Karaczan prusak – rozpoznawanie i zwalczanie karaczana krok po kroku
Karaczan prusak to owad, z jakim chyba nikt nie chce zamieszkać w domu. Zwalczanie karaluchów często bywa sporym problemem – zwłaszcza, kiedy mieszkamy w wieżowcu ze zsypem na śmieci. Jak wyglądają prusaki? Dlaczego w kuchni chodzą karaluchy? Jak zwalczyć prusaki i… dlaczego powinno się to robić? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.
Karaczan prusak – podstawowe informacje
Blatella germanica, czyli prusaki w domu
Karaluchy to bardzo charakterystyczne owady. Ich pancerze są twarde i ciemnobrązowe, a czółka długie i cienkie. Powierzchnia pancerzy pokryta jest dodatkowo woskiem, jaki odpycha wodę. Insekty osiągają wielkość nawet do 3 centymetrów! Potrafią wspinać się też po wielu różnych powierzchniach. Karaluchom nie straszne są np. gładkie ściany czy kafelki wyłożone w kuchni. Prusaki dzielą się na:
- samce – posiadają skrzydła pokrywające większość ich odwłoków,
- samice – mają skrzydła szczątkowe i rosną o połowę mniejsze (do 1,5 cm). Dodatkowo, posiadają zazwyczaj 2 ciemne pasy na przedpleczu.
Blatella germanica zamieszkują najczęściej wilgotne środowiska – a więc, najlepiej czują się w kanałach czy piwnicach. Owad najbardziej lubi ciepło, jednak w kryzysowych warunkach wytrzyma chłodniejszy klimat. Właśnie dlatego zwalczanie karaluchów czasem może okazać się… naprawdę ciężkie. Prusak uwielbia wilgotne miejsca – dlatego w domu najczęściej mieszka w kuchni bądź łazience. Kokon karalucha czy larwa prusaka rozwinie się wszędzie – jednak już w temperaturze poniżej -0 st. C będzie im nieco… trudniej o rozmnożenie się. Ochłodzenie mieszkania to pierwszy, dobry krok w walce z karaluchami! A walczyć z nimi trzeba, gdyż insekty mogą przenosić rozmaite… choroby. Aby rozpocząć walkę z tymi insektami, trzeba wiedzieć, jak w ogóle wyglądają. Sprawdź zatem ten artykuł z informacjami, jak wygląda karaluch.
Jak się rodzą i ile żyją karaluchy?
Karaczan prusak żyje wszędzie i w bardzo zróżnicowanych środowiskach. Najwięcej z nich występuje w klimacie tropikalnym oraz podzwrotnikowym. Rodzaje karaluchów są dość mocno podzielone i występują zależnie od klimatu, jaki je otacza. Wśród insektów znajdują się chociażby karaluchy:
- zimnolubne,
- żyjące bez wody,
- nurkujące,
- i wiele innych.
Karaluchy żyją nieco ponad rok czasu. Dorosłe samice prusaków dożywają dokładnie ok. 190 dni, zaś samce ok. 180 dni. Samice składają jaja osiem razy w ciągu całego swojego życia – oczywiście, najpierw nosząc ootekę, czyli tzw. kokon karalucha. Samice składają jaja w szczelinach oraz w zupełnie ciasnych miejscach (np. szparach w podłodze). W temperaturze ok. 21 st. C larwa prusaka wylęga się po 81 dniach. Z kolei w temperaturze ok. 30 st. C już po… 42 dniach. Kiedy dojdzie do momentu wyklucia, z jaja wypełza kilkanaście albo nawet… kilkadziesiąt karaluchów!
Zwalczanie karaczanów
Polowanie na prusaki!
Jak zabrać się do zwalczania szkodników? Podobnie jak do zwalczania karaluchów! Wykonaj plan swojego mieszkania oraz tych wszystkich miejsc, w których znalazłeś np. odchody karalucha. Staraj się utrzymywać w owych miejscach porządek. Oczywiście, nie tylko w nich – ale też w… całym domu! Sprzątaj, wymywaj, odkurzaj i dbaj o mieszkanie każdego dnia. Jak najczęściej wciągaj kurz odkurzaczem – karaczan prusak nie lubi hałasu, więc w tak głośnym domu siedzieć… wcale nie będzie chciał!
Ważne jest również to, aby zadbać o system wodociągowy w domu. Jeżeli zauważyłeś karaluchy zbadaj, czy np. kran nie przecieka! Prusaki uwielbiają również wszelakie szczeliny, szpary w podłodze, otwory za meblami oraz futryny w drzwiach. Przejrzyj wszystkie takie miejsca w domu, jeśli zobaczyłeś gdzieś odchody karalucha– zlokalizowanie ich kryjówki to klucz do… skutecznej eliminacji robali!
Jak zwalczyć prusaki… piwem?
Zauważyłeś odchody karaluchów w domu? Warto więc będzie zacząć z nimi walkę! Musisz je usunąć z domu, ponieważ karaluchy przenoszą różne… choroby.
Aby pozbyć się insektów, namocz w piwie bawełnianą szmatkę i rozłóż ją tam, gdzie spacerują karaluchy. Zrób to wieczorem! Prusaki lubią zapach piwa – zatem na pewno chętnie podejdą do ścierki. Rano, jak gdyby nigdy nic, zbierzesz je i usuniesz insekty z mieszkania. Możesz również przyszykować pułapkę w formie miski z wlanym do środka piwem. Wystarczy ustawić cienkie drewienko, na jakie karaczan się wdrapie i skoczy do miski z piwem. Nie będzie jednak wiedział, że z miski już… nie ucieknie!
Zwalczanie karaczanów to wcale nie jest prosta sprawa. No chyba, że masz… cukier i sodę oczyszczoną! Wymieszaj je ze sobą i rozsyp mieszankę w kryjówce karaluchów. Na pewno spróbują jej, ponieważ wyczują słodki cukier. Ukryta razem z cukrem soda oczyszczona podziała na karaluchy… zabójczo. Oprócz tego sposobu, możesz również zostawić kawałek mydła z boraksem przy szczelinie, z jakiej wychodzą prusaki. Na pewno je stamtąd wypłoszysz!
Inne, domowe metody na karaluchy
- Trutka z gotowanych jajek – po ok. 3 godzinach gotowania jajek, wytwarzają się z nich związki siarki i żelaza. To związki, które… zabijają karaluchy!
- Pietruszka – połóż ją w kryjówce karaluchów, po przekrojeniu jej. Rano prusaki powinny być już martwe, więc będziesz mógł np. zalać je wrzątkiem.
- Kawa – karaluchy lubią ją tak samo, jak piwo! Zaparz więc mieloną kawę i ją odlej (albo wypij!). Zrób następnie pułapkę z fusów, umieszczając ją w stromym słoiczku. Kiedy karaluch wejdzie do słoika (np. po patyczku tak, jak do opisanej nieco wyżej miski z piwem), to naje się fusów i… nie będzie umiał wyjść!
„Cios ostateczny” – dezynsekcja
Jeżeli karaluchy nadal sprawiają problem, pozostaje już tylko jedno rozwiązanie – telefon do firmy specjalizującej się w dezynsekcji. Fachowcy posiadają bowiem najsilniejsze środki owadobójcze, jakimi z powodzeniem mogą zniszczyć kokony z jajami prusaków bądź karaczanów. Udało się ustalić, że insekty mieszkają za ścianą, np. u sąsiadów? Koniecznie powiadom o tym administratora obiektu bądź wspólnotę mieszkaniową!
W ostatecznym przypadku możesz również zgłosić się do… SANEPID-u. Dlaczego? Otóż, kiedy karaluchy rozmnożyły się nie tylko za ścianą, dezynsekcja powinna zostać przeprowadzona w całym bloku mieszkalnym. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że koszt przeprowadzenia dezynsekcji wynieść może nawet do kilkuset złotych za… jedno mieszkanie!