Wino na ślub

Jak wybrać dobre wino?

Wesele zwykle robi się tylko raz w życiu, dlatego warto postarać się wybrać dobre wino. Z drugiej strony jest to spory wydatek. Dlatego nie powinniśmy przesadzać i sięgać po trunki z najwyższej półki. Dużo zależy od tego jaki mamy budżet, ilu przewidujemy gości i w jakich momentach zabawy chcemy podawać wino weselne.

Pierwszy wariant, to tradycyjne wesele polskie, na którym goście raczej będą wybierać wódkę, a pragnienie gasić sokami, wodą mineralną lub herbatą. Wówczas wino jest tylko dodatkiem. Najczęściej wtedy wybiera się jedno wino na ślub, którym goście wznoszą toast na początku uroczystości. To również dobra opcja podczas ślubów cywilnych. Na weselu zawsze warto mieć w zapasie parę butelek.

Zupełnie inaczej podchodzimy do tematu, jeżeli wino ma być dodatkiem do podawanych potraw. Wówczas wino półwytrawne lub wytrawne podajemy do dań głównych. Do deserów pasuje wino słodkie. Czerwone wino podajemy raczej zimą i jesienią, gdyż działa rozgrzewająco. W czasie letnich upałów lepiej zaserwować białe wino, lekko schłodzone.

Dokonując wyboru win do konkretnych potraw zawsze najlepiej poradzić się specjalisty. Tutaj tylko pobieżnie przedstawimy zasady tzw. wine pairing czyli łączenia win z potrawami.

Wina weselne podawane podczas uroczystości

Do potraw obiadowych możemy użyć czerwonego wina wytrawnego, ale jeżeli zamierzamy serwować dania z ryb lub drobiu, to lepiej użyć białego wina półwytrawnego. Słodkie wino doskonale pasuje do deserów, ale sprawdzi się też do wątróbek lub serów. Do potraw słodkich dobrze będzie podać również różowe półwytrawne.

Już na tym etapie widać, że to, ile butelek wina na wesele wybierzemy zależy od bardzo wielu czynników. Tak naprawdę dobrze jest zaplanować całe menu i zdecydować, czy podajemy wino czy raczej stawiamy na mocniejsze trunki.

Na tym nie kończy się wiedza o winach. Ogólna zasada mówi, żeby zawsze podawać wina białe przed czerwonymi, lżejsze przed ciężkimi, wytrawne przed słodkimi. Oczywiście te zasady można łamać. Zadaniem wina weselnego jest przede wszystkim ugaszenie pragnienia i poprawa humoru gości. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać wódkę na wesele.

Propozycje wina na ślub

Nazwa wina

Właściwości

Kiedy podawać

1. Prosecco

Białe, musujące, lekko wytrawne

Na pierwszy toast

2. Verdejo wytrawne

Białe, o lekko kwaskowym posmaku

Do sałatek, białego mięsa i ryb

3. Merlot półwytrawne

Lekkie, półwytrawne, z małą zawartością garbników

Do lżejszych potraw i deserów

4. Sagrantino di Montefalco

Czerwone, wytrawne, dojrzewające, o intensywnym smaku

Doskonałe do pieczonych mięs

5. Cabernet Sauvignon

Czerwone, dojrzewające

W zależności od miejsca pochodzenia dobre do serów, potraw warzywnych, grzybów lub potraw deserowych

Wybierając wina, warto zapoznać się z konkretnym produktem. Na przykład szczepy Cabernet Sauvignon lub Verdejo zawsze są smaczne, ale ich smak jest zróżnicowany w zależności od miejsca zbioru. Jeżeli trochę pogubimy się przy półce z winami, to dobrze jest dopytać sprzedawcę, jakie są cechy wybranego wina.

Ile butelek wina na wesele

Wino na ślub – czym wznieść toast

Toast najlepiej wznieść białym, musującym winem półwytrawnym. Rzadziej jest to wino wytrawne, a najrzadziej słodkie. Właściwie nie używa się do tego celu innych win. Użycie wytrawnego wina wynika z przedstawionej wcześniej zasady: wytrawne przed słodkimi. Tu jest większe pole do popisu dla Państwa Młodych, jeżeli chodzi o jakość napoju. Ponieważ wystarczy niewielka ilość trunku na kieliszek, można kupić mniej butelek. Za to warto zainwestować w lepszy gatunek weselnego trunku.

Para młoda pijąca wino, a także polecane wino na wesele i wino na ślub
Jak wybrać wino na wesele i wino na ślub, czyli dobre wino weselne

Ceny wina na ślub mają bardzo dużą rozpiętość – od 40 nawet do 250 zł za butelkę. Najdroższe nie musi oczywiście oznaczać najlepszego. Warto jednak przyjrzeć się napojom alkoholowym z nieco wyższej półki. Optymalna będzie cena do 80 zł za wino białe, musujące (lekkie) i wytrawne.

Warto zadbać o dekorację butelki z winem na ślub. Zwłaszcza w przypadku wina do toastu. Najlepiej, jeżeli dekoracja będzie współgrała z całym wystrojem. Alternatywą jest dekoracja dedykowana, nawiązująca np. do wspólnych zainteresowań czy charakterystyki Młodych.

Przeliczając butelki na gości szacujemy mniej więcej od 7 do 10 osób na butelkę. Stąd łatwo wyliczyć, że 14 butelek kupujemy dla 100 gości, ale od biedy powinno wystarczyć 10 butelek.

Czerwone wino słodkie i wytrawne – ile kupić

Ustaliliśmy już jakie wina można postawić na weselnym stole, ale ile butelek wina na wesele kupić? Co zrobić, żeby nie zaopatrzyć się w zbyt dużo dobrego wina? Po pierwsze przeliczmy butelki wina na gości. Średnio wylicza się 1 butelkę na 5 gości. Bierzemy pod uwagę, że wujek Stasiek lubi wypić trochę więcej, ale babcia Kasia nie może nawet powąchać alkoholu. Dlatego ta ilość i jakość się uśredni.

Nie liczmy bezmyślnie. Jeżeli wiemy, że dużą część gości będą stanowić osoby nieletnie, albo koledzy z klubu abstynentów, to wyłączmy ich z listy. Ustalmy natomiast jaki rodzaj wina weselnego będzie bazowym trunkiem, a jaki dodatkiem. Jeżeli do obiadu chcemy podać dużo czerwonego wina, to prawdopodobnie podczas deseru podobny trunek nie będzie już tak popularny. Jeżeli planujemy postawić do dania głównego wina słodkie obok wytrawnych, to liczymy je razem. Czyli np. na 100 gości 20 butelek (po 10 wina słodkiego i wytrawnego).

Warto przypomnieć, że są to obliczenia w przypadku gości preferujących raczej wino niż wódkę. Zadając pytanie, ile butelek wina na wesele, zadajmy też pytanie, ile kupimy wódki.

Wino jako prezent weselny

Wino jest niezłym pomysłem na prezent weselny. Można zrobić dekorację butelki z winem na ślub. W przypadku prezentu ta dekoracja może być bardziej osobista niż zwykłe ustrojenie butelki stawianej na stół. Jeżeli Młodzi są twoimi bliskimi przyjaciółmi, to możesz nawiązać do jakichś waszych wspólnych zainteresowań.

Jeżeli chcesz zrobić prezent z wina weselnego, to powinno ono być wyjątkowe. Zwykle prezentem weselnym jest coś o wysokiej wartości lub wyjątkowym znaczeniu. Jeżeli decydujesz się kupić butelkę dobrego wina, to zainwestuj w długo leżakujący trunek, autentyczny szampan albo oryginalną, prestiżową markę. Powinno być ono co najmniej o klasę lepsze od wina na ślub, które będzie postawione na weselnym stole.

Chyba, że pod pretekstem prezentu weselnego zamierzasz sfinansować młodym zapas trunku na zabawę weselną. Wówczas najlepiej będzie, jeżeli zastosujesz się do wcześniej przedstawionych propozycji.

Wybierając wino na ślub, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, co będzie się podobało gościom. Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozjaśnił nieco sprawę i zabawa weselna naprawdę się uda. Czerwone czy białe wino to dobry pomysł na prezent na wesele.

ikona podziel się Przekaż dalej