Kabiny prysznicowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Prysznice, ze względu na sposób usytuowania, można podzielić na narożne, przyścienne, wnękowe i wolnostojące. Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów?

Kabiny prysznicowe narożne – jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je w rogu łazienki i znajdują zastosowanie w łazienkach o niewielkich rozmiarach. Do wyboru wówczas mamy kabiny kwadratowe lub półokrągłe, co oczywiście determinuje dalszy wybór drzwi z brodzikiem. Sprzątanie łazienki w przypadku kabiny półokrągłej, w tym usuwanie kamienia może być utrudnione.

Kabiny prysznicowe przyścienne – jedna ze ścian kabiny styka się ze ścianą w łazience. W tym wypadku również możliwe jest zastosowanie brodzika o dowolnym kształcie, a jego ostateczny wybór podyktowany jest rozmiarem pomieszczenia.

Kabiny prysznicowe wnękowe – prysznic ukryty w specjalnie przygotowanej wnęce, więc wymagają one jedynie zamontowania drzwi lub zasłonki. Taka kabina znajdzie zastosowanie tylko w dużej łazience. Warto mieć na uwadze, że sprzątanie łazienki jest w takiej sytuacji dość ułatwione, podobnie jak usuwanie kamienia z zakamarków i drzwi prysznicowych.

Kabiny prysznicowe wolnostojące – to rozwiązanie wymagające dużej przestrzeni, gdyż w tym przypadku kabina prysznicowa nie ma połączenia z żadną ścianą. To rozwiązanie niezwykle oryginalne i nowoczesne.

Rodzaje drzwi do kabiny prysznicowej

Drzwi do kabiny prysznicowej również występują w licznych rodzajach i powinny być kompatybilne z brodzikiem. Jeśli ten jest półokrągły, jasna sprawa, że drzwi też muszą takie być. Jakie zatem występują rodzaje drzwi do kabiny prysznicowej?

Drzwi prysznicowe uchylne – otwierają się jak tradycyjne drzwi, więc wymagają nieco przestrzeni przed kabiną. Nadają się zatem do nieco większych łazienek. Mogą składać się z jednego lub dwóch skrzydeł – symetrycznych albo asymetrycznych.

Drzwi prysznicowe suwane – jak sama nazwa wskazuje, przesuwają się na wzdłuż ścian kabiny prysznicowej na specjalnych prowadnicach. Mogą występować w wariancie jedno- i dwuskrzydłowym. W tym przypadku sprzątanie łazienki i usuwanie kamienia jest znacznie ułatwione.

Drzwi prysznicowe wahadłowe – są podobne do pierwszego z omówionych rozwiązań, nie zajmują jednak tak dużo miejsca, gdyż mogą otwierać się do wnętrza lub na zewnątrz kabiny, czyli wahadłowo.

Drzwi prysznicowe harmonijkowe – jak sama nazwa wskazuje, ich mechanizm sprawia, że składają się jak harmonijka, nie zajmując tym samym dużo miejsca. Sprzątanie łazienki, w tym usuwanie kamienia, przy ich użyciu jest jednak znacznie utrudnione, dlatego nie cieszą się one zbyt dużym zainteresowaniem.

A co, jeśli chodzi o kabiny z brodzikiem? Jakie są jego rodzaje? Poza kształtem wyróżniamy dodatkowo brodzik niski i wysoki. Pierwszy sprawdzi się zdecydowanie w przypadku osób starszych, gdyż znacznie ułatwia wchodzenie. Drugi z kolei, jeśli w domu mieszkają niesamodzielne jeszcze pod względem higieny osobistej dzieci. Wyższy brodzik może bowiem posłużyć jako niewielka wanna. Warto także nadmienić, że prysznic może się także całkowicie obejść bez brodzika, niezbędne jednak będzie wykonanie odpowiedniego spadu do odpływu, by woda nie wydostawała się na łazienkę.