Pająk domowy – jak go rozpoznać?

Pająk kątnik to najpowszechniej występujący pająk domowy w naszym kraju. Zakłada pajęczyny w kątach pomieszczeń, za meblami. Szuka miejsc, które są suche i zacienione. W Polsce spotkamy szczególnie dwie odmiany. Jest to kątnik większy i kątnik mniejszy. W starszych opracowaniach może się też pojawić kątnik olbrzymi. W ostatnich latach naukowcy stwierdzili jednak, że nie jest on osobnym gatunkiem, a jedynie wyrośniętym kątnikiem większym.

Kątniki charakteryzują się owłosionym tułowiem z wzorem na karapaksie (twardej powłoce na grzbiecie) i długimi, owłosionymi kończynami. Mniejsze dorastają do 1,2 cm i mają charakterystyczny „x” na karapaksie. Większe do 1,8 cm, ale rozpiętość ich odnóży może sięgać nawet do 8 cm. Od mniejszych krewniaków odróżnialne są dzięki żółtym kropkom na tułowiu, układającym się we wzór.

Jak długo żyją pająki domowe? Dożywają do czterech lat. Oczywiście jeżeli będziemy żyć z nimi w zgodzie. Są dość sprytne, polują nocą, ukrywają się w cieniu, poruszają się szybko. Jeżeli nie macie w domu bardzo sprawnego zwierzątka (łownego kota czy kur na podwórku), to pająk ma szansę dożyć starości.

Warto jeszcze powiedzieć jak odróżnić pająka domowego od jadowitych gatunków. W Polsce żyją tylko trzy gatunki pająków, których jad może być niebezpieczny, szczególnie dla alergików. Są to sieciarz jaskiniowy, tygrzyk paskowany i kolczak zbrojny. Wystarczy znać podstawowe cechy pająka kątnika, żeby stwierdzić różnice. Sieciarz jaskiniowy ma charakterystyczny lśniący, rudobrązowy karapaks. Tygrzyk paskowany ma wrzecionowaty odwłok w żółto-czarne pasy. Kolczak zbrojny jest natomiast żółtawy, zielonawy lub czerwonawy, ubarwienie ma wyraźnie jasne. Wszystkie jadowite pająki mają mniejszy odwłok od kątnika większego. Ich ukąszenie może być niebezpieczne dla alergików, ale nie śmiertelne. Siłę jadu sieciarza jaskiniowego porównuje się do siły jadu szerszenia. Jednak nie ma się czego obawiać. Ci niebezpieczni kuzyni pająka kątnika zwykle kryją się w lasach i skałach. Nie spotkamy ich raczej w domu, chyba, że jako nieproszonych pasażerów na gapę przyniesionych z wycieczki.

Czy kątnik domowy jest niebezpieczny

Jednym z powodów, dla których ludzie interesują się zwalczaniem kątnika domowego jest strach przed ukąszeniem. Ugryzienie pająka domowego potrafi być bardzo bolesne. Natomiast jego jad nie stanowi realnego zagrożenia dla człowieka. Jeżeli masz poważną alergię na jad owadów, to w najgorszym przypadku będziesz musiał wziąć lekarstwo zmniejszające obrzęk i ból. W razie wątpliwości zgłoś się na pogotowie. Większość osób może zastosować zwykłe preparaty łagodzące po ugryzieniu pająka domowego.

Z powodu bólu jaki powoduje jego ukąszenie nie każdy chce, żeby kątnik domowy zagnieżdżał się w mieszkalnej części domu. Dla alergików niewskazane jest też spanie w pomieszczeniach z pajęczynami. Z tego powodu zwalczanie pająka może się okazać konieczne. To nie znaczy, że trzeba go zabijać, o czym powiemy dalej.

Poza tym szczęki kątnika olbrzymiego są niebezpieczne wyłącznie dla naszych domowych szkodników. Zwłaszcza meszek, much, komarów i podobnych owadów. Dlatego w pewnych miejscach nawet warto zachować pajęczyny. Szczególnie w piwnicy, na balkonie lub w komórce. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak zwalczać gryzki w domu?

Jak wygląda zwalczanie kątnika domowego

Osoby cierpiące na arachnofobię potrafią zabić pająka kapciem i myślą tylko o jego zwalczaniu. Jednak jak już wspomnieliśmy kątnik olbrzymi i kątnik mniejszy to pożyteczne zwierzątka. Jeżeli boisz się ugryzienia pająka domowego, to zadbaj, żeby nie zagnieżdżał się w mieszkaniu.

Agrestywny kątnik domowy na niebieskiej podłodze w domu oraz informacje o zwalczaniu pająka
Pająk kątnik domowy krok po kroku, czyli występowanie w domu, opis oraz sposoby na zwalczanie

Zwykle zwalczanie kątnika domowego zaczynamy od wyniesienia do ogrodu czy na balkon złapanego osobnika. Najlepszą metodą łapania pająka domowego jest nakrycie go szklanką i wsunięcie kartki papieru pod spód. Dzięki temu możemy kontrolować co się dzieje z pająkiem i precyzyjnie wybrać miejsce gdzie go zostawimy. Nie zrobimy mu też krzywdy i nie sprowokujemy ukąszenia. Z miejsc trudno dostępnych można spróbować go zmieść za pomocą szczotki na długim kiju. Niestety może wtedy uciec lub zeskoczyć w nieprzewidywalnym miejscu.

Najlepszym sposobem na pozbycie się kątnika domowego z mieszkania jest regularne sprzątanie kątów. Pająki lubią mieć spokój i siedzieć w cieniu. Jeżeli dodatkowo wymyjemy kąty po pajęczynach detergentem nie będzie chętny do powrotu. Zamiast tego możemy mu pozwolić na zrobienie sieci pod kwietnikiem, w szopie na narzędzia czy w piwnicy.

Odradza się zwalczanie pająka domowego środkami chemicznymi. Jeżeli pozbywamy się przy okazji innych szkodników, to nie zaszkodzi rozpylenie środka po kątach. Jednak nie ma sensu robić tego tylko, żeby pozbyć się pająka.

ikona podziel się Przekaż dalej