Kapsułki do prania - rodzaje, polecani producenci, skuteczność

Pranie należy do najważniejszych, domowych czynności. Czyste i pachnące ubrania dają ogromny komfort. Stanowią też wizytówkę noszącej je osoby. W związku z tym najlepiej stosować preparaty cieszące się dobrymi opiniami. Do takich produktów bez wątpienia zaliczają się kapsułki do prania. Zapewniają dużą skuteczność i wygodę użytkowania. Sprawdzamy, więc, w jakich odmianach występują. Do tego wskazujemy najbardziej polecanych i popularnych producentów.

Jak stosować saszetki piorące?

Proszki i płyny to nadal popularne detergenty. Jednakże muszą zmagać się z poważną konkurencją. Rośnie, bowiem grono osób sięgających po kapsułki do prania. Innowacyjne produkty stworzone do czyszczenia ubrań. Przybierają formę niewielkich saszetek składających się z osobnych komór. W zależności od marki, przegród jest od 2 do 4. W najbogatszej wersji zawierają środek do prania, odplamiacz oraz płyn do płukania. Ilości preparatów są precyzyjnie dobrane. Dzięki temu jedna kapsułka starcza na jedno pranie. Co ważne całkowicie rozpuszcza się w wodzie. Jest, więc bezpieczna dla pralki i nie pozostawia osadu na częściach garderoby.

Przeważnie kapsułki z płynem dobrze działają już w 30°C. Zdarzają się również produkty skutecznie usuwające zabrudzenia już w 20°C. Ponadto mają skoncentrowaną formułę, przez co podczas prania nie zużywa się dużych ilości wody. Jak już wspominaliśmy kapsułki mają ściśle określona ilość detergentów. Nie trzeba, więc samodzielnie odmierzać dawki. To pozwala zaoszczędzić czas. Jak należy używać tych nowoczesnych produktów? To bardzo proste. Żelowe kapsułki czy też tabletki wystarczy umieścić w bębnie pralki i przykryć ubraniami. Gdy urządzenie nabierze wody, saszetka rozpuści się i uwolni środki piorące.

Kapsułki występują w różnych odmianach. Podstawowego podziału dokonuje się na podstawie ich budowy. Pierwszą opcją do wyboru są wersje składające się z dwóch komór. W jednej znajduje się detergent do prania a w drugiej odplamiacz. Środki tego typu są najtańsze. Kolejną propozycję stanowią saszetki 3w1. Poza wspomnianymi powyżej preparatami zawierają płyn do płukania. Naturalnie ich cena jest odpowiednio wyższa. Ostatnie z rozwiązań weszło do użytku stosunkowo niedawno. Chodzi o kapsułki 4w1. W dwóch przegródkach umieszczono płyny do prania i płukania. Dwie kolejne zaopatrzono w odplamiacz i środek chroniący tkaniny.

Żelowe tabletki i ich zastosowanie

Tematy poruszane powyżej rozwijamy w artykułach opublikowanych na naszej stronie. Tu natomiast przechodzimy do kolejnego podziału saszetek. Chodzi o klasyfikację ze względu na zastosowanie. Niewiele różni się od tej stosowanej przy proszkach do prania. Zatem podstawowym produktem, który można kupić dość tanio są tabletki do białych oraz jasnych tkanin. Dogłębnie wnikają w materiały i usuwają plamy. Dodatkowo chronią ubrania przed szarzeniem i żółknięciem. Rzecz jasna ich skuteczność zależy od marki. Najbezpieczniej jest wybierać produkty cieszące się dobrymi opiniami użytkowników. Najtaniej to nigdy nie znaczy najlepiej.

Kolejną propozycją są saszetki, których należy używać do prania kolorowych ubrań. Dzięki ich specjalnej formule można osiągnąć dwa ważne cele. Pierwszym jest dokładne wywabianie uporczywych plam. Drugi to zachowanie wyrazistych barw ulubionych części garderoby. Nie jest to ostania z dróg do wyboru. Dla wielu osób cenne okażą się uniwersalne kapsułki. Stosuje się je do prania i kolorowych i białych tkanin. Pozwalają zaoszczędzić gdyż nie trzeba kupować dwóch osobnych produktów. Choć same nie są najtańsze. Podstawowe wersje już za nami czas, więc przejść do kolejnych, ciekawych odmian.

Konkurencja na rynku detergentów jest duża. By utrzymać się w stawce, producenci kapsułek 3w1 czy 2w1 muszą szukać nowych rozwiązań. W ten sposób zmienia się cena i pojawiają się interesujące produkty. Takie jak chociażby saszetki z płynem do płukania o intensywnym zapachu. Wyprane w nich ubrania na znacznie dłużej zachowują świeżość i przyjemny aromat. Tymczasem tabletki z dopiskiem sensitive są zalecane osobom o delikatnej i wrażliwej skórze. Ponadto nadają się do czyszczenia dziecięcych ubranek. Po więcej informacji o odmianach opisywanych preparatów i ich zastosowaniach odsyłamy na naszą stronę.

Niemieckie i amerykańskie kapsułki do prania

Na koniec pozostawiliśmy wymienienie najpopularniejszych marek saszetek do prania. Od lat w czołówce utrzymuje się Persil produkowany przez koncern chemiczny Henkel. To niemieckie przedsiębiorstwo, jako pierwsze wynalazło i sprzedawało na sztuki proszek do prania. Jego współczesne produkty zyskały ogromne uznanie wśród użytkowników. Saszetki Persil doskonale sobie radzą z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Owszem, nie są sprzedawane najtaniej. Za 30 żelowych tabletek duo caps Regular trzeba zapłacić około 35 zł. Jednakże wspomniana cena idzie w parze z najwyższą jakością.

Kolejną polecaną marką kapsułek do prania jest Ariel. Środki sygnowane tą nazwą produkuje działające od 1837 roku Procter & Gamble Company. Jest to globalna grupa kapitałowa, której siedziba znajduje się w Cincinnati w Stanach Zjednoczonych. Saszetki tego przedsiębiorstwa szybko rozpuszczają się w wodzie. Działają już w 30°C. Wymienione walory i doskonałe usuwanie plam sprawiły, że stanowią silną konkurencję dla persila. Nie bez znaczenia jest też cena. Za 28 kapsułek Ariel Allin1 PODS-Color należy zapłacić około 30 zł. Można, więc stwierdzić, że dostępne są stosunkowo tanio.

Bo grupy popularnych detergentów piorących należy zaliczyć także kapsułki Vizir. Je również wytwarza Procter & Gamble Company. Sprzedawane są w opakowaniach o charakterystycznym, pomarańczowym kolorze. Występują w odmianach do kolorów, bieli, dbającej o delikatność ubrań i odświeżającej. Pod względem skuteczności nie ustępują produktom opisanym powyżej. Jeśli chodzi o ceny saszetek Vizir to okazują się bardzo atrakcyjne. Tym sposobem dotarliśmy do końca przeglądu innowacyjnych środków piorących. Rozwinięcie wszystkich poruszanych tu tematów opublikowaliśmy na naszej stronie. Zachęcamy do czytania i dzielenia się opiniami.