Działanie i właściwości sody oczyszczonej

Co to jest soda oczyszczona i jakie ma działanie prozdrowotne

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jest białym, bezwonnym i nietoksycznym proszkiem, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Warto zawsze mieć go w domu, gdyż ma szerokie zastosowanie. Spulchnia wypieki, sprawdza się do ekologicznego czyszczenia, do odstraszania owadów i do udrażniania rur.

Soda oczyszczona ma także działanie prozdrowotne. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, zmiękczające naskórek, odkażające i alkalizujące. Dlatego też stosuje się ją jako łatwy i prosty domowy sposób na różne drobne dolegliwości oraz do wspomagania leczenia.

Roztwór sody oczyszczonej z wodą stosuje się:

 • do picia,
 • do kąpieli całego ciała lub stóp,
 • jako okład lub kompres,
 • jako pasta do smarowania.

Soda oczyszczona do kąpieli - na co stosować

Na co stosujemy sodę oczyszczoną do kąpieli:

 • zaparcia,
 • odkwaszenie organizmu,
 • łuszczyca,
 • zapalenie pęcherza,
 • problemy intymne,
 • nieprzyjemny zapach stóp,
 • nadmierne pocenie się stóp,
 • w celach kosmetycznych na zmiękczenie, odżywienie, nawilżenie i wygładzenie skóry,
 • na oparzenia słoneczne,
 • na ukąszenia owadów.

Wszyscy przynajmniej słyszeli, że roztwór sody pije się na zatwardzenie, na niestrawność, na wzdęcia i problemy trawienne. Jednak picie roztworu sody może mieć efekty uboczne, jak biegunki, wymioty, a nawet wzmożenie zatwardzenia. Nie zaleca się stosowania sody do picia szczególnie u osób starszych. Dużo lepszym sposobem jest stosowanie sody do kąpieli. Wsypujemy do wanny z wodą 4 łyżki sody oczyszczonej i moczymy się około 20 minut. Soda rozluźnia i powoduje łatwiejsze wypróżnianie.

Jedną z kontrowersyjnych metod medycyny niekonwencjonalnej jest picie sody na odkwaszenie organizmu. Soda ma właściwości alkalizujące i może poprawić odczyn krwi na bardziej zasadowy. Jednak odkwaszanie i oczyszczanie organizmu przy pomocy sody nie zostało jeszcze potwierdzone naukowo. Dlatego też metoda ta jest wątpliwa. Odkwaszanie sodą można wykonać poprzez picie roztworu sody lub w postaci kąpieli. Kąpiel całego ciała lub stóp wykonujemy przez 20 minut.

Soda oczyszczona ma działanie antybakteryjne, zmiękczające i przeciwzapalne na skórę. Dlatego też stosuje się ją do kąpieli na łuszczycę. Kąpiel w sodzie lub okład z sody łagodzi świąd, który jest przykrym objawem łuszczycy. Zmniejsza obrzęki, łagodzi objawy i poprawia komfort życia. Kąpiele w sodzie stosuje się również na grzybicę.

Sodę do kąpieli lub nasiadówek stosujemy również na zapalenie pęcherza. Soda oczyszczona łagodzi pieczenie cewki moczowej, poprawia higienę i dezynfekuje. Sprawdzi się również w przypadku infekcji intymnych.

Na co pomaga moczenie stóp w roztworze sody oczyszczonej

Roztwór sody bardzo dobrze sprawdza się do moczenia stóp. Działa łagodząco i odkażająco na grzybicę stóp i paznokci. Warto jednak pamiętać, że w przypadku grzybicy moczenie w sodzie jest sposobem wspomagającym i nie zastąpi leczenia u dermatologa.

Moczenie stóp w sodzie oczyszczonej, a także kiedy stosować sodę oczyszczoną do kąpieli
Stosowanie sody oczyszczonej do kąpieli i działanie sody oczyszczonej w kąpieli

Problemem wielu osób jest brzydki zapach stóp i nadmierna potliwość. Dolegliwość ta, jest nie tylko wstydliwa i niekomfortowa, lecz także może prowadzić do grzybicy stóp lub do innych infekcji. Dobrym sposobem jest moczenie stóp w roztworze sody. Stopy moczymy przez 15 - 20 minut, a następnie osuszamy na ręczniku. Moczenie trzeba wykonywać regularnie, najlepiej codziennie.

Soda zmiękcza naskórek dlatego też dobrze jest moczyć stopy w wodzie z sodą na popękane pięty. Rozmiękczenie sodą ułatwia usunięcie zrogowaciałego naskórka. Na popękane pięty dobrze działa również mleko z sodą. Stopy moczymy przez 5 - 10 minut. Sprawdź także ten artykuł: Na co stosować okłady z sody oczyszczonej? Wyjaśniamy krok po kroku.

Soda oczyszczona do kąpieli - jak przygotować kąpiel

Soda oczyszczona do kąpieli może być stosowana do kąpieli całego ciała w wannie lub do moczenia stóp. Stosujemy roztwór sody z wodą. Aby przygotować kąpiel w sodzie wsypujemy do wanny z ciepłą wodą 4 łyżki sody. Do moczenia stóp przygotowujemy roztwór z ¼ szklanki sody na 2 litry wody. Kąpiel odbywamy przez 20 minut.

Do kąpieli lub moczenia stóp możemy dodać także sok z cytryny, który działa odkażająco i daje piękny zapach. Innym, dobrym dodatkiem są płatki magnezowe, które dodatkowo wzbogacą organizm w magnez przez skórę. Płatki magnezowe trudno rozpuszczają się w zimnej wodzie, dlatego też warto je najpierw rozpuścić w gorącej wodzie i wlać do kąpieli.

Fajnym sposobem kąpieli w sodzie są musujące kule do kąpieli, które możemy kupić lub zrobić samodzielnie na bazie sody oczyszczonej. Kule wspaniale musują i zabarwiają wodę i są świetną atrakcją dla dzieci. Ponadto wygładzają i nawilżają skórę. Kule robimy na bazie sody i kwasku cytrynowego z dodatkiem olejów oraz barwników.

Można się zastanawiać jak często robić kąpiele w roztworze sody. Warto w tym przypadku zachować umiar. Pamiętajmy, że soda jest tylko domowym sposobem i nie zastąpi leczenia u lekarza.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej