Kemping bez przyczepy – takich wakacji nie zapomnisz do końca życia!
Sezon wakacyjny to czas, kiedy chętnie wybieramy się na kemping. Większość osób podróżuje tam kamperem, vanem albo z przyczepą kempingową. W pojazdach tych spać można bowiem na polu kempingowym oraz w specjalnie wyznaczonych strefach. Istnieje jednak jeszcze jeden ciekawy sposób na letnie biwakowanie, mianowicie spanie w namiocie. Nie jednak w takim, który rozbija się wśród drzew, a w namiocie… dachowym. Owszem! Namiot ten rozkłada się na dachu samochodu osobowego. Jak dokładnie rozstawia się taki namiot? Czy pasuje on do każdego auta? Na co uważać podczas zakupu namiotu samochodowego? Sprawdź przydatne informacje!
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z polecanymi produktami.

Biwak w samochodzie osobowym? To możliwe!
Namiot dachowy – warto go mieć? Czy będzie pasować na każde auto?
Ludzie od wielu lat jeżdżą na kemping z przyczepami. Na polu biwakowym rodziny często rozstawiają się również kamperem lub vanem, który później zamieszkują w specjalnie wydzielonej do tego strefie. Od kilku lat popularna stała się jednak alternatywa dla tych pojazdów, mianowicie namiot dachowy. To świetna opcja umożliwiająca spędzanie czasu na kempingu bez konieczności parkowania tam przyczepą lub dużym kamperem. Namiot dachowy różni się od klasycznego namiotu, ponieważ do jego rozłożenia nie potrzeba ani suchego, ani równego podłoża. Wystarczy tak naprawdę dach samochodu, a także specjalny bagażnik dachowy, na którym umieszcza się namiot do spania i biwakowania. To świetna opcja, zwłaszcza gdy marzysz o budzeniu się w pięknych miejscach (np. z widokiem na las lub jezioro). Z namiotem na dachu spać można zarówno na polu biwakowym, jak i niemal w każdym dowolnym miejscu. Bez problemu rozbić można się z nim nad brzegiem morza lub w innym atrakcyjnym położeniu – zależnie od tego, co przyjdzie ci do głowy.
Jeśli nie lubisz przejmować się rzeczami, takimi jak dotarcie do miejsca noclegowego na czas i długotrwałe procedury zameldowania, spanie w namiocie dachowym może być świetną alternatywą. Wystarczy bowiem dostać się do wykupionego miejsca postojowego na kempingu i ustawić samochód o dowolnej godzinie. A może uwielbiasz przemieszczać się do różnych miejsc, wobec czego ciągłe rozbijanie przyczepy zupełnie nie wchodzi w grę? W takim przypadku również warto pomyśleć o zakupie namiotu na dach. Właśnie takie miejsce noclegowe zapewnia nie tylko mobilność, ale i możliwość przeżycia wielu ciekawych przygód. W zależności od wielkości namiotu zmieści się tam od jednej lub dwóch do nawet czterech osób.
Pozostaje jeszcze bardzo ważna kwestia, która nurtuje początkujących na temat nocowania pod namiotem dachowym. Czy będzie on pasować do każdego samochodu osobowego? Można zamontować go zarówno na niskim, jak i wysokim aucie. Do większości namiotów dachowych dołączana jest specjalna drabinka z aluminium, która rozkłada się teleskopowo. Dzięki niej można wspiąć się do namiotu niezależnie od tego, czy będzie on znajdował się na samochodzie terenowym, czy na o wiele niższym pojeździe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pewnym ogranicznikiem może stać się szerokość wewnętrzna między uchwytami do relingów, która dla namiotów dwuosobowych standardowo wynosić powinna minimum 61 centymetrów. Z kolei dopuszczalne obciążenie maksymalne dachu w samochodzie osobowym to 75 kilogramów.
Montaż i demontaż namiotu dachowego – poradnik dla początkujących
Rozbijanie namiotu dachowego nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga odrobiny wprawy. Dobrze, gdy namiot rozłożyć mogą dwie osoby, a przynajmniej gdy mogą one współpracować ze sobą w momencie samego wkładania namiotu na dach pojazdu. We dwoje staje się to zwyczajnie szybsze i łatwiejsze. Później wystarczy przykręcić namiot do belek płaskim kluczem albo kluczem oczkowym – tym drugim praca pójdzie dwa lub nawet trzy razy szybciej. Namiot rozbije się bezproblemowo, jeśli zostanie wcześniej dobrze przymocowany do dachu. Tak naprawdę wystarczy ściągnąć pokrowiec, odpiąć teleskopową drabinkę i za nią pociągnąć. Właśnie wtedy rozłożyć powinny się obie części stelaża na zawiasach, a także złożony na równe połowy materac. Pozostało już tylko dostosować wysokość drabinki do podłoża – musi stać na nim pewnie i stabilnie, aby delikatnie podpierać dachową konstrukcję. Warto przygotować sobie mały podest albo stolik, żeby na nim stanąć i narzucić na namiot tropik – można zamocować go np. specjalnymi zatrzaskami, dzięki którym tropik nie spadnie z namiotu. Rozłożenie namiotu na dachu to dosłownie kilka minut roboty, a zyskuje się wygodne i stabilne miejsce do spania. Niestety, namiot dachowy zwykle łatwiej się rozkłada, niż składa z powrotem. W dalszym ciągu zajmuje to jednak maksymalnie do 10 minut.
Po złożeniu namiotu w kolejności odwrotnej do jego rozbijana, można ruszać w drogę. Nie wolno jeździć po ulicy z namiotem rozbitym na dachu, ponieważ grozi to mandatem i karą grzywny. Dokąd wyruszyć samochodem z namiotem dachowym, gdy już opanujesz jego montaż i demontaż? W zasadzie możesz nim pojechać wszędzie, gdzie tylko zapragniesz. To najbardziej mobilny pojazd zarówno do podróży, jak i nocowania. Na większe samochody i przyczepy kempingowe zwykle narzucane są pewne ograniczenia. W przypadku aut osobowych odpada wiele zakazów i nakazów, więc z namiotem dachowym na pojeździe można rozbić się prawie wszędzie, gdzie tylko da się dojechać samochodem. Oczywiście do najbardziej pewnych i jednocześnie najbezpieczniejszych miejsc zaliczają się pola biwakowe i wszelakie legalne kempingi. Są bowiem strzeżone, a także odpowiednio wyposażone (np. w przypadku niespodziewanego wybuchu pożaru są tam odpowiednie narzędzia typu gaśnice). Na kempingu korzystać można również z publicznych toalet i pryszniców, a czasami również z otwartego aneksu kuchennego, co otwiera duże możliwości na wakacjach. Wolisz nocować na dziko np. nad jeziorem lub w środku lasu? Przed zabraniem tam rodziny upewnij się, że nie zetkniecie się z dzikimi zwierzętami, a miejsce jest bezpieczne. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak spakować się na wakacje na kempingu.
Kemping w namiocie na dachu – to może być niezapomniana przygoda!
Co zrobić, żeby namiot się nie niszczył? To bardzo ważne!
Chcesz rozkładać namiot samochodowy wyłącznie co sezon? Wobec tego zawsze powinieneś odpowiednio go przechowywać. Musisz o to zadbać, ponieważ zabezpieczając namiot, posłuży on nie tylko w jedne wakacje, ale przez wiele kolejnych lat. Jeśli masz model zamykany w twardej skorupie i chcesz zdjąć go na sezon zimowy, przechowuj go w możliwie bezpieczny sposób. Tego typu namioty zwykle robi się ze sztucznego tworzywa ABS lub włókna szklanego, więc można być spokojnym o ich przetrwanie przez zimę. Jeśli nie chcesz, żeby się podrapał, zawsze warto okryć go z zewnątrz np. kocem lub specjalną matą ochronną.
Mając wysoki sufit w garażu, możesz zdjąć namiot dachowy z samochodu, używając do tego np. specjalnego podnośnika montowanego na suficie. Warto postawić go również na składanych kozłach, aby zapewnić mu bezpieczeństwo na czas jesieni i zimy. W ostateczności można rozłożyć na ziemi koc, a namiot dachowy (z pomocą drugiej osoby) ułożyć na nim na płasko. Świetnym pomysłem będzie również zachowanie oryginalnego kartonu na namiot – można w nim przetrzymać namiot przez cały sezon jesienno-zimowy. Nie zapomnij również wyjąć materaca! W przeciwnym razie może zapleśnieć.
O tym powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz na kemping z namiotem na dachu
Jak już się dowiedziałeś z poprzedniej części tekstu, dopuszczalne obciążenie maksymalne dachu w samochodzie osobowym powinno wynosić 75 kg. Przy takim obciążeniu dachu hamowanie i poruszanie się z namiotem po krętej drodze jest bowiem bezpieczne. Jeśli jesteś ciekawy, najlżejsze modele namiotów wykonane są zwykle z włókna szklanego. Co w przypadku, gdy razem z członkami rodziny, którzy będą spać w namiocie, ważycie ponad 200 kilogramów? Nie ma co się obawiać! Dach samochodu jest w stanie wytrzymać swoją całkowitą masę, co wielokrotnie udowodniono w tzw. crash testach. Nie ma więc powodów do obaw – namiot dachowy jest pewnym i bardzo bezpiecznym miejscem do spania na kempingu. Warto pamiętać jeszcze o tym, że do zamontowania namiotu nada się w zasadzie każdy bagażnik. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby belki na dachu były dostatecznie szerokie (na szerokość namiotu), nie miały odstających elementów i nakładek, a także były płaskie i gładkie. Nie zapominaj również, że według obowiązujących przepisów drogowych ładunek na dachu nie może wystawać ponad metr za tylni i przedni zderzak. Nie może mieć też długości większej niż 2,5 metra.
Zanim wyruszysz na kemping, powinieneś pamiętać o wielu innych sprawach. Chcesz zamontować namiot dachowy na aucie terenowym? Do bezpiecznej jazdy w terenie z namiotem przydadzą się co najmniej trzy belki dachowe, a także wzmacniane uchwyty. Co jeszcze warto wiedzieć? Otóż wieczorem wydalamy z siebie nawet 500 ml wody w postaci pary wodnej. Jakie to ma znacznie? Cóż, nie da się wobec tego całkiem uniknąć kondensacji pary między postawą namiotu dachowego a materacem. Aby zminimalizować zjawisko, można jedynie szukać namiotów wykonanych z możliwie „oddychających” materiałów oraz z rozbudowanym systemem cyrkulacji powietrza. Postawić można również na namiot z wyższym współczynnikiem transmisji wilgoci na zewnątrz. W jaki sposób sprawdzić, czy materiał jest oddychający? Wystarczy przycisnąć usta do tkaniny i mocno w nią… dmuchnąć. Im lepiej czuć oddech z drugiej strony materiału, tym lepiej tkanina oddycha. To bardzo prosty i jednocześnie najbardziej skuteczny sposób, aby samodzielnie sprawdzić ten istotny parametr. Wodoodporny, stabilny i oddychający namiot dachowy to bowiem gwarancja udanych i komfortowych wakacji – takich, których nie zapomni się do końca życia!