekarzem!
  3. Woda czosnkowa – dobrym sposobem oczyszczania organizmu z robaków jest picie wody czosnkowej. Kilkanaście ząbków czosnku należy zmiażdżyć, zalać przegotowaną wodą (½ litra) i dodać sok z dwóch cytryn. Zostawić w lodówce na kilka godzin, żeby składniki się dobrze wymieszały. Miksturę pijemy godzinę przed posiłkiem. Jedna do dwóch łyżeczek na dzień wystarczy, żeby pozbyć się intruzów.

Te babcine sposoby na pasożyty w organizmie niektórzy traktują sceptycznie. Można jednak sięgnąć również po mieszanki ziołowe. Z tymi naturalnymi środkami do leczenia z pasożytów spotkamy się w aptekach. Wiele leków bez recepty ma w składzie jedno lub więcej ziół na oczyszczanie organizmu.

Odrobaczanie organizmu ziołami

Zioła są naturalnymi środkami na wiele dolegliwości. Istnieje duża ilość podręczników, które pozwalają lepiej zrozumieć działanie i właściwości poszczególnych surowców roślinnych. Nasze babcie przekazywały sobie również wiedzę na temat leczenia ziołami z pokolenia na pokolenie. Oto propozycje ziół i mieszanek ziołowych pomagających pozbyć się robaków domowymi sposobami:

  • Wrotycz – jest jednym z popularnych domowych środków na pasożyty. Można go używać zewnętrznie i wewnętrznie. Ze stosowaniem doustnym trzeba jednak uważać, bo zawiera silnie trujący tujon. Najprostszym sposobem, żeby zwalczyć robaki, jest picie naparu z wrotyczu. Przygotowujemy go z 1 łyżeczki ziela zalanego szklanką wrzącej wody. Napar odstawiamy na 30 minut pod przykryciem. Pijemy na czczo, po przecedzeniu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Nie powinny go też używać małe dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią.
  • Piołun – picie go w postaci nalewki lub herbatki ziołowej należy do skutecznych metod odrobaczania. Z jego pomocą można zwalczyć przede wszystkim glisty ludzkie i owsiki. Napar przygotowujemy podobnie jak ten z wrotyczu. Po zaparzeniu i odcedzeniu nadaje się do picia. Nie należy przekraczać dawki: 3 razy dziennie po pół łyżeczki. Piołun działa też ogólnie przeciwbakteryjnie i pobudza trawienie. Nie jest odpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży, a także chorych na wrzody żołądka i dwunastnicy.
  • Tymianek – stosuje się go przy odrobaczaniu domowymi sposobami w krajach śródziemnomorskich. Napar z tymianku można pić trzy razy dziennie. Nie tylko pomaga w zwalczaniu glist ludzkich i owsików, ale działa antyseptycznie i oczyszczająco.

W aptekach i sklepach zielarskich można kupić gotowe mieszanki z instrukcją. Łączenie właściwości wielu ziół działa bardziej wszechstronnie.

Niektóre z metod leczenia z pasożytów mogą wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z lekarzem.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej