Przyczyny powstawania i leczenie burchli

Dlaczego pojawiają się bąble oparzeniowe

Wszyscy znamy tę sytuację – gorąca herbata, odrobina gorącej pary czy buzująca w garnku woda dostaje się na skórę. Natychmiast cofamy rękę, ale nie zawsze uda się uchronić przed głębszym uszkodzeniem tkanek. Pęcherze oparzeniowe są typowym objawem oparzeń drugiego stopnia. Ich przyczyną jest uszkodzenie naskórka głębsze niż przy oparzeniach pierwszego stopnia. Może dojść również do uszkodzenia skóry właściwej. Burchel można uznać za rodzaj naturalnego kompresu. Za jego pomocą organizm broni się przed zarazkami i zapewnia uszkodzonej tkance środowisko do regeneracji. Płyn, który zbiera się pod bąblem, jest nazywany surowiczym lub tkankowym. Zapewnia zmniejszenie tarcia i ochronę uszkodzonej tkanki przed wdaniem się zakażenia. Naskórek, który gromadzi się na wierzchniej warstwie burchla jest martwy. Dlatego nie ma sensu go czymkolwiek smarować.

Chociaż pojawianie się burchli to bardzo potrzebna zdolność naszego organizmu, to czasem mogą nam dokuczać. Oparzenia drugiego stopnia zwykle powstają na częściach ciała, których często używamy. Jednym z najbardziej denerwujących miejsc jest wewnętrzna część palca i dłoni. Nic dziwnego, że chcemy pozbyć się tej narośli. Tylko czy można go przebić?

Jak leczyć bąble po oparzeniu?

Ponieważ rolą burchli jest ochrona uszkodzonego miejsca na skórze, to raczej nie przebija się ich. Kiedy burchel pęknie, może się wdać zakażenie. Mimo wszystko w pewnych sytuacjach, gdy są szczególnie dokuczliwe, można przebić pęcherze. Trzeba to jednak robić w odpowiednich warunkach.

Oparzenia z bąblami najlepiej leczyć zasłaniając je opatrunkiem z jałowej gazy. Nie powinno się ich smarować olejem. Tłuszcz tamuje odpływ ciepła, co jest niewskazane w przypadku bąbli oparzeniowych.

Czasami zdarza się, że bąbel sam pęknie. Wówczas trzeba zadbać o to, żeby nie przedostały się do środka zarazki. Najlepiej dezynfekować go co jakiś czas i przede wszystkim ochronić jałowym opatrunkiem. W razie pojawienia się wysięku ropnego, zaczerwienienia lub innych niepokojących objawów trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Niedogodność związana z bąblami sprawia, że zastanawiamy się, kiedy zniknie bąbel po oparzeniu. Zwłaszcza jeżeli musimy wykonywać codzienne czynności z bąblem na czubku palca, po wewnętrznej stronie dłoni czy w ogóle kilkoma bąblami na ręce.

Kiedy zniknie bąbel po oparzeniu

Kiedy znika bąbel po oparzeniu termicznym

Między bąblem powstającym od ugryzienia a takim od oparzenia jest podstawowa różnica – ten ostatni niestety zostaje bardzo długo. Prawidłowo leczony znika po 10-20 dniach. Właśnie tyle potrzebuje nasz organizm na zregenerowanie naskórka. Musimy tylko pamiętać, żeby leczyć i zabezpieczać, a nie przebijać pęcherze.

To, jak długo będzie się leczyć oparzenie z bąblami, zależy od wielu czynników. Częściowo są to indywidualne zdolności regeneracyjne organizmu. Ważne jest też jak głębokie i rozległe było oparzenie. Przy oparzeniu drugiego stopnia typu II b pęcherze mogą być krwiste w kolorze, a uszkodzenie tkanki sięga głębiej. Jeżeli dodatkowo pokrywają większy procent powierzchni ciała, to nietrudno się domyślić, że zmiana skórna nie znika po kilku dniach.

Jak długo utrzymują się bąble po innych oparzeniach

Na pewno słyszeliście wiele złego po oparzeniach barszczem Sosnowskiego. Po podrażnieniu tą rośliną na skórze mogą pojawić się małe bąble, które z czasem przechodzą w jeden duży burchel. Kiedy zniknie bąbel po oparzeniu barszczem? To dobra wiadomość dla poszkodowanych. Jeżeli mamy szczęście, to może samoistnie pęknąć po 4-5 dniach. Odpowiednio zadbany może się utrzymać, chroniąc skórę aż do wchłonięcia. Znika po 1-2 tygodniach.

Oparzona skóra na przedramieniu, jakie oparzenia leczy się najtrudniej, czu po oparzeniach zostanie ślad
Przyczyny powstawania burchli na skórze, czy można przebijać bąble po oparzeniu

Bąble po barszczu Sosnowskiego są bardzo bolesne po przebiciu, dlatego nie przebija się ich, o ile nie jest to absolutnie konieczne.

W przypadku pojawienia się pęcherzy po oparzeniach słonecznych konieczne jest szukanie pomocy lekarskiej. Pęcherze po opalaniu należą do ciężkich objawów oparzeniowych. Towarzyszy temu tyle innych dolegliwości, że zwykle nie myślimy o tym, żeby przebijać pęcherze. Gdyby jednak przyszedł nam taki pomysł, to najlepiej z niego zrezygnować. Sprawdź także ten artykuł ze skutecznymi domowymi sposobami na oparzenia.

Kiedy i jak przebić pęcherze?

Mówiliśmy, że nie powinno się przebijać pęcherzy. Domyślnie trzeba się kierować tą zasadą. Zwłaszcza w przypadku bąbli po oparzeniach. Istnieją jednak okoliczności, w których można przebić pęcherz. Idealnie byłoby, gdyby zrobił to lekarz lub inny wykwalifikowany pracownik medyczny. Wówczas będziemy mieć pewność, że skóra pęknie w aseptycznych warunkach. Jeżeli jednak z jakichś powodów musimy to zrobić samodzielnie, to najlepiej przebić zachowując wszystkie środki ostrożności. Używamy do tego sterylnej igły. Kierujemy ją prostopadle do skóry, ale z boku bąbla. Tędy można pozbyć się płynu surowiczego. Nie odrywamy reszty skóry, tylko przykrywamy nieprzywierającym opatrunkiem. Opatrunek można smarować neutralną maścią (np. wazeliną). Pamiętajmy też, że jeżeli przebija się pęcherz, to trzeba go koniecznie zdezynfekować.

Trzeba pamiętać, że pęcherze oparzeniowe po przekłuciu mogą być bardzo bolesne. Co prawda znika niewygodna narośl na czubku palca czy na dłoni, ale nie mija problem z używaniem tej części ciała. To jeden z powodów, dla których lepiej poczekać aż pęcherz sam pęknie lub się wchłonie.

Bąble po oparzeniu zostają na skórze dość długo. Nie tak łatwo pozbyć się tego problemu. Zwykle przebijanie pęcherza tylko pogarsza sprawę. Dlatego najlepszym wyjściem z sytuacji jest przeczekanie, aż pęcherze znikną same i dbanie, żeby nie dostało się do nich zakażenie.

Podobał ci się ten artykuł? Był pomocny? Zobacz też poradnik, jak wyglądają robaki w kale u dziecka.

ikona podziel się Przekaż dalej