Kredyt hipoteczny na dom: czym się wyróżnia?

Pod względem warunków finansowych kredyt hipoteczny na budowę domu nie różni się od kredytów, które mają na celu sfinansowanie zakupu już istniejącej nieruchomości. Według raportu AMRON-SARFiN średnia kwota zaciąganego kredytu hipotecznego wynosi 329 639 zł. Kredyt na budowę domu w większości przypadków będzie zdecydowanie wyższy. Zupełnie inaczej prezentuje się także procedura poprzedzająca uzyskanie środków, a to przekłada się na zupełnie inne obowiązki samego kredytobiorcy. W tym przypadku musi dysponować znacznie większą wiedzą i sumienniej przygotować się do całego procesu. – Kredyt na budowę domu dotyczy nieruchomości, która jeszcze nie istnieje, w związku z tym kredytobiorca musi określić zarówno swoje potrzeby finansowe, jak i harmonogram, zgodnie z którym będą realizowane kolejne etapy inwestycji – tłumaczy Michał Dawidowicz, autor serwisu blogkredytowy.pl, na którym tłumaczy m.in., jaki kredyt na budowę domu wybrać - Kredyt na Budowę Domu 100% Aktualnych Informacji | blogkredytowy.pl.

Jak uzyskać kredyt na budowę domu? Niezbędne dokumenty

W przypadku standardowych kredytów mieszkaniowych bank będzie chciał zweryfikować z jednej strony zdolność kredytową klienta, a z drugiej realną wartość samej nieruchomości. W tym celu może poprosić np. o zaświadczenie o osiąganych dochodach wydawane przez pracodawcę lub dokumenty finansowe. Zleci również wykonanie operatu szacunkowego rzeczoznawcy majątkowemu. Co oczywiste, kredyt na budowę domu dotyczy dopiero planowanej inwestycji. W związku z tym oprócz zaświadczeń o dochodach trzeba będzie przygotować również m.in. kosztorys inwestycji oraz harmonogram prac. Oba dokumenty są bardzo ważne i to od nich zależy, czy budowę uda się ukończyć oraz, czy wypłata kolejnych transz będzie przebiegać bez problemów.

Jak oszacować wysokość kredytu?

W przypadku wielu osób niedoszacowanie kosztów budowy domu staje się dużym problemem, który niejednokrotnie uniemożliwia dokończenie prac. Co ważne: banki samodzielnie regulują limity kosztów niezbędnych do budowy jednego metra kwadratowego domu. Zbyt niskie szacunki mogą więc zostać odrzucone. Choć wyższa kwota kredytu przekłada się również na wyższe koszty, nie należy szukać oszczędności za wszelką cenę. Przede wszystkim warto współpracować z profesjonalistami, którzy będą w stanie stworzyć wycenę prac budowlanych i dostosować je do realnego harmonogramu. Należy przy tym założyć pewien margines błędu, który pozwoli na pokrycie dodatkowych wydatków: w wielu przypadkach nie da się ich przewidzieć na samym początku inwestycji.

Wypłata kredytu w transzach

W przeciwieństwie do standardowych kredytów hipotecznych kredyt na budowę domu wypłacany jest w kilku transzach (ich liczba zależy od konkretnego banku oraz inwestycji). Środki są uwalniane po zakończeniu kolejnych etapów wyszczególnionych w przedstawionym harmonogramie. Złe oszacowanie wydatków na poszczególnych etapach może doprowadzić do utraty płynności finansowej lub konieczności sięgnięcia po własne oszczędności. Co ważne: o ile wnioskowanie o wyższą kwotę kredytu na samym starcie (o ile pozwala na to zdolność kredytowa), nie jest trudne, w wielu przypadkach okażę się, że zwiększenie kwoty kredytu w trakcie prowadzenia prac budowlanych będzie niemożliwe.

Jaki kredyt na budowę domu wybrać?

Starając się o kredyt na budowę domu, należy przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo i dogodne warunki finansowe. Warto zwrócić uwagę na tryb wypłaty środków, długość okresu karencji, liczbę transz oraz dokumentów niezbędnych do wydania decyzji. Z drugiej strony istotne są koszty, z jakimi wiąże się kredyt na budowę domu. Kalkulator kredytowy pozwoli oszacować zarówno ostateczne wydatki, jak i wysokość comiesięcznej raty. Skorzystanie z tego narzędzia pozwoli więc podjąć świadomą decyzję i dobrze przygotować się do całego procesu.

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej