Kiedy rozbiera się choinkę w Polsce?

Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Zapach świeżego igliwia, kolorowe zabawki, błyszczące włosy anielskie w świetle choinkowych lampek – to wszystko buduje świąteczny nastrój. Jednak święta się kończą i nie zawsze wiadomo, kiedy rozebrać choinkę. Czy powinniśmy trzymać ją do Nowego Roku? A może aż do ostatków?

W polskiej tradycji nie ma na to jednej odpowiedzi. Istnieje kilka dat granicznych, które oddzielają święta od reszty roku:

  1. Święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie świętem Trzech Króli. Przypada ono 6 stycznia i zamyka ścisły okres świąteczny. W niektórych domach rozbiera się choinkę tuż przed tą datą, w ten dzień lub zaraz po jego zakończeniu.
  2. Niedziela Chrztu Pańskiego jest to święto ruchome, przypadające w pierwszą niedzielę po 6 stycznia. Święto dotyczy opisanego w ewangeliach chrztu Jezusa w Jordanie. W liturgii kościelnej to święto upamiętnia początek drogi Jezusa jako dorosłego nauczyciela. Z liturgicznego punktu widzenia zamyka pewien etap, jest więc również dobrym momentem na rozebranie świątecznych dekoracji.
  3. Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej. Przypada dopiero na 2 lutego. To dobry dzień na rozebranie choinki dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli lub nie chcieli zrobić tego wcześniej.

Oczywiście nic się nie stanie, jeżeli rozbierzemy choinkę w innym dniu. Warto zachować ją przynajmniej do nowego roku, a najpóźniej wynieść z domu (lub schować do szafy, jeśli używamy sztucznej) 2 lutego. Te same zasady możemy stosować do wszystkiego, co może zastąpić choinkę. Na wszelkich dekoracjach zbiera się kurz i brud, dlatego dobrze, żeby nie zalegały w domu do wiosny.

Kiedy rozebrać choinkę – tradycje na świecie

Na świecie istnieją przeróżne tradycje. Na zachodzie jednak chrześcijanie starają się rozbierać choinkę szybciej niż 2 lutego. Mówi się, że jeżeli dekoracje pozostaną zbyt długo w domu, to przyniosą pecha na cały następny rok. Pierwsza data, w Polsce prawie nie do pomyślenia, to Sylwester. W wigilię Nowego Roku, a więc 31 grudnia, zanim zegar wybije północ, powinno się usunąć dekoracje świąteczne i zrobić miejsce dla wszystkiego nowego, co przyniesie nam kolejny rok.

Najczęściej podawaną datą, tak jak w Polsce, jest Objawienie Pańskie, czyli 6 stycznia. Z tym że zaleca się rozbieranie choinki przed tym dniem. W tradycji zachodniej często kładzie się akcent nie tyle na samo święto, co na to, że jest to 12 dzień po świętach.

Chociaż nie przykłada się aż tak wielkiej wagi do tych dat, to jednak zalecane jest dużo szybsze usuwanie świątecznych dekoracji, niż robi się to w Polsce.

W kościele prawosławnym święta są obchodzone z przesunięciem 13 dni. Tak więc dekoracje świąteczne można zakładać na początku stycznia. Boże Narodzenie przypada na 7 stycznia. Natomiast święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w prawosławiu Spotkaniem Pańskim ma miejsce 15 lutego. Nietrudno się domyślić, że również rozebranie choinki będzie przesunięte zgodnie z prawosławnym kalendarzem. A może zainteresuje cię także ten artykuł z modnymi dekoracjami choinki?

Jak rozbierać choinkę?

Wiecie już, kiedy rozebrać choinkę, a w każdym razie kiedy wypada to zrobić, żeby sąsiedzi i znajomi nie patrzyli na nas dziwnie. Na koniec proponujemy kilka porad praktycznych. Szykując się do rozbierania choinki dobrze wiedzieć jak uniknąć pewnych błędów i ułatwić sobie cały proces. Chociaż nie ma reguł, to przez pokolenia wypracowano pewne dobre praktyki, które pomagają czyściej, szybciej i mniej boleśnie pozbyć się świątecznego drzewka z domu.

Największy problem stanowią duże, żywe choinki. Po kilku tygodniach świąt zostają po nich na wpół obsypane z igieł badyle. Igły wbijają się w ubranie, skórę i chowają w różnych zakamarkach pomieszczenia. Chropowate gałązki, nawet nagie, nie puszczają tak łatwo sznurków, na których zawiesiliśmy zabawki.

Dziewczynka zdejmuje ozdoby świąteczne z choinki, gdzie przechowywać bombki i inne świąteczne ozdoby
Tradycja rozbierania choinki w Polsce, od czego zacząć rozbieranie choinki, rozbieranie choinki 6 stycznia

Do rozebrania choinki potrzeba trochę czasu i cierpliwości. Można jednak ułatwić sobie sprawę na kilka sposobów:

  • Ozdoby zdejmujemy w odwrotnej kolejności, niż zakładaliśmy. Zwykle jest to kolejność: Łańcuchy i włosy anielskie, potem bombki i zabawki, potem lampki.
  • Ozdoby od razu segregujemy i składamy w przygotowanych pudełkach, żeby uniknąć bałaganu.
  • Przed wyniesieniem choinki najlepiej usunąć dywany, chodniki i wycieraczki z drogi.
  • Zanim weźmiemy choinkę i wyniesiemy ją z domu, dobrze jest odciąć gałązki sekatorem, uschnięte drzewko można porąbać na kawałki, żeby było łatwiejsze do niesienia.

Uschniętą choinkę można wyrzucić na kompost. Ze względu na przepisy może być utrudnione jej spalenie, chyba że mamy piec na drewno.

O ile to możliwe lepiej jest trzymać na balkonie lub w ogródku choinkę w doniczce. Wówczas po zakończeniu okresu świątecznego nie będzie problemu z pozbyciem się badyli. Jest to też podejście bardziej ekologiczne – nie kupujemy ściętego drzewka i nie wyrzucamy go po krótkim okresie użytkowania. Alternatywą mogą być choinki sztuczne, które po rozebraniu chowamy do szafy czy na strychu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny