Kiedy potrzebujesz aparatów słuchowych
Słuch jest bardzo ważnym zmysłem człowieka. Umożliwia porozumiewanie się, rozwój mowy, a także pozwala na budowanie więzi z bliskimi. Zmysł ten dostarcza nam również ogromną ilość informacji o świecie zewnętrznym, co pozwala orientować się w przestrzeni i uniknąć niebezpieczeństwa. Gdy przybywa nam lat, słuch zwykle się pogarsza. Główny powód stanowią naturalne procesy starzenia się. Na szczęście istnieją środki, które można podjąć, aby zmniejszyć dokuczliwość tego problemu. Ubytek słychu można skutecznie skompensować za pomocą aparatów słuchowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest i jak działa aparat słuchowy?
Aparat słuchowe to miniaturowe urządzenia medyczne, których celem jest poprawa jakości słyszenia i mowy u osób z wadą słuchu. Wszystkie modele przeznaczone są dla ubytku słuchu od nieznacznego do znacznego. W największym uproszczeniu działanie aparatu polega na zbieraniu dźwięków z otoczenia dzięki zastosowaniu bardzo czułego mikrofonu. Fale akustyczne są zmieniane w sygnał elektroakustyczny i wzmacniane. Tak wzmocnione dźwięki są następnie przesyłane bezpośrednio do ucha. Aparaty słuchowe są urządzeniami, które przynoszą niezaprzeczalną korzyść i pomoc. Ta forma rehabilitacji daje użytkownikom możliwość na swobodne funkcjonowanie w każdej sytuacji. Zdecydowana większość osób dotkniętych utratą słuchu przyznaje, że aparat znacznie poprawia jakość życia zawodowego, towarzyskiego i rodzinnego. Należy pamiętać, że noszenie aparatów słuchowych nie wyleczy niedosłuchu. Jednakże tego typu urządzenia są najskuteczniejszym środkiem przywracającym komfort słyszenia.
Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy?
Wskazaniem do zastosowania aparatu słuchowego jest stwierdzony niedosłuch. Choroba może mieć bardzo różne przyczyny: hałas, wiek, występujące schorzenia lub inne. O niedosłuchu mogą świadczyć takie objawy jak:
- głośne słuchanie muzyki, telewizji czy radia,
- problemy ze zrozumieniem podczas rozmów telefonicznych,
- problemy z nadążaniem za rozmową (zwłaszcza gdy biorą w niej udział więcej niż dwie osoby),
- częste proszenie o powtórzenie wypowiedzi,
- szum, dzwonienie, piszczenie w uszach,
- trudności w lokalizowaniu dźwięków,
- uczucie rozpychania i pełności w uchu,
- zawroty głowy z towarzyszącymi zaburzeniami równowagi.
Ubytek słuchu może rozwinąć się w każdym wieku. Najczęściej dotyka osób starszych, jednak problem coraz częściej obserwuje się u młodych. Kluczową rolę w terapii niedosłuchu odgrywa profilaktyka. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym szybciej może zostać dobrany odpowiedni program rehabilitacyjny oraz systemy wspomagające słyszenie.
Jak dobrać aparat słuchowy?
Korzystanie z urządzeń do wspomagania słuchu już dawno przestało być czymś wstydliwym. W istocie noszenie aparatu nie różni się w zasadzie od noszenia okularów i powinno być czymś normalnym, naturalnym i powszechnie akceptowanym. Współczesne modele aparatów słuchowych są bardzo małe, lekkie i prawie niewidoczne po założeniu. Dzięki zaawansowanym technologiom i miniaturyzacji obecne aparaty słuchowe audiofon.com.pl są bardzo dyskretne i eleganckie. Nowoczesne aparaty są małe, wygodne i posiadają w sobie wiele funkcji ułatwiających życie. Zastosowane układy cyfrowe sprawiają, że nowoczesne urządzenia poprawiające słuch mogą automatycznie dostosować się do sytuacji akustycznej. Kluczem do sukcesu jest wybór aparatu dopasowanego do indywidualnych potrzeb osoby niedosłyszącej. Zdiagnozowanie ubytku słuchu oraz wybór i dopasowanie odpowiedniego aparatu to zadanie protetyka słuchu.