Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Co to jest keratyna?

Keratyna jest rodzajem białka. Znajduje się w naszych włosach, skórze i paznokciach. Zróżnicowane warunki pogodowe, używanie lakierów i złej jakości kosmetyków mogą powodować jej niedobór. Wtedy nasze włosy stają się suche i połamane, paznokcie pękają, a cera może być zrogowaciała.

Keratyna na włosy jest pozyskiwana z wełny owczej i dodawana do kosmetyków. Jest to tzw. keratyna hydrolizowana. Dzięki temu, że zawiera aminokwasy siarkowe dobrze łączy się z białkami w ludzkich włosach i może być stosowana do ich odnowienia.

Keratynowanie włosów powoduje naprawę rozdwojonych końcówek i poprawia wygląd włosów. Przede wszystkim nadaje im blasku i elastyczności. Dzięki temu włosy lepiej się układają. Z tego powodu często dodaje się ją do różnych kosmetyków, takich jak szampony, odżywki, a nawet lakiery do włosów.

Jak wygląda prostowanie włosów keratyną

Można pielęgnować włosy na dwa sposoby. Długotrwale używać keratyny w kosmetykach lub poddać się zabiegowi keratynowania. Tej metody używa się szczególnie jeżeli chcemy nie tylko poprawić wygląd włosów, ale je wyprostować. Zabieg keratynowy polega na wprasowaniu keratyny we włosy. Dzięki temu białko wypełnia ubytki w każdym pojedynczym włosie.

Prostowanie keratynowe przeprowadza się w kilku etapach:

  • Czyszczenie włosów – włosy powinny być umyte z wszelkich pozostałości kosmetyków.
  • Suszenie – włosy muszą być suche przed nałożeniem keratyny
  • Nakładanie preparatu z keratyną
  • Pozostawienie preparatu na włosach – trwa do 30 minut
  • Kolejne podsuszenie
  • Prostowanie włosów – za pomocą żelazka fryzjerskiego lub prostownicy prostuje się włosy pasmo po paśmie.

Keratynowe prostowanie włosów jest zalecane szczególnie w przypadku włosów puszących się, suchych i zniszczonych. Zwłaszcza jeżeli końcówki się rozdwajają i włosy są „połamane”. Zabieg trwa od 2 do 5 godzin (w salonie fryzjerskim krócej). Po przeprowadzonym prostowaniu nie powinno się włosów związywać i przez pierwsze 48 godzin, nie można ich traktować żadnym kosmetykami. Szczególnie niewskazane są kosmetyki z alkoholem.

Takie prostowanie włosów jest permanentne. Nie znaczy to, że przestaną się w ogóle kręcić, ale o wiele dłużej będą uporządkowane niż np. po prostowaniu przy pomocy domowych kosmetyków.

Trwała fryzura to wygoda i więcej czasu dla siebie. Dlatego wiele pań decyduje się na zabieg keratynowy u fryzjera. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hennowania włosów krok po kroku?

Prostowanie keratynowe w domu czy u fryzjera

Zabieg u fryzjera – cena, przebieg, zalety

Jeżeli chodzi o przebieg zabiegu w salonie fryzjerskim, to jest on wykonywany jak opisano powyżej. Najpierw mycie włosów, następnie suszenie, wreszcie nakładanie preparatu. Chociaż prostowanie włosów keratyną jest pracochłonnym zabiegiem, to u fryzjera przeprowadzimy go dużo szybciej niż samemu w domu. W salonie są dostępne profesjonalne narzędzia. Liczy się też doświadczenie i umiejętności fryzjera. Poza tym o wiele łatwiej jest pracować przy naszych włosach drugiej osobie.

Decydując się na keratynowe prostowanie włosów u fryzjera możemy dostać cenne porady jak zadbać o nasze włosy. Mamy szansę uniknąć błędów, które mogą się zdarzyć w domu. Poza tym prostowanie keratynowe jest bezpieczniejsze kiedy przeprowadza je specjalista. Trzeba pamiętać, że pracujemy tu z rozgrzaną prostownicą, którą można by się oparzyć lub niechcący zniszczyć włosy.

Dla niektórych zniechęcająca jest cena takiego zabiegu. Koszt u fryzjera może się wahać od 300 nawet do 700 złotych. Wszystko zależy od tego jakie mamy włosy i jakie są ceny w danym miejscu. Keratynowanie włosów krótkich będzie tańsze niż dłuższych.

Jak przeprowadzić keratynowanie włosów w domu

Niektóre panie po usłyszeniu ile kosztuje zabieg w gabinecie fryzjerskim decydują się na keratynowanie samemu. Keratyna na włosy i inne kosmetyki potrzebne do jego przeprowadzenia są dostępne w sklepach. Główną wadą samodzielnego keratynowania jest czas trwania procedury. Nawet u fryzjera jest to dość czasochłonny zabieg. W domu może trwać nawet do pięciu godzin.

Na początek warto się zorientować jaki zestaw do prostowania jest dostępny w naszej okolicy i ile kosztuje. Zestawy można też bez problemu kupić przez internet. Koszt to średnio 50-70 złotych. Keratyna jest sprzedawana w opakowaniach o różnej pojemności. Dobierz ilość do długości włosów. Jeżeli nałożysz zbyt mało preparatu, to efekty będą słabsze, a fryzura mniej trwała.

Prostowanie keratynowe wymaga też przygotowania specjalnej odżywki. Zabieg co prawda uzupełnia ważny składnik we włosach, ale jest przeprowadzany w wysokiej temperaturze. Dlatego po pewnym czasie włosy mogą zacząć się niszczyć. Na szczęście keratyna na włosy jest najczęściej sprzedawana w zestawach.

Jak przeprowadzić keratynowe prostowanie włosów w domu?

Oprócz dedykowanych kosmetyków będziemy potrzebować odpowiedniego sprzętu. Przygotuj:

  • prostownicę z możliwością rozgrzewania do 230 stopni
  • grzebień do rozczesywania
  • naczynie na keratynę (najlepiej porcelanowe, ale może być też kamionka, plastik, szkło)
  • suszarkę

Jeśli masz taką możliwość, to przyda się też pędzelek do aplikacji. Przede wszystkim zaś trzeba przygotować dużo wolnego czasu. Permanentne prostowanie włosów trwa kilka godzin.

Umyj włosy specjalnym szamponem oczyszczającym. Keratynę nałóż na wilgotne włosy. Osusz je tylko przed zabiegiem za pomocą ręcznika. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg w dobrze wietrzonym pomieszczeniu. Keratyna ma ostry zapach, który może działać nieco oszałamiająco i być nieprzyjemny. Zwłaszcza jeśli zamierzasz go wdychać przez dłuższy czas. Aplikuj keratynę pasmo po paśmie. Odczekaj 15 minut do pół godziny (zalecenia powinny być zapisane na opakowaniu produktu) i wysusz włosy. Następnie zacznij wprasowywanie prostownicą rozgrzaną do 230 stopni.

Prostowanie keratynowe przeprowadza się po kilka razy na każdym paśmie włosów. W zależności od tego czy są to włosy gęste czy cienkie i krótkie przeprowadzasz czynność od 4 do 7 razy. Jest to tak naprawdę najdłuższa część całego procesu. Zwłaszcza jeżeli masz długie i grube włosy.

Efekty keratynowego prostowania włosów
Keratynowe prostowanie włosów krok po kroku, czyli efekty, opinie, sposoby i cena

Po pierwszym prostowaniu myjemy włosy, nakładamy odżywkę, lekko ją spłukujemy (część powinna zostać na włosach) i następnie powtarzamy prostowanie włosów keratyną. Odżywkę na włosach powinno się zostawić przez jakiś czas przed spłukaniem. Długość wchłaniania zależy od produktu.

Po wysuszeniu włosów powtarzamy keratynowe prostowanie włosów. Używamy tylko prostownicy. Nie nakładaj drugi raz keratyny, chyba, że instrukcja zestawu mówi inaczej.

Cena takiego zabiegu, jeżeli liczyć nie tylko kosmetyki, ale dokupienie sprzętu powinna się zamknąć w 150 zł.

Keratynowanie włosów – jego dobre i złe strony

Czy keratynowanie włosów może być szkodliwe?

Prostowanie włosów kreatyną jest reklamowane jako całkowicie bezpieczne i naturalne. To nie do końca prawda. Z pewnością jest mniej niszczące niż prostowanie chemiczne. Mimo wszystko używamy wysokiej temperatury do wprasowania białka. Z tego powodu nie powinno się przeprowadzać zabiegu zbyt często. Do codziennej pielęgnacji włosów powinna wystarczyć keratyna zawarta w kosmetykach. Obecnie dostępne są na rynku różne szampony, odżywki i lakiery zawierające keratynę.

Kolejna sprawa to test alergiczny. Preparaty do prostowania włosów nigdy nie składają się z czystej keratyny. Zwykle jest ona wymieszana z substancjami wspomagającymi aplikację. Dlatego, zanim przeprowadzisz keratynowanie włosów, nałóż odrobinę preparatu na skórę i zobacz czy nie ma reakcji alergicznej.

Ponieważ prostowanie keratynowe jest drogim zabiegiem zwykle nie grozi nam jego nadużywanie. Wykonanie zabiegu co pół roku powinno wystarczyć. Zresztą takie zabiegi przeprowadza się raczej na specjalne okazje. Jeżeli jednak masz możliwości finansowe, to lepiej wykorzystać je na odpowiednie kosmetyki odżywiające niż na częste prostowanie włosów.

Prostowanie keratynowe – dodatkowe wskazówki

Po przeprowadzonym keratynowaniu należy unikać pewnych czynności. Podstawowe przykazanie to nie wiązać i nie zaplatać włosów przez dwa dni po keratynowaniu. Potem należy je umyć (lub udać się na mycie do fryzjera) i można już robić z włosami co się chce. Chociaż nie do końca. Jeżeli przeprowadzasz keratynowe prostowanie włosów to zaleca się używanie kosmetyków z keratyną (żeby uzupełniać białko), odradza się natomiast kosmetyki zawierające sól i alkohol.

Keratyna nie zastąpi zdrowego trybu życia. Jeżeli twoje włosy regularnie się łamią, rozdwajają i są matowe, to może oznaczać niedobór minerałów. Warto je wzmocnić keratyną, ale dobrze jest też przyjrzeć się diecie i zmienić menu lub zacząć przyjmować suplementy.

Keratynowanie włosów jest zabiegiem kosztownym i wymaga trochę czasu. Jednak jego efekty są widoczne już po wyjściu od fryzjera. Od czasu do czasu warto przeprowadzić taki zabieg.

ikona podziel się Przekaż dalej