Kiedy siać trawę?

Kiedy można wysiać trawę?

Przed wysiewem trawy bardzo ważne jest przygotowanie podłoża. Może się wydawać, że trawa nie jest zbyt wymagająca. Jednak prawda jest zupełnie… inna. Trawa posiada bowiem dość spore wymagania, jeśli chodzi nie tylko o glebę, ale też wodę i pokarm. Wszystko zależeć będzie rzecz jasna od tego, jaki skład gatunkowy będzie wybrana trawa posiadać – właśnie dlatego pojawiają się w sklepach ogrodniczych różne mieszanki traw.

Weź też pod uwagę, że trawę należy regularnie ścinać (koszenie). Wówczas muszą się przez to dość szybko regenerować, konkurując przy okazji z zupełnie innymi roślinami – wrogami trawy, mianowicie… chwastami. Aby murawa była zawsze piękna, powinna być wolna od chorób czy właśnie owych chwastów. Dlatego przygotowanie podłoża to pierwszorzędna sprawa – im lepiej to zrobisz, tym piękniej będzie rósł trawnik przed domem! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na mrówki w ogrodzie?

Wysiew trawy – kiedy siać trawę?

Trawa może zostać posiana w okresie wegetacyjnym – czyli zazwyczaj wiosną, aż do późnej jesieni. Pamiętaj przy tym, że termin siewu nie zawsze będzie jeden i ten sam. Możesz jednak siać trawę na działce:

  • latem – nie zapominaj wtedy o regularnym nawadnianiu trawy, nawet dwa razy dziennie. Na początku swojego rozwoju trawa może bowiem dużo „narzekać” na niedobór wody, więc latem nie zawsze uda się efektownie ją posadzić.
  • jesienią – najlepiej wrzesień / październik. Wówczas nie ma jeszcze mrozów, ale też nie ma uporczywych upałów. Trawnik powinien więc zapuścić porządne korzenie i zabezpieczyć się przed zimą.
  • wiosną – między kwietniem a majem jest najlepsza wilgotność w glebie, więc będzie to doskonały termin na sadzenie trawy.

Obojętnie, na jaką porę się nie zdecydujesz, pamiętaj o jednym – zakładanie trawnika powinieneś zacząć w bezwietrzny dzień! Wówczas nie wywieją się nasiona i będzie ich też więcej. Gleba nie może być nasiąknięta wodą – więc sadzenie trawnika po wielkich opadach deszczu… raczej odpada.

W jaki sposób wysiać trawę w ogródku?

To, ile trzeba będzie poświęcić czasu na pracę przy murawie, zależy od terminu. Planujesz posadzić trawnik na wiosnę? Więc już jesienią powinieneś zacząć wyrywanie chwastów, przekopywanie terenu pod murawę i nawiezienie gleby. Pamiętaj przy tym, że kwaśne podłoże trzeba wapnować – unikając pozostałych nawozów (np. obornika). Trawnik bardzo lubi podłoże przepuszczalne i pół-żyzne. A więc ciężką glebę należy nieco rozluźnić. Z kolei piaszczysta ziemia powinna zostać uzupełniona ziemią żyzną i nawozami (organicznymi).

Rzecz jasna, należy zawsze wyrównywać teren po nawozie i jakiejkolwiek pracy w ziemi – a następnie go zwałować. Warto również wysiewać zielone nawozy takie, jak gryka – dzięki niej pozbędziesz się bowiem pędraków i larw chrabąszczy. Pamiętaj także, że możesz pod przygotowane podłoże przygotować kratki trawnikowe – dzięki nim unikniesz wymywania się nasion, dodatkowo wzmacniając swoją murawę przed domem!

Jak siać trawę?

Zakładanie trawnika – co jeszcze warto wiedzieć?

Wiesz już, kiedy siać trawę i co trzeba zrobić przed wysiewem nasion. Kiedy już wyrównasz i zniszczysz niepotrzebne grudki czy chwasty, warto będzie znowu zwałować ziemię. Pamiętając, że trawa będzie rosła najlepiej na terenie nieco utwardzonym! Jak gęsto siać trawę? No cóż, przyjmuje się, że powinno to być ok. 4 kg nasion / 100 m2. Możesz zrobić to albo ręcznie, albo z wykorzystaniem siewnika. Pamiętaj, że siewnik zawsze będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ daje pewność co do tego, że nasiona zostaną równomiernie rozmieszczone w glebie. Mimo, że prościej jest posiać trawę z jego pomocą, siewnik nie będzie miał możliwość dotarcia w miejsca trudno dostępne – więc i tak trzeba będzie posłużyć się tradycyjną metodą… ręczną.

Wschodząca trawa, czyli porady jak siać trawę i kiedy siać trawę na działce i w ogródku, a także informacje na temat siania trawy krok po kroku
Kiedy i jak siać trawę? Prosty poradnik krok po kroku

Pamiętaj, żeby zwrócić koniecznie uwagę na ciągi komunikacyjne – to one będą wydeptywane. Właśnie dlatego trzeba tam umieścić nieco więcej ziaren niż w pozostałych miejscach. Siej nasiona na krzyż – dzięki temu nie będzie pustych miejsc w terenie.

Koniecznie zakryj też nasiona cieniutką warstwą ziemi (albo torfem i piaskiem) – to pozwoli na zmniejszenie ryzyka porwania nasion przez ptaki czy wiatr (np. grabiami). Warto będzie również okryć teren agrowłókniną (białą). Po tej czynności warto będzie ziemię znowu zwałować i nawodnić. Świetnie sprawdzi się nawadnianie automatyczne – dzięki czemu nie będziesz musiał codziennie dostarczać murawie wody… ręcznie.

Jakie nasiona kupić?

Zanim kupisz nasiona pomyśl, jaka ma być trawa – czy będzie stanowiła wyłącznie dekorację (trawa gazonowa), czy może będziesz chciał spędzać tam czas ze swoją rodziną i przyjaciółmi (trawa z domieszką wiechliny albo żywicy).

Pamiętaj o tym, że ważne jest także miejsce siewu trawy – słoneczne lub cieniste. Dzięki dobremu rozpoznaniu terenu będziesz wiedzieć, którą mieszankę traw wybrać – dobrze rozwijającą się również na pełnym słońcu czy zwalczającą mech i wilgoć, która będzie się w terenie często pojawiać.

Jak siać trawę?

Jeżeli posiadasz już dobrze ubite i wyrównane podłoże pod wysiew, możesz się wreszcie za to zabrać. Jak gęsto siać trawę? No cóż – to zależy efektu, jaki chcesz ostatecznie uzyskać. Jeżeli pragniesz mieć w ogródku zielony dywan będący niesamowicie gęsty, to warto będzie zasiać od 30 do 40 g nasion / 1 m2 terenu.

Pamiętaj oczywiście o tym, aby zawsze nieco zagrabić glebę – dzięki temu będziesz mógł przykryć cienką warstwą ziemi nasionka. Ugnieć trawnik wałem bądź deseczką, a na koniec nieco go nawodnij. Po kilkunastu dniach trawa zacznie „odbijać” – a pełną zieleń zauważysz mniej więcej po upływie jednego miesiąca! Postępując według wszystkich wskazówek na pewno będziesz mieć najładniejszą murawę w… całej okolicy!

ikona podziel się Przekaż dalej