Jak wygląda alergia wziewna?

Alergeny i objawy alergii

Alergia wziewna to uczulenie na czynniki, które mogą być na tyle drobne, że je wdychamy z powietrzem. Pyłki chwastów, drzew i traw to tylko jedne z wielu zagrożeń, jakie czekają na alergika. Oprócz tego objawy uczulenia pojawiają się podczas wdychania sierści zwierząt, roztoczy kurzu domowego, nitek wełny, pierza oraz zarodników grzybów i pleśni. O ile pozostałe alergeny możemy w dużej mierze wyeliminować, zachowując czystość w domu i unikając zwierząt, to sezon pylenia jest bardzo trudny do ominięcia. Dlatego tak ważne jest, żeby mieć pod ręką kalendarz pylenia dla alergików. Dzięki specjalnym tabelom i mapom można dokładnie wiedzieć, czy i gdzie rozpoczęło się pylenie pyłków, szczególnie roślin, które najbardziej nam szkodzą.

Warto też wiedzieć jaka pogoda sprzyja pyleniu traw i drzew.

Najbardziej intensywny czas pylenia trwa od kwietnia do połowy września. Jednak w wilgotne dni, jeżeli dodatkowo wiatr jest niewielki, istnieje mniejsza szansa na spotkanie z niepożądanymi pyłkami. Najbardziej dokuczliwe okresy pylenia mają miejsce w gorące, suche, wietrzne dni. Te częściej zdarzają się późną wiosną i latem niż wczesną wiosną i jesienią.

Najczęstsze objawy alergii to:

  1. Katar z wodnistą, przezroczystą wydzieliną z nosa
  2. Kichanie
  3. Uczucie świądu i zatkanego nosa
  4. Zaczerwienienie i łzawienie oczu
  5. Czasem alergie skórne (pokrzywka, obrzęk, AZS)

Nie wszystkie pyłki drzew i traw stanowią takie samo zagrożenie. Istnieje miernik tzw. znaczenia klinicznego, często oznaczany skrótem „zk”. Do pyłków o wysokim znaczeniu klinicznym w Polsce należą np. pyłki brzozy, olchy, bylicy i pospolitych traw kwitnących. Do pylenia pyłków każdej z tych roślin dochodzi w różnych sezonach. Dla niektórych to pocieszenie, że nie wszystkie kwitną naraz. Dla innych marna pociecha, bo oznacza zagrożenie alergią przez większość roku. Dlatego, zanim powiemy o tym, kiedy czego unikać, warto wspomnieć o sposobach leczenia.

Kalendarz pylenia roślin w Polsce i sposoby leczenia

Najbardziej popularne są leki antyhistaminowe, które blokują reakcję organizmu przypominającą przeziębienie. Przede wszystkim łagodzą katar i łzawienie. Powszechnie dostępnym najprostszym lekiem na lekką alergię jest wapno (calcium) krystaliczne lub specjalne wapno dla alergików.

Leki przyjmuje się podczas sezonu pylenia. Niestety nie zapewniają one odporności, czyli nie leczą samego uczulenia. Można złagodzić objawy alergii, stosując immunoterapię. Do takiego leczenia powinien zakwalifikować pacjenta specjalista.

Częścią leczenia zawsze jest unikanie alergenów. Dlatego osoby, które używają środków antyhistaminowych i są w trakcie terapii, też powinny mieć pod ręką kalendarz kwitnienia. Poza tym dzięki kalendarzowi m.in.: łatwiej sprawdzą, czy terapia działa, kiedy jednak przebywanie w miejscu, gdzie rosną uczulające rośliny, okaże się nieuniknione.

Kalendarz pylenia dla alergików

Mapa pyleń - kalendrz pylenia roślin w Polsce

Dobry kalendarz pylenia dla alergików powinien przedstawiać schemat kwitnienia poszczególnych drzew i traw w postaci tabeli i mapy. Tabela informuje nas o okresach pylenia poszczególnych roślin w Polsce. Mapa pyleń pomaga zorientować się jakie rośliny i w którym miejscu spotkamy w większym natężeniu. Jeżeli unikamy brzozy lub pokrzywy, to lepiej wiedzieć gdzie jest szansa na duże stężenie ich pyłków, a gdzie nie ma ich wcale.

