Firanki do kuchni – rodzaje i ceny

Klasyczne zazdrostki do okien, czyli zazdroska z klimatem

Niektórzy mówią, że chodziło o pilnowanie młodych żon, których mężowie szli na wojnę. Według innych legend zazdrostki do kuchni miały chronić domowników przed zaglądaniem do talerzy przez sąsiadów. Tak czy inaczej pojawiły się w XIX wieku i zostały z nami na dobre. Klasyczne zazdrostki do okien były wykonane z płótna, później również z bawełnianej koronki i wieszało się je w połowie okna. Dziś mają nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Dlatego modne stały się np. specjalne zazdrostki świąteczne. Znajdujący się na nich nadruk nawiązuje do motywów świątecznych, takich jak choinki, gwiazdki zimą czy pisanki i zające na Wielkanoc.

Firanki do kuchni mogą być uformowane na różny sposób, można je też łączyć z roletami i panelami. Niektóre nawiązują do wzorów francuskich i angielskich, naśladują też asymetryczną linię nowoczesnych firan. W poniższej tabeli znajduje się zestawienie rodzajów zazdrostek do kuchni z orientacyjnymi cenami.

Ceny zazdrosek do kuchni

Rodzaj firan zazdrostek

Opis produktu

Cena (orientacyjna)

Z gipiury

Zasłonki z taśmy koronkowej

3-10 zł za gipiurę na okno 30 cm szerokości

Tkaninowe

Zasłonki z tkaniny, bawełniane, najczęściej żakardowe

30-40 zł (zależnie od materiału, może być też droższa)

Lambrekin

Krótka zasłonka nad oknem

40-50 zł

Żaluzja

Rodzaj żaluzji zasłaniającej niecałe okno

60-80 zł

Nowoczesne zazdrostki do kuchni

Spośród dostępnych zazdrostek do kuchni można wybrać te bardziej tradycyjne albo nowoczesne. Ze względu na łatwość używania wielu klientów skłania się ku nowoczesnym zazdrostkom, w formie żaluzji lub rolet harmonijkowych. Niestety ich cena jest odpowiednio wyższa od ceny tradycyjnych firanek zazdrostek. Jednak w nowocześnie urządzonym wnętrzu wyglądają po prostu lepiej.

Jeżeli decydujesz się na nowoczesne firanki, to warto dobrać modny kolor. W przeciwieństwie do żakardowych firanek do kuchni, zazdrostki w formie żaluzji najlepiej wyglądają w stonowanych tonacjach. Dobrze, żeby ich kolor nawiązywał do koloru mebli i innych elementów wystroju.

Główną wadą tego typu zazdrostek do okien jest utrudniona wymiana. Nie tak łatwo wymienić je np. na świąteczne. Dobrym wyjściem jest wtedy udekorowanie świątecznymi elementami gotowych zazdrostek. Jeżeli chodzi o czyszczenie, to przeprowadza się je dość łatwo. Jeżeli mamy klasyczne żaluzje, złożone z poprzecznych blaszek, to po prostu używamy specjalnych szczotek. Do czyszczenia rolet używamy suchej lub lekko nawilżonej ściereczki.

Zazdrostki do kuchni – jak wybrać?

Zazdrostki do okien – modne wzory

Skoro już wiemy co mamy do wyboru, to warto zastanowić się nad samym wyborem zazdrostek do kuchni. Jak wspomniano wcześniej nowoczesne wnętrza dobrze jest dopełnić nowoczesnymi zazdrostkami typu rolety lub żaluzje. Jeżeli mieszkanie i kuchnia nawiązują do stylu rustykalnego to dobrze sprawdzi się dekoracja z gipiury. Z drewnianymi panelami i klasycznymi kafelkami dobrze komponują się zazdrostki w drobną kratkę. Jednak powinny się sprawdzić również żakardowe z motywami kwiatowymi i innymi wzorami.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się też gładkie firanki i lambrekiny z tkanin bawełnianych i lnianych. Dobrym tłem dla takich zazdrostek do kuchni będzie zwłaszcza jasne pomieszczenie. Z bawełnianymi zazdrostkami szczególnie dobrze komponują się inne naturalne materiały np. surowe drewno, kamionkowe naczynia, gliniane tynki czy płytka kamienna na podłodze.

Do okien o nieco większych wymiarach można dobrać modne ostatnio asymetryczne firanki. Najlepiej łączyć wtedy asymetryczny lambrekin z równymi zazdrostkami. Jeżeli wnętrze na to pozwala można też eksperymentować z asymetrycznymi zazdrostkami do kuchni. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wszyć taśmę do firanki.

Firanki do kuchni na każdą kieszeń

Zazdrostki żaluzje to spory wydatek, dlatego zamiast tego można się zdecydować na tańszą opcję. Z pewnością najtańsza będzie zazdrostka z gipiury, którą można kupić nawet po kilka złotych za sztukę. Niestety taka zazdrostka niewiele zasłania. Jeżeli masz parterowy domek przy ulicy, to przechodnie mogą ci zaglądać do okien. Zamiast krótkiej gipiury możesz użyć tkaniny żakardowej lub firanki do pół okna.

Zaletą firanek do kuchni jest to, że zasłaniają wnętrze przed ciekawskimi z zewnątrz, ale nie blokują światła. Podobną rolę spełniają jasne, cienkie tkaniny. Żakardowe zazdrostki w drobne wzory mogą doskonale przesłonić wnętrze przed wzrokiem sąsiadów.

Wybierając zazdrostki zakładane na karniszu masz też większą możliwość ich wymiany. Dzięki temu możesz w łatwy sposób zmienić zwykłe zasłonki na świąteczne. O tym jakie świąteczne zazdrostki macie do wyboru powiemy poniżej.

Świąteczne zazdrostki

Ozdobienie kuchennego okna zazdrostkami świątecznymi doskonale podkreśla nastrój w domu. Najpopularniejsze wzory tego typu zasłonek to żakard z motywami świątecznymi. W okresie Bożego Narodzenia są to wszelkie gwiazdki, choinki, pierniczki czy renifery. Nastrój świąt można też zaznaczyć za pomocą kolorów, kojarzonych z tą częścią roku. W przypadku Bożego Narodzenia będą to przede wszystkim zestawienia nasyconych czerwieni z ciemną zielenią i złotem.

Wiosenne święta przywitamy zazdrostkami świątecznymi z motywami białymi, jasno-zielonymi i żółtymi. Jeżeli chodzi o wzory, to dobrze sprawdzą się kurczaczki, zajączki i pisanki. Można też postawić na koronki z wkomponowanym motywem wiosennych bazi, żonkili czy baranków.

Polacy coraz częściej stroją też osobno domy z okazji Halloween. Chociaż jest to zwyczaj zachodni, to chętni mogą zawiesić w oknach firanki z motywem dyni czy nawet bardziej wymyślne, nawiązujące np. do kształtu pajęczyny. Jeżeli chcesz ustroić dom na romantyczne święto Walentego, to również nie zabraknie pomysłów. Serduszka są najbardziej oczywistym.

Wybór zazdrostek do okien jest ostatecznie decyzją indywidualną. To ty najlepiej wiesz, jak ma wyglądać twoja kuchnia i z jakimi ozdobami będziesz się czuć u siebie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 70.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny