Kasza gryczana i ogórki w kuchni wschodnioeuropejskiej

Do głównych cech kuchni wschodnioeuropejskiej zalicza się jej różnorodność i bogactwo smaków. Została w dużej mierze ukształtowana przez klimat i sezonowość wielu produktów. Część tradycyjnych potraw ma swoje korzenie w kuchni chłopskiej. Dania są proste i sycące, a przy tym lubiane nie tylko w krajach pochodzenia, ale i innych regionach. Jakie specjały można przygotować z wykorzystaniem kaszy gryczanej i ogórków?
Jeśli spojrzysz na podstawowe składniki kuchni wschodnioeuropejskiej, to wśród nich będą różne kasze. Chodzi tu nie tylko o kaszę gryczaną, ale też jaglaną i jęczmienną. Oprócz tego w daniach często pojawiają się ziemniaki, kiszonki i mięso. Najpewniej na twoim stole nieraz królują tradycyjne wschodnioeuropejskie specjały, ale może zdecydujesz się na poszerzenie jadłospisu?
Gulasz po węgiersku z kaszą gryczaną i ogórkami
To flagowe węgierskie danie, jakie spożywa się w wielu krajach. Jego początki sięgają średniowiecza, kiedy węgierscy pasterze przygotowywali prostą potrawę na bazie gotowanego mięsa (wcześniej solonego i suszonego na słońcu). Gulasz dość szybko doceniono w innych krajach i choć skład ewoluował, nadal podstawą jest mięso gotowane w bulionie. Teraz obowiązkowo wykorzystuje się też inne składniki jak paprykę. Gulasz po węgiersku dobrze smakuje solo, ale możesz urozmaicić smak, polewając nim kaszę gryczaną. Warto do tego pokroić w plastry ogórki kiszone.
Chaczapuri z kaszą gryczaną i ogórkami
Chaczapuri jest tradycyjną gruzińską potrawą, którą po raz pierwszy spożywano w regionie Adżaria. Zarówno w kuchni, jak i w kulturze łączyły się wpływy kaukaskie i śródziemnomorskie, co widać w chaczapuri. Może kojarzyć się z włoską pizzą, ale jest w kształcie łodzi. Ciasto drożdżowe rozwałkowuje się na placki, na środek nakłada się farsz, zawija brzegi, by powstała łódka, a następnie piecze w piekarniku. O ile ciasto drożdżowe za każdym razem robi się podobnie, o tyle farsz może być inny. Warty uwagi jest wariant z kaszą gryczaną i białym serem. Sprawdzi się jako obiad i przekąska na przyjęcie. Dla estetyki i urozmaicenia smaku chaczapuri podawaj z sałatką ze świeżych ogórków.

Knysze z kaszą gryczaną i sałatką z ogórków
Knysze to drożdżowy wypiek w kształcie bułki lub pierożka z farszem. Najczęściej farsz jest z kaszy gryczanej, grzybów i duszonej cebuli, ale znajdziesz też inne propozycje. Skład może być wzbogacony m.in. o kiszone ogórki lub kapustę. Knysze dobrze smakują zarówno same, jak i z dodatkami. Pasują do nich surówki i sałatki ze świeżych warzyw. Możesz wykorzystać ogórki, paprykę albo białą kapustę. Po więcej kulinarnych inspiracji przejrzyj przepisy na portalu Auchan. Na pewno wyszukasz coś dla siebie.
Ogórki do przygotowania sałatki pasującej do knyszy są dostępne w Auchan. Różne odmiany kupisz tutaj:
https://zakupy.auchan.pl/categories/artykuły-spożywcze/owoce-warzywa-i-zioła/warzywa/ogórki/2188
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierwszym krajem, w którym przygotowywano pierogi były Chiny. Jednak dzięki kontaktom handlowym dotarły do Europy. W Polsce jada się je od średniowiecza i tutaj właśnie są wyjątkowo zróżnicowane pod względem smaku. Pierogi zazwyczaj składają się z tego samego prostego ciasta, ale farsz może być różny. Przeglądając przepisy na pierogi, zwróć uwagę na pochodzące z Lubelszczyzny pierogi z kaszą gryczaną i serem. Jada się je ze skwarkami lub kwaśną śmietaną. Możesz do nich przygotować sos tzatziki ze świeżych ogórków.