Okres kwitnienia, natężenie pylenia pyłków i znaczenie kliniczne poszczególnych alergenów

Rośliny

Znaczenie kliniczne

Czas pylenia

Największe stężenie pyłków

Olcha

wysokie

luty-marzec

drugi tydzień lutego do połowy marca

Brzoza

wysokie

koniec marca - kwiecień

kwiecień

Trawy

wysokie

koniec kwietnia do końca września

koniec maja – połowa lipca

Bylica

wysokie

lipiec do początku października

koniec lipca – połowa sierpnia

Alternaria (grzyby)

wysokie

kwiecień do początku października

koniec czerwca – połowa sierpnia

Leszczyna

średnie

koniec stycznia do końca marca

-

Dąb

średnie

połowa kwietnia do połowy maja

koniec kwietnia – początek maja

Szczaw

średnie

maj do końca sierpnia

-

Komosa

średnie

połowa czerwca do końca września

-

Ambrozja

średnie

połowa sierpnia do połowy października

-

Cladosoprium (grzyby)

średnie

połowa marca do końca listopada

połowa maja – koniec września

Topola

niskie

połowa marca do połowy kwietnia

koniec marca – początek kwietnia

Babka

niskie

połowa maja do połowy września

-

Pokrzywa

niskie

połowa maja do końca września

połowa czerwca – koniec sierpnia

Jak widać, oprócz roślin, alergikom w Polsce mogą zagrażać pylące grzyby. Z powyższego kalendarza alergika można korzystać orientacyjnie. Jeżeli chodzi o dokładną mapę pyleń, to przygotowuje się ja osobno na każdy rok. W zależności od tego, jaki był rok, czy w danym miejscu więcej padało, czy panowała susza, kalendarz kwitnienia będzie się trochę różnił. W dłuższych odcinkach czasu może też ulegać zmianie szata roślinna w poszczególnych częściach kraju. Dlatego mapa pyleń z 2000 roku może być zupełnie nieaktualna w 2021. A może zainteresuje cię także ten artykuł o alergiach na roztocza kurzu domowego?

Czas pylenia – jak się zachować?

Mając kalendarz pylenia dla alergików, przede wszystkim unikamy miejsc, w których w czasie pylenia jest najwięcej pyłków. Chodzi szczególnie o rośliny o wysokim znaczeniu klinicznym np. brzozy czy olchy. W okresie pylenia traw prawdopodobnie będziemy zmuszeni korzystać z leków wspomagających, ponieważ są one bardziej powszechne niż przywołane drzewa kwitnące.

Owocniki drzew liściastych w czasie pylenia, a także pylenie innych roślin i kalendarz dla alergików
Kalendarz pylenia dla alergików, czyli kiedy pylą poszczególne rośliny oraz terminy pylenia drzew i grzybów

Przed wiosną zawsze warto zaopatrzyć się w leki antyhistaminowe. W przypadku nowego leku oczywiście również w instrukcję ich stosowania.

Jeżeli wybieramy się na rower czy na wycieczkę w sezonie pylenia, to dobrze jest też mieć ze sobą maseczkę dla alergików. Maski ze specjalnym filtrem bez problemu dostaniemy w sklepach z akcesoriami rowerowymi, aptekach i w sklepach internetowych.

Kilka porad dla uczulonych

Z kalendarzem alergika czujemy się pewniej na wycieczce czy podczas wypadu na rower. Warto pamiętać, że zaniedbane uczulenie wziewne może się skończyć przewlekłą astmą. Jest to szczególnie niepożądane, jeżeli poza tym lubimy prowadzić aktywny tryb życia.

W okresach pylenia grzybów takich jak cladosporium objawy uczulenia mogą się nieco różnić od tych związanych z kalendarzem kwitnienia. Przede wszystkim cierpią na nie częściej osoby dojrzałe. Nawet jeżeli nie doświadczałeś alergii na grzyba w młodości, to może się ona pojawić w wieku średnim. Grzyb powoduje osłabienie organizmu i wywołuje częste przeziębienia. Charakterystyczne, że jego pylenie jest największe poza sezonem grypowym. To dobra wskazówka, jeżeli nasze samopoczucie pogarsza się, kiedy na dworze robi się ciepło. Oprócz kataru możemy doświadczać astmy, zapalenia płuc, a nawet atopowego zapalenia skóry. O ile pyłki roślin lubią pogodę suchą i wietrzną, o tyle grzyb woli miejsca wilgotne i zatęchłe. Warto więc zadbać o higienę sanitariatów w domu i regularną konserwację klimatyzacji.

Kalendarz alergika pomaga zorientować się w pyleniu podstawowych roślin alergennych. Jeżeli okres pylenia zbiega się z naszym złym samopoczuciem to znak, że warto zrobić test na uczulenie.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